Litoměřice: běžecká trasa českým středohořím přes Dlouhý vrch

Litoměřice: běžecká trasa českým středohořím přes Dlouhý vrch

Turistický region
České Středohoří a Žatecko
Kraj
Ústecký
Délka trasy (km)
16
Povrch
Převážně terénní
Převýšení (m)
570

Okruh vedoucí severně nad městem Litoměřice, zahrnuje pěknou hřebenovku přes Dlouhý vrch, která umožňuje zajímavé výhledy (z Krkavčího, nebo též Kavčího vrchu).

Litoměřice jsou okresní město na soutoku Labe a Ohře.

Štampův mlýn – opravený mlýn stojí na zarostlém břehu Pokratického potoka pod rybníkem. Celé okolí mlýna je zarostlé a nepřístupné.

Kamýk – čedičový kuželovitý kopec (455 m n. m.) – ze zalesněného úpatí vyčnívá velmi zajímavý skalnatý vrchol s typickou sloupcovou odlučností.

NPP Bílé stráně – strmá opuková stráň, která hostí řadu vzácných a významných druhů rostlin.

Dlouhý vrch – jeden z největších skalních masivů v Českém středohoří. Zalesněný vrch o délce asi 5,5 km se táhne od severu k jihu, přibližně v polovině se jeho zpočátku úzká část vidlicovitě rozbíhá k jihovýchodu a jihozápadu, rozpětí tohoto rozšíření dosahuje zhruba stejné délky, jako hlavní hřeben. Zřejmě vzhledem ke značné členitosti byl rozdělen na několik samostatně pojmenovaných podcelků, severojižně za sebou následují Vrchovina (676 m) s připojeným Špičákem (608 m) a Babinským či Rýdečským vrchem (551 m), stejnojmenný Dlouhý vrch (655 m) a skupina Panenského kamene (607 m). Nejjižnější, spíš jihojihovýchodní výběžek tvoří Křížová hora (590 m), s vyčnívajícím, zdálky viditelným skalním výchozem zvaným Krkavčí, nebo též Kavčí vrch (500 m).

Kopec Kočka – skalní útvar, připomínající tvarem ležící kočku

Mostná Hora – název dostala, díky tomu, že se z ní v 18. století sváželo dřevo na stavbu litoměřického barokního mostu. Od r. 1910 dominuje kopci věž spojená s výletní restaurací, postavená v německém romantickém slohu.

GPS souřadnice startu: 50.541666666667, 14.125

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: