Kokořínsko: běžecká trasa od Buddhy k mimozemšťanům

Kokořínsko: běžecká trasa od Buddhy k mimozemšťanům

Turistický region
Českolipsko
Kraj
Středočeský
Délka trasy (km)
24
Povrch
Převážně terénní
Převýšení (m)
684

Velmi zajímavá a pestrá trasa, na níž se rozhodně nebudete nudit (proběhnete ze Středočeského kraje až do Libereckého) – vybíháte od buddhistického meditačního centra a dorazíte k ionosférická observatoři.

Start běžecké trasy se nachází v obci Tupadly, jež leží v údolí říčky Liběchovky. Vydáte se po zelené turistické značce a po krátkém stoupání se ocitnete před velmi zajímavým zámeckým komplexem Slavín, který začal v roce 1840 stavět Antonín Veith v orientálním slohu s maurskými prvky, ale nikdy jej nedokončil. V současnosti je zámek v soukromém vlastnictví a slouží jako buddhistické meditační centrum Samadhi.

Po zelené budete pokračovat až k rozcestí „Království“, kde vyměníte barvu za modrou, po níž poběžíte až do obce Vidim. Před obcí si prohlédněte skromné pozůstatky skalního hradu (Dodnes dochována jedna tesaná místnůstka, cisterna a draže po trámech.) V obci Vidim stojí za zhlédnutí krásný historický vodojem a zámek (oboje obkružuje vaše trasa). Za obcí vás opět čeká přírodní terén, žlutá turistická značka a pískovcové útvary. Nad obcí Nedvězí můžeme dohlédnout až na Říp.

Za obcí Kluk (u rozcestí Beškovský důl) budeme probíhat chráněným územím PR Mokřady horní Liběchovky. Tato soustava mokřadů se v roce 1997 stala součástí mezinárodně významné lokality ”Mokřady Liběchovky a Pšovky” chráněné tzv. Ramsarskou úmluvou o ochraně mokřadů mezinárodního významu. V okolí se vyskytuje několik pramenů, ale osobně jsem z nich nikdy nepila. Poblíž rozcestí „U Kamenného vrchu“ se nalézá pozoruhodná přírodní památka téhož jména. Jedná se o geologickou zvláštnost ve výšce 370 – 382 m n. m. V pískovcové skále přesycené železitými sloučeninami (hydroxidy železa) si prohlédnete vzniklé tvary podobné růžím a mísám.

Před obcí Panská Ves si pro změnu přijdou na své milovníci SCI-FI – otevře se vám pohled na soustavu obřích satelitních antén. Nebojte, není to mimozemšťanská základna, ale Ionosférická a telemetrická observatoř :-). Odsud nás už bohužel čeká závěrečná silnice do obce Dubá. Jak obec Tupadly, tak Dubá je velmi dobře dostupná (přímý autobus z Prahy – Holešovic).

GPS souřadnice startu: 50.441666666667, 14.474722222222

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

David Gladiš

toto je nádherná trasa,znám dobře, a samozřejmě tam je spousta variant a kliček kolem kde se dá běžet a všude to tam je hezké :))

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: