Doksy: běžecká trasa na Bezděz s Karlem Hynkem Máchou

Doksy: běžecká trasa na Bezděz s Karlem Hynkem Máchou

Turistický region
Českolipsko
Kraj
Liberecký
Délka trasy (km)
18
Povrch
Převážně terénní
Převýšení (m)
430

19 km čistými borovicovými lesy s výběhem na Bezděz a přes úžasné Valdštejnsko do Bělé pod Bezdězem.

Trasa startuje na náměstí Republiky v Doksech. Odtud vaši trasu vytyčuje až do obce Bezděz červená turistická značka. Nejprve je třeba vymotat se místními ulicemi Doks a za městem ho vidíte. Bezděz! Zřícenina raně gotického hradu, který své světlo světa spatřil za vlády Přemysla Otakara II. Na hrad koukáte do výšky, ano, v první třetině trasy budete stoupat.

Téměř po celou dobu běhu Vás budou obklopovat pohádkové kulisy borovicových lesů a srnčí zvěř. Na prvních kilometrech poběžíte dokonce po písku, budete opravdu v pohádce. Až začne mít stoupání větší sklon a vyskytnou se malé skalky, obec Bezděz je na dosah. Na rozcestí „Bezděz – pod hradem“ zažehnete sílu v nohách a z červené si odběhnete do 604 m n.m. po křížové cestě s kameny na vrchol Bezděz. Od hradu je pěkný výhled na celý Máchův Kraj včetně jeho jezera.

Stejnou cestou se vrátíte zpět do obce a u rybníku v jejím středu se napojíte na modrou značku, pomocí které seběhnete 2 km úsek po málo frekventované silnici a přes hlavní silnici s rychlými auty až za mostek nad železniční tratí u žst. Bezděz v osadě Hlínoviště. Tam budete nadále sledovat modrou barvu, která s Vámi zahne za závoru vlevo do lesa. K Valdštejnsku, loveckému zámečku s úžasnou myslivnou, Vás čeká rovina po asfaltové lesní silničce. Doporučuji podívat se podrobněji na mapu, jak Valdštejnskem proběhnout. Pak pokračujete po rovné lesní cestě označené zelenou turistickou a roklí k rozcestí u Březinské studánky.

Odtud po zelené vlevo a do cíle to máte 3 km. Nejdříve terénem, pak přes železniční trať a polní cestou přes hlavní silnici. Při přeběhu pozor, auta tu málokdy mají na tachometru méně než 100 km/h. Před Vámi se rozkládá město Bělá p. Bezdězem, které je hezké svým náměstím, v jehož středu je Altán a ten zastřeší konec Vašeho poctivého 19 km. Gratuluji.

GPS souřadnice startu: 50.565833333333, 14.654166666667

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: