Jizerské hory: běžecká trasa Oldřichovskými bučinami

Jizerské hory: běžecká trasa Oldřichovskými bučinami

Turistický region
Jizerské hory
Kraj
Liberecký
Délka trasy (km)
13
Povrch
Převážně terénní
Převýšení (m)
501

Stezka Oldřichovskými bučinami, je středně náročná trasa s technickými úseky i zpevněnými cestami, která je krásná a přístupná za každého počasí.

Cesta, po které vede trasa se nachází v Národní přírodní rezervaci Jizerskohoské bučiny a vede nově vybudovanou naučnou stezkou.

Start trasy je umístěn u obce Albrechtice na rozcestí u Polákova kříže, odkud se přes Kančí vrch dostaneme pod Oldřichovský špičák.  Po výstupu na Oldřichovský špičák se nám otevře výhled do okolní krajiny, kdy můžeme vidět do Jizerských hor, na celý Ještědský hřbet i s jeho nejvyšším vrcholem, dále pak do Frýdlantského výběžku i do sousedního Polska a Německa.

Po seběhu z vrcholu dorazíme k rozcestí Hřebenový buk, odkud pokračujeme dále po turistické značce ke Skalnímu hradu. Na vrchol tohoto skalního útvaru, kdysi obývaného loupežníky, vystoupáme po vytesaných schodech ve skále a odměnou je nám výhled do krajiny lesů Frýdlantska a Hejnic, kdy v dálce můžeme vidět nejvyšší horu Jizerských hor – Smrk. Pokračujeme dále po zelené značce, podél cesty vidíme skalní útvary pojmenované jako Lysé skály, Hřib, Gorila nebo Sněhulák. Klesáme až do Oldřichovského sedla, kde je možnost se občerstvit v legendární trampské hospůdce U Kozy. Při letních podvečerních výbězích, je již z dálky z restaurace slyšet trampská muzika.

Ze sedla po cyklostezce seběhneme do Oldřichova v Hájích a odbočíme vpravo do kopce po modré turistické značce, která nás přivede zpět k Hřebenovému buku, tentokrát rozcestí proběhneme rovně pokračujeme po naučné stezce, čímž dotvoříme z trasy „osmičku“ a vrátíme se přes rozcestí pod špičákem zase zpět k Polákovu kříži nedaleko Albrechtic. Středně náročná trasa vyniká krásnou přírodou, výhledy a skalními útvary časem a přírodou vytvarovanými. Je krásná ve všech ročních obdobích.

GPS souřadnice startu: 50.86, 15.044722222222

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: