Nová Paka: běžecká trasa s výhledy na Český ráj a Krkonoše

Nová Paka: běžecká trasa s výhledy na Český ráj a Krkonoše

Turistický region
Český ráj
Kraj
Královéhradecký
Délka trasy (km)
23
Povrch
Převážně terénní
Převýšení (m)
532

Okružní panoramatická trasa, která vás provede hlubokými lesy na pomezí Českého ráje a Krkonoš.

Trasa začíná na vlakové stanici Nová Paka město, odkud vyběhneme po červené turistické značce na horní stanici lyžařského vleku. Po krátkém běhu, zhruba 2km se dostaneme ven z lesa, odkud jsou krásné panoramatické výhledy na Krkonoše a po 1 km se naopak otvírá výhled jižním směrem na Jičínskou kotlinu, a navíc je možné dohlédnout přes Polabí až na Železné hory.

Po této hřebenovce doběhneme na rozcestí Skalka, zde seběhneme asi 300m po asfaltové cestě směr Zboží a ihned na první možné  odbočce zahneme doprava na neznačenou lesní cestu. Na té se po několika krocích můžeme opět kochat výhledy do ,,kraje“. Stále se držíme při okraji lesa, až seběhneme do osady Chloumek, kde se napojíme na jedinou asfaltovou cestu, která se vine směrem ku Zboží, které jsme prakticky oběhli. Tam, se ale opět nepodíváme a seběhneme na modrou, po které se takzvanou ,,Německou cestou“ (vybudovali ji němci během 2.sv.v.) dostaneme do Tužína. Při seběhu se můžeme občerstvit u studánky v Záduši.

Tužíně se napojíme na žlutou a následně po modré vyběhneme na zříceninu hradu Bradlec. Zde se nabízí místo na odpočinek po náročném stoupání, lepší je ale vydržet a smočit rty v chmelovém moku nebo v malinovce v zájezdním hostinci Na Klepandě, můžete i něco malého zakousnout, protože bude potřeba spousty energie na závěrečné a jistě nejtěžší stoupání na hrad Kumburk.

Za svůj výkon budete odměněni kruhovým výhledem z vyhlídky ve věži. Jistě každý z vás pozná Ještěd, Trosky nebo třeba Sněžku. Znalejšímu oku nebude cizí elektrárna Chvaletice, Jizerské hory, Kozákov nebo například vzdálené Orlické hory. Pokud budete mít štěstí, tak si můžete koupit malé občerstvení nebo suvenýr v hradním šenku, který je příležitostně otevřen. Následuje už jen příjemný seběh na již známé rozcestí Na Skalce a odtud posledních pět kilometříků do Nové Paky.

GPS souřadnice startu: 50.494444444444, 15.515

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Marcel

Souřadnice v gpx neodpovídají textovému popisu tratě mezi startem v Nové Pace a obcí Brdo. Gpx vedou po asfaltové silnici a na červenou turistickou se napojují až v obci Brdo. Tím přijdete o nádherné výhledy z tzv. Máchovy stezky na Krkonoše a Jičínskou kotlinu.
Stejně tak je lepší volit pro návrat z Brda do Nové Paky červenou turistickou po hřebeni.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: