Brdský terénní půlmaraton v podání Michaely a Davida Gerychovými

V sobotu 19. září se konal 11. ročník závodu Sorex Brdský terénní půlmaraton a 4. ročník Českého marathonu z Prahy do Dobříše. Trasa půlmaratonu vedla z Dobříše do Kytína a zpět, v druhé části splynula s maratonským během.

Trasa půlmaratonu splynula po občerstvení na Kytínské návsi s maratonskou tratí

Celá trasa půlmaratonu vedla po lesních zpevněných cestách, částečně po asfaltu. Oproti minulému ročníku pořadatelé připravili menší změnu, neběželo se po 7 km okruhu, ale trasa vedla do Kytína proti směru maratonské trati, kde po občerstvení na Kytínské návsi splynula s maratonskou tratí. Také na trase maratonu, oproti původním ročníkům 1908, 1909 a 1911, došlo k drobným úpravám trati, základní charakteristiky závodu však zůstaly zachovány: pěkná kopcovitá trať, převážně lesem a vítěz opět získal putovní pohár věnovaný knížetem Jerome Colloredo-Mannsfeldem, vlastníka Dobříšského zámku.

Půlmaratonskou trať nejrychleji zdolal Devid Gerych v čase 1:17:12, jako druhý doběhl s výkonem 1:23:39 Jan Hradecký, třetí příčku vybojoval s časem 1:29:38 Štěpán Souček. V ženské kategorii se nejlépe dařilo Michaele Gerychové, která cílovou čáru proťala v čase 1:30:10. Druhé místo obsadila Kateřina Hradecká se ztrátou 4 minut a 22 vteřin. Jako třetí skončila s výkonem 1:38:05 Ivona Rejsková.

Na maratonské trati se absolutním vítězem stal Petr Švarc z Příbrami v čase 2:58:15 a zapsal se tak mezi historické vítěze Arnošta Nejedlého, Jana Snopka a Františka Slavíka. Jen jediná sekunda chyběla Švarcovi k překonaní rekordu trati z r. 1911, jehož držitelem zůstává František Slavík z AC Sparta. K Slavíkovu rekordu je
třeba poznamenat, že byl vytvořen na kratší a méně technicky náročné trati. Křišťálový pohár vítězi předal správce
dobříšského zámku p. Pavel Krejcárek. Poprvé také startovaly ženy a nevedly si vůbec špatně, zvítězila Radka Ficová z Dobříše v čase 3:54:52 a ustavila tak ženský rekord trati. I ona obdržela putovní pohár.