České Švýcarsko: běžecká trasa přes Růžový vrch

České Švýcarsko: běžecká trasa přes Růžový vrch

Turistický region
České Švýcarsko
Kraj
Ústecký
Délka trasy (km)
15
Povrch
Převážně asfaltový
Převýšení (m)
513

Náročná trasa s výběhem na nejvyšší kopec v okolí.

Náš výběh začíná v obci Růžová, která leží na hranici Národního parku České Švýcarsko. Kousek za vesnicí se napojíme na naučnou stezku Růžová a ta nás bude provázet po celou dobu naší cesty. A aby růžové barvy nebylo málo, tak nejvyšší kopec na naší trati má jméno Růžový vrch neboli Růžák -tak ho nazývají místní a ten máme zrovna před sebou.

Stoupaní po úzké a klikaté pěšince na vrchol je kouzelné a náročné, ale vyběhnout se to dá. Nahoře můžeme najít zbytky vyhlídkové věže s výletní restaurací. Vrátíme se zpátky na naučnou stezku a klesáme stále níž a níž až k řece Kamenici a pětset let starému Dolskému mlýnu, ve kterém se natáčela pohádka Pyšná princezna. Dalším pěkným místem na cestě je malá vesnička Kamenická Stráň s roubenýma chalupama a o kus dál Verončin smírčí kříž s mrazivým příběhem tohoto místa.

Poslední prudké stoupání nás čeká u rozhledny Pastevní vrch, ze které je krásný výhled na hory Saského Švýcarska a samozřejmě na Růžák. Odtud je to už jen skok ke konci naší cesty a na místo kde jsme zároveň začínali k vesnici Růžová.

GPS souřadnice startu: 50.841944444444, 14.293611111111

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: