Jizerské hory: běžecká trasa z města Liberec na hřeben Maliníku

Jizerské hory: běžecká trasa z města Liberec na hřeben Maliníku

Turistický region
Jizerské hory
Kraj
Liberecký
Délka trasy (km)
12
Povrch
Přírodní terén
Převýšení (m)
500

Výběh z města Liberec přes vyhlídkovou Libereckou výšinu a osadu Rudolfov na hřeben Malinového vrchu nad ski areálem Bedřichov a přes Hašlerovu chatu a rozlehlý Harcovský les dolů do Starého Harcova.

Vybíháte od tramvajové zastávky Lidové sady – ZOO, která je u vstupu do liberecké zoologické zahrady. Hned na začátku trasy rozproudíte krev v žilách výběhem na Libereckou výšinu. Tam stojí stejnojmenná, nově zrekonstruovaná pětiboká rozhledna, která je postavena v duchu středověkého rytířského hradu a nabízí panoramatický výhled do širokého okolí. Od rozhledny běžíte po žluté značce ke Strážnímu buku, od kterého berete až do sedýlka nad Bedřichovem červenou turistickou značku. Budete stoupat po lesní cestě s kameny a v horské osadě Rudolfov poběžíte okolo vyhlášené České chalupy.

V sedýlku nad Bedřichovem přebíháte hlavní silnici a se zeleným značením, které Vás bude jizerskohorským prostředím provádět až na konec trasy, se okolo parkoviště dostáváte na hřeben Malinového vrchu. Ach, to je nádhera! Běžíte lesní cestou přímo po hřebeni a vychutnáváte pohlednicové scenérie roubených chalup na lyžařských svazích, které pod kopcem plynule přecházejí v horské středisko Bedřichov, jež je v Jizerských horách největším centrem sportovního dění.

Lehce za polovinou trasy nemůžete minout obří Hašlerovu chatu, která je v současnosti mimo provoz. To ale nevadí, protože k osvěžení Vám poslouží kousíček vzdálená studánka, kam Vás dovede křížová cesta. Cílový Starý Harcov je na svém okraji Liberce od Hašlerovy chaty vzdálen 6 km. Čeká Vás náročný úsek lesními stezkami, členitým a orientačně těžkým terénem Harcovského lesa, já jsem se tu jednoho dlouhého večera motal v bludném kruhu. Ze Starého Harcova si trasu můžete jakkoliv prodloužit anebo odsud autobusem pokračovat do centra města, které je bohaté celou řadou architektonických skvostů.

GPS souřadnice startu: 50.766111111111, 15.054166666667

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: