Začínám běhat

Kondiční běhání zažívá v posledních deseti letech výrazný boom a tento druh sportu je dnes jedním z nejrozšířenějších. Pod pojmem kondiční běžec si můžeme představit člověka, který ve svém volném čase 2x až 3x týdně vyběhne do okolí svého domova na 20 až 50 minut. U začínajících běžců nejde o systematický trénink, ale čistě o udržení fyzické kondice a mentální uvolnění. Standardně udržují tempo mezi 5 a 6 minutami na kilometr. Postupem času velká skupina těchto běžců zkouší své první závody a přeorientovává se směrem k výkonu. V případě, že závodí pravidelně, trénink je častý a systematický, stávají se z nich pak tzv. výkonnostní běžci. Často se setkáváme taky s pojmem jogging, který lze chápat jako čistě kondiční a nezávodní pojetí lehkého běhu.

Velký rozmach kondičního běhání nastal po ekonomické krizi v roce 2008. A to hned z několika důvodů. Jedním z nich je relativní finanční dostupnost tohoto sportu a tak jej mohou provozovat i lidé s nižšími příjmy. Dalším důvodem velké obliby je nenáročnost z hlediska prostředí, ostatních sportovců a vybavení. Běžci stačí jen běžecké boty, sportovní oblečení a může vyběhnout prakticky kdykoliv a kdekoliv. A jedním z podstatných příčin tohoto rozmachu je také zvyšování sebevědomí – lidé, kteří přišli o práci, měli více volného času a zároveň často bojovali se sníženým sebevědomím, kvůli ztrátě zaměstnání a pravidelný kondiční běh pomáhá toto sebevědomí opět získat.

Chceš si zkusit první závod? Koukni do naši TERMÍNOVKY BĚŽECKÝCH ZÁVODŮ, máme tam i ty opravdu krátké a vhodné pro začátečníky.

Pro začínající běžce je důležité najít si v tomto koníčku pravidelnost a alespoň základní systém. Často je kondiční běhání nástroj jak shodit přebytečná kila. Zde je ovšem důležité si uvědomit, že jsou otřesy způsobené během pro aparát velmi náročné, o to více pro lidi s nadváhou.  Je dobré tedy začít se sporty, které tělo tak nezatíží. V opačném případě pak běžec během krátké doby prodělá spoustu běžeckých zranění, a pokud jsou tréninkové dávky příliš velké, může dojít až k přetrénování. Pokud člověk s nadváhou chce začít se sportováním po vlastních nohách, je dobré začít například indiánským během.

Přehled všech článků pro začátečníky