Běžecká trasa podhůřím Lužických hor

Běžecká trasa podhůřím Lužických hor

Turistický region
Českolipsko
Kraj
Liberecký
Délka trasy (km)
24
Povrch
Přírodní terén
Převýšení (m)
635

Proběhněte se rozmanitým, magickým a hornatým prostředím skalnatého terénu kuželovitých kopců v okolí jedinečného skalního hradu Sloup v Čechách. Shlédnete daleké výhledy do Lužických hor a stanete na záhadné hoře Ortel.

Startujete z náměstí ve Cvikově a čeká Vás nádherná, členitá a náročná trasa s technicky těžkými úseky v podhůří Lužických hor.

Ze Cvikova začínáte po zelené turistické značce, cesta vede úvodních pět kilometrů klidným lesním terénem v prostředí pískovcových skal, běžíte příjemným Údolím samoty, které vyústí k turistickému rozcestí „Radvanec“. Zde měníte zelenou značku za modrou a uhýbáte doleva. Po chvilce Vás začnou obklopovat roubené lužické chalupy a za Radvaneckým rybníkem se ocitnete v srdci romantické obce Sloup v Čechách.

Skalní hrad je zajímavá masa pískovce, kterou dotvářejí vytesané poustevny a přistavěné objekty v horní části skalního suku. Prohlídka hradních prostorů je silným zážitkem, světnice jsou holé komůrky bez historického vybavení, což vytváří působivou atmosféru. Výhled z hradu má magický nádech, díváte se na ostré hory kuželovitých tvarů a staré lidové stavby v údolí. Pozorujete nově postavenou rozhlednu Na Stráži, která bude dalším zastavením Vašeho běhu. Rozhledna slouží také jako vysílač a na její vrchol vede 150 schodů. K rozhledně budete strmě stoupat kolmo na vrstevnici po červené turistické značce a po cestě uvidíte unikátní lesní divadlo, které je doslova jako z pohádky. Lesy v okolí rozhledny jsou útulné a plné dalekých výhledů na Lužické hory a jejich dominantní vrchol Klíč.

Od rozhledny si hlídáte značení místního, zeleně a dobře značeného vyhlídkového okruhu, který Vás povede přes daleké skalní vyhlídky E. Maxe, Hraběnčina, Hradní a Maxmiliánova. Od rozcestí za vyhlídkou Maxmiliánova pokračujete po modrém vyhlídkovém okruhu přes Vyhlídku poštolek a po 1 km se ocitáte na turistické červené značce, se kterou lezete po čtyřech na nejvyšší vrchol naší trasy, 535 m vysoký Slavíček.

Z vrcholu sbíháte příkrým, technicky těžkým úsekem do Sedla pod Slavíčkem, kde uhýbáte doleva k Záhořínské kapli po zelené. Od kapličky budete po celý zbytek trasy sledovat jen žluté turistické značení. Za kapličkou kopírujete hranici louky a lesa při východním úpatí hory Šišák a zanedlouho se Vám na poutním místě U křížku otevře prostorný výhled na magickou horu Ortel, která je opředena záhadnými mýty. Podle legendy bylo na vrcholu hory popraviště a obětní šachta v jádru hory. Jáma byla zasypávána sutí, která teď tvoří vrchol hory. Říká se, že jsou tam kameny s historickými nápisy a také snad časoprostorová brána. Hora má ponurou atmosféru a je považována za nejnegativnější místo v České republice.

Jakmile přeběhnete silnici, výběh na magický Ortel začíná, je nekonečný a po šestnácti kilometrech v nohách je drsný! Po výhledech z hory Ortel se vracíte stejnou stezkou zpět a od rozcestí Pod Ortelem si užíváte závěrečný 3 km úsek v klidném terénu po žluté značce do výchozího Cvikova. Byl to magický běh.

GPS souřadnice startu: 50.776111111111, 14.632777777778

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: