Hrubý Jeseník: běžecká trasa údolím lapků z Drakova

Hrubý Jeseník: běžecká trasa údolím lapků z Drakova

Turistický region
Jeseníky - východ
Kraj
Moravskoslezský
Délka trasy (km)
31
Povrch
Převážně terénní
Převýšení (m)
798

Náročný horský běh v rozlehlých lesích Hrubého Jeseníku, který začíná a končí ve Vrbně pod Pradědem - poběžíte podél horské říčky Černá Opava, uvidíte zbytky starých loupežnických pevností a ve vrcholových úrovních si vychutnáte opravdovou horskou krajinu celkem opomíjené části CHKO Jeseníky, která je snad nejhezčí lokalitou v celé České republice.

Výchozí místo okruhu je od kruhového objezdu ve středu podhorského města Vrbno pod Pradědem, které je první a poslední civilizací na tomto 30 km dlouhém okruhu, jenž prochází hlubokými lesy Hrubého Jeseníku.

Vezměte s sebou dostatek tekutin a rychlou energii, protože kromě horských potůčků, lesních plodů a živočichů zvířecí říše na trase nejsou žádné známky lidského života. Veškeré zbloudilé duše zde totiž okradli, uvěznili a zamordovali lapkové z Drakova a Kobernštejna! Na první třetině trasy Vás bude doprovázet červená turistická značka. Za podlouhlým Mnichovem, který je okrajovou částí Vrbna pod Pradědem poběžíte po staré kupecké cestě do mírného kopce čistým údolím zlatonosné horské říčky Černé Opavy. Půl kilometru za lesním parkovištěm Drakov stál dříve nedobytný hrad. Nebojte, čas loupežníků je dnes již dávno pryč, Drakov, Kobernštejn a Rabenštejn již nejsou zamřížované pevnosti loupeživých rytířů, ale jen nepatrné zbytky opevnění. Stejně jako pozůstatek dřevouhelných vysokých pecí zvaný bývalá Lorencova huť, která je na Vaší trase nedaleko Drakova technickou památkou starého hutnictví. Na cestě podél Černé Opavy, která byla rájem pro zlatokopy, je několik zastavení naučné stezky, která záživnou formou seznamuje s minulostí tohoto kraje.

Na turistickém rozcestí „Pod Kobernštejnem“ zatáčíte na zelenou doleva a strmým krpálem šplháte k rozbořené zřícenině hradu. Členitým terénem pak pokračujete k rozcestí u „Opavské chaty“. Tady jste zhruba v půli celého okruhu, zahýbáte na žlutou doleva a vrcholovou pasáží nekonečných Jeseníků běžíte až k rozcestí „Pásmo Orlíka“ v 1000 m n.m. Zde uhýbáte na zelenou vlevo a po zpevněné lesní cestě, která se svažuje úbočím přes zříceninu hradu Rabenštejn sbíháte do údolí Střední Opavy, kterým se vracíte zpátky do Vrbna pod Pradědem.

GPS souřadnice startu: 50.120833333333, 17.383055555556

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: