Jablonecko: za krásami Černostudničního hřebenu nejen v zimě

Jablonecko: za krásami Černostudničního hřebenu nejen v zimě

Turistický region
Jizerské hory
Kraj
Liberecký
Délka trasy (km)
10.6
Povrch
Přírodní terén
Převýšení (m)
460

Trailová trasa mezi skalními masivy, kde zejména v zimě má pohádkový nádech

Máte dost lyžování v Jizerských horách? Nechcete překážet lyžařům ve stopě? Pak máme pro vás nádhernou trailovou trasu vedoucí na Černostudničním hřebenu.
Trasa začíná a končí na vlakové zastávce, takže váš nástupní bod může být v podstatě kdekoliv a nebudete svázáni např. pouze s jedním parkovištěm. My začínáme na stanici Tanvald, zastávka odkud se po krátkém seběhu dostaneme na červenou turistickou značku, která nás bude provázet skoro po celou trasu. Po přeběhnutí kruhové objezdu vedoucího z Turnova, Jablonce n. N. a Harrachova nás čeká pořádný kopec. Na zhruba kilometrovém výběhu na rozhlednu Terezínka (623 m n. m.) nastoupáme přes 160 výškových metrů. Při dobrém počasí však budeme odměněni skvělým výhledem na Tanvaldsko, Železnobrodsko, Jizerské hory, ale i Krkonoše.

Profil trasy i po seběhu z rozhledy se sice chvíli změní na téměř rovinatý, postupně však se nevyhneme dalšímu stoupání. Každého správného trailového běžce však po duši pohladí okolí trasy, které je lemováno nejrůznějšími skalními masivy různých velikostí, ale i velmi úzká stezka, kde se rozhodně dva běžci vedle sebe nevejdou. Doběhneme až na Muchov (787 m n. m.). Samotný vrchol je  osazený již mnoho desítek let kovovou věží telekomunikačního převaděče, takže je vidět z nejrůznějších míst Jizerských hor i Krkonoš. Cesta se až do rozhledny Černá studnice (869 m), dominantně celého hřebenu, více narovná, prudká dlouhá stoupání nahrazují kratší výběhy i seběhy a delší rovinaté úseky. Mezitím vedle trasy můžete natrefit na řadu skalních věží a útvarů s poetickými názvy jako Kladívko, Buchta nebo Čertík.

U rozhledny se můžete občerstvit v místní restauraci, vylézt na rozhlednu i blízkou skalní vyhlídku či vzdělat se v malém arboretu. Na poslední část cesty se budete muset 200 metrů vrátit zpět a zabočit doleva na Jezdeckou cestu a posléze po zatáčce znovu doleva. Cesta zejména v zimě může být dost uklouzaná, dávejte proto prosím velký pozor. Doběhnete až k začátku slavné sáňkařské dráze ve Smržovce, kde se v minulosti často proháněl Petr Urban, kreslíř a autor slavného Rudy Pivrnce. Na křižovatce zatočíme doprava na Jelení kout a okolo lyžařského vleku Filip doběhneme do vlakové zastávky Smržovka-střed, která je cílovou stanicí naší trasy.

 

 

GPS souřadnice startu: 50.7369163, 15.3050349

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: