Orlické hory: běžecká trasa k Masarykově chatě na Šerlichu

Orlické hory: běžecká trasa k Masarykově chatě na Šerlichu

Turistický region
Orlické hory a Podorlicko
Kraj
Královéhradecký
Délka trasy (km)
18
Povrch
Přírodní terén
Převýšení (m)
693

Náročný běh s velkým převýšením v hlubokých lesích severní části Orlických hor, kde se za každým smrkem skrývá vojenský bunkr dřívější pohraniční pevnostní linie.

Okruh startuje z náměstí malebné podhorské vesnice Olešnice v Orlických horách, která je vstupní branou do CHKO Orlických hor. Přesto, že toto pohoří se svoji krásou může měřit s jakýmkoliv jiným pohořím v ČR, zůstává doposud celkem neobjeveno, jeho návštěvnost je malá a lyžařských středisek je zde také poskrovnu.

Snad nejvýznamnějším místem Orlických hor je proslulá Masarykova chata na Šerlichu a právě ta bude zlatým hřebem našeho okruhu, který vede v severní části Orlických hor, u hranic s Polskem. První polovina okruhu vede až k Masarykově chatě stále po červené turistické značce. Za Olešnicí se přes lučiny přibližujete vyjetou cestou k lesu a prudkým, 5 km dlouhým krpálem stoupáte na kopec Vrchmezí, kde jste v 1084 výškových metrech nejvýše na celém okruhu. Odtud pokračujete po hřebenové cestě podél státních hranic přes Polomský kopec až k výletnímu místu na Šerlichu, kde od roku 1925 stojí Masarykova chata Klubu českých turistů, postavena podle projektu známého architekta Bohuslava Fuchse. U řady hraničních patníků kousíček od chaty je místo s otevřeným výhledem na polskou stranu Orlických hor a na masiv Kralického Sněžníku.

Celá druhá polovina trasy pokračuje po modré turistické značce, k hotelu Šerlišský mlýn sbíháte úbočím a na rozcestí „Pod Sedloňovským vrchem“ stoupáte Šerlišským údolím proti proudu potoku Bělá. Závěrečný 5 km sešup do Olešnice si už jenom užijete. Kulisy Vám budou dělat vojenské bunkry, které tu jako součást dřívější pevnostní linie pevně vzdorují nepříznivým horským vlivům již 80 let.

Holdujete – li vojenství, rozhodně si tuto lokalitu užijete. Po celé délce hraničního hřbetu Orlických hor je vybudováno vojenské opevnění státní hranice. Kromě velkého množství bunkrů, které vykukují v podstatě „za každým smrkem“, můžete na tomto území navštívit celou řadu vojenských muzeí s dělostřeleckými tvrzemi, pevnostmi a pěchotními sruby.

GPS souřadnice startu: 50.373055555556, 16.309722222222

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: