Běžecká trasa z města Sázava na hrad Český Šternberk

Běžecká trasa z města Sázava na hrad Český Šternberk

Turistický region
Střední Čechy - jih
Kraj
Středočeský
Délka trasy (km)
17
Povrch
Převážně terénní
Převýšení (m)
528

Terénní, 17 km dlouhý běh korunovaný masivním hradem Český Šternberk, který má své jisté místo nad meandrující řekou Sázavou.

Nacházíte se ve Městě Sázava, před komplexem 1000 let starého benediktinského kláštera, který se považuje za středisko slovanské vzdělanosti a založil ho zemský patron sv. Prokop. Trasa prochází Posázavím, je na celé své délce značena červenou turistickou značkou a vede převážně po lesních cestách, stezkách a polňačkách.

Než se od města Sázava odpoutáte, budete dvakrát přebíhat lávku přes řeku. Za lesem pak běžíte přes vesničky Mrchojedy a Talmberk. Kouzelným lesem pokračujete na křižovatku silnic a k rozlehlé pastvině s kravkami. Odtud ostřeji seběhnete do libozvučného Ledečka s řekou Sázavou a za jejího šumu, který Vás bude doprovázet na dalších dvou kilometrech, doběhnete do Ratají. Zde je k vidění zámek, hrad Pirkenštejn a hezky upravená železniční stanice.

Lesní cestou pak běžíte do vesnice Malovidy. Následuje polní úsek a za ním opět ostřejší seběh k železniční trati, která kopíruje meandry řeky Sázavy. Okolo vlakového nádraží se blíží začátek městyse Český Šternberk a vidíte odolný gotický hrad, který tomuto kraji dominuje již necelých 800 let. Z nádvoří hradu je nerušený výhled na malebné údolí řeky Sázavy s roztroušenými vesničkami. Přeji příjemný běh.

GPS souřadnice startu: 49.876666666667, 14.896944444444

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: