Krušné hory: běžecká trasa přes Jáchymovské peklo

Krušné hory: běžecká trasa přes Jáchymovské peklo

Turistický region
Krušné hory a Podkrušnohoří
Kraj
Karlovarský
Délka trasy (km)
18
Povrch
Převážně terénní
Převýšení (m)
714

Krásná a náročná trasa v nekonečných krušnohorských lesích, vystoupáme na vrch Plešivec a připomeneme si pochmurnou minulost této oblasti.

Trasa začíná a končí v osadě Mariánská v Krušných horách. Mariánská je dostupná autobusem a jsou zde četná ubytovací a občerstvovací zařízení. Z osady vystoupáme po červené turistické značce (TZ) na zalesněný Vlčí hřbet, k němuž se vážou první zmínky o Mariánské. Dle legendy zde žil v poustevně u kaple Sv. Albrechta Jan Niavis, který prý předpověděl úspěch a slávu Jáchymova. Roku 1691 dostala osada jméno Maria Sorg neboli Mariánská. O osm let později byl dokončen krásný kamenný kostel a poté byl vystavěn malý kapucínský horský klášter. U bývalého kláštera přejdeme na zelené TZ a klesáme do údolí Eliášova potoka.

Odtud, stále po zelené, začínáme stoupat až na výrazný krušnohorský vrch Plešivec (1028 m n. m.). Na úpatí Plešivce se nachází turistická ubytovna Švýcarská bouda (Švýcárna 980 m), ale občerstvení ještě odolejte – vrchol je odsud opravdu na dohled. Plešivec je výrazný kupovitý vrchol s vyhlídkovou věží. Jedná se o čedičovou kupu s plochým vrcholem, zbytek lávového příkrovu. Kromě vrcholové plošiny je Plešivec porostlý smrkovým lesem. Rozhledna na vrcholu byla postavena již v roce 1895, o třináct let později k ní přibyl horský hotel. Z ochozu šestnáctimetrové dřevěné rozhledny je nádherný rozhled na okolní vrcholky Krušných hor, Slavkovský les, Doupovské hory, a také Dyleň v Českém lese. Je vidět nejvyšší hora Krušných hor Klínovec 1244 m i nejvyšší vrchol na německé straně Fichtelberg 1214 m, jako na dlani máte Jáchymov, Karlovy Vary a daleké okolí.

Z Plešivce to vezmeme po žluté, opět klesáme do údolí Eliášova potoka. Běžíme hustým krušnohorským lesem a užíváme si ticho a úžasný klid. Tato místa však takto pohodová nebývala. Nad bývalou osadou Zálesí se začínají postupně objevovat dřívější uranové doly. V oblasti Jáchymova a Horního Slavkova bylo v letech 1949 – 1953 zřízeno 18 vězeňských táborů. Vězni byli nuceni k namáhavé vyčerpávající práci v podzemí. Do roku 1961 se zde vystřídalo kolem 65 000 lidí, kteří za necelých 15 let vytěžili 7.940 tun uranu a vyrazili 1 102 kilometrů chodeb. Tato ponurá minulost na nás dýchne i dalším (žlutě značeném) úseku – čeká nás část naučné stezky Jáchymovské peklo. Nás tu ale čeká jen velmi krásná příroda, husté lesy a zajímavá místa – to jedno už je přímo před námi – Horký rybník. Závěr si dáme po červené – nejprve hřebínek a pak seběh až do osady Mariánská.

GPS souřadnice startu: 50.355277777778, 12.892777777778

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: