Jak správně vybrat běžecké boty

Jak správně vybrat běžecké boty

Potřebuju k běhu opravdu specificky běžecké boty? Nestačí mi jen jedny univerzální „sportovní“? Pokud se chystáte poprvé vyběhnout a úplně tomu oddaní nejste, pokud si nejste jisti, že vás onen běh, o kterém tak všichni básní, bude bavit – poprvé vyběhnout můžete takřka v čemkoli. Opravdu bych se zde držel jen prvního výběhu. Zvláště začínající běžec potřebuje kvalitní běžeckou botu, která odpustí jistou míru nedostatků v běžecké technice. Jenomže, jak si takovou botu vybrat? Vždyť přece bota za pět tisíc vypadá stejně, jako tak za šest set padesát. Nemluvě o tom, že aktuální výběr na českém trhu činí asi… dva a půl miliónů bot?

Při výběru běžecké obuvi doporučuji držet se kamenných prodejen. Ideálně běžeckých speciálek. Sto běžců má sto různých chodidel (a to ještě za předpokladu, že jsou obě stejná). A bota, která sedí vašemu kamarádovi, může být pro vaše nohy pěkný středověk. Takže pravidlo č.1: botu vždy zkoušejte. To nám pořád ale neřeší problém s orientací mezi takovým množstvím bot. Začněte teda od toho nejjednoduššího.

TIP: Přečtěte si článek o Top 5 značkách běžeckých bot

Kde budu běhat?

Povrch a prostředí, ve kterém budete běhat je pro výběr jeden z nejzásadnějších aspektů. Budete se pohybovat spíš v terénu nebo na silnici? Pokud je to tvrdý povrch, doporučuji volit klasickou silničku.

Pokud je to terén, zkuste si ho trochu definovat. Pro měkký terén, běh v bahně, případně ve sněhu vybírejte trailovou botu, která má hrubší dezén – podrážka boty je členitá a špunty jsou vyšší. V případě, že se vaše tréninky budou odehrávat na zpevněných polních a lesních cestách případně šotolinách, držte se klidně klasické silničky, která je většinou o něco pohodlnější než trailovka.

Existuje taky skupina univerzálních, tzv. door-to-trail, bot. Vhodná varianta pro běžce, kteří musí do lesa doběhnout po asfaltu nebo pro lidi, kteří se lesních cest nechtějí vzdát ani v deštivém počasí.

Tlumení boty

Prvek, který ovlivňuje pohodlnost boty asi nejpodstatněji je její tlumení. Pokud s během začínáte, základní pilíř běžeckého botníku by měla tvořit tréninková (někdy se také uvádí pojem objemová) bota. Výrobce u boty mnohdy uvádí i váhový limit.

U klasických konzervativních značek (Asics, Adidas, Mizuno, Nike…), v kategorii tréninkových bot většinou platí, čím vyšší řada, tím vyšší míra tlumení, tím vyšší váhový limit. Z pravidla v této kategorii značky nabízí výběr z 3 až 5 úrovní. Topmodely bývají nejtlumenější a kvalita zpracování nejvyšší. Jsou tedy vhodné i pro lidi s nadváhou. Pokud je vaše nadváha výrazná, raději běh konzultujte s lékařem nebo začínejte sporty jako je cyklistika nebo plavání. Střední modely jsou určeny pro lidi zhruba mezi 70 a 85kg. A nižší třídy pro lehčí běžce nebo pro ty, kteří do běžeckých bot nechtějí moc investovat. Zde totiž většinou platí pravidlo, že čím vyšší model, tím vyšší cena. Váhové rozložení je pouze orientační, poněvadž i když může být hmotnost běžců stejná, každý z nich má jinou tělesnou konstituci, běžeckou minulost nebo genetické předpoklady. Vždy vyzkoušejte více značek. Každá značka využívá jinou technologii tlumení a bezprostřední porovnání vás k té pravé nasměruje nejlépe.

Dalším stupněm je bota tempová. Zjednodušeně řečeno jde o mezistupeň mezi botou tréninkovou a čistokrevně závodní. Někdy je ale těžké určit jestli se ještě jedná o tempovku nebo už o závodku, hranice není nikde nakreslená. Tempová bota má nižší míru tlumení. Pro představu můžeme s nadsázkou říci, že se běžec v tlumení boty tak neutápí a přenos energie je efektivnější. Na druhou stranu aparát není chráněn stejně jako u tréninkové boty a tempovka klade o něco vyšší nároky na techniku běhu. Tempovou botu doporučuji jako první rozšíření botníku pro rychlostní tréninky a závody.

Nejlehčí a nejrychlejší variantou je potom bota závodní.  Jak jsem zmínil tempová a závodní bota nemá přesné, oficiální rozlišení. Jedna konkrétní bota může být pro jednoho běžce tempová a pro druhého už závodní. Z mého pohledu jsou závodky boty vhodné na 5 km, 10 km, maximálně půlmaraton (pro hodně zkušené běžce) a s hmotností pohybující se výrazněji pod 200g.

Objemovka, tempovka, závodka...
Objemovka, tempovka, závodka…

Samostatnou kategorii potom tvoří tzv. přirozené boty. Tento typ běžeckých bot má buď více, nebo méně simulovat běh na boso. Nejextrémnější variantou jsou potom barefooty, které mají vyloženě jen ochranou funkci pro chodidlo. Je zde absence jakéhokoli tlumení a podpory běžeckého kroku.

TIP: Přečtěte si také: Nejlepší běžecké boty – jaro 2022

Propriocepce boty         

Propriocepce je schopnost nervového systému zaznamenat změny ve svalech a uvnitř těla pohybem a svalovou činností. Propriocepce boty ve zjednodušené formě znamená, do jaké míry se musí při běhu zapojovat běžec, respektive jeho svaly, šlachy v chodidle a v návaznosti zbytek pohybového aparátu. Čím menší oporu bota poskytuje, tím větší má bota propriocepci. Ovlivňuje ji vícero faktorů.  

Jedním z těch zásadních je tlumení. Méně tlumená bota vždy vyžaduje vyšší nároky na techniku běhu.

Dalším z faktorů je pevnost konstrukce boty, její torzní stabilita. Flexibilní bota, kterou v rukách snadno zkroutíte a zdeformujete, poskytuje chodidlu menší oporu, než tuhá bota se zpevňovacími prvky.

Drop

Často zmiňovaný parametr boty. Značí rozdíl mezi patou a špičkou boty a většinou se uvádí v milimetrech. Můžeme se taky setkat s pojmy jako heel-toe, offset atd. Čím nižším dropem bota disponuje, tím více simuluje bosý krok. U bot s nižším dropem je snadnější dopad na špičku, nicméně boty s nižším dropem jsou náročnější například pro achilovku. Nižší dropy bych doporučil aspoň mírně zkušenějším běžcům. Pozor na záměnu dropu s tlumením boty. Mnohdy je nižší drop doprovázen i nižším tlumením, rozhodně to ale není podmínkou. Drop označuje rozdíl. Důkazem je například značka Hoka One One, která disponuje masivní tlumící vrstvou, ale dropy se pohybují zhruba kolem 5mm. U tréninkových bot klasických konvenčních značek se dropy pohybují mezi 10 a 12mm.

Určitě se zaměřte i na oblast opatku boty. U některých bot najdeme pevné patní misky, které poskytují kotníku a achilovce velkou oporu a stabilitu, zejména při dopadu. Na druhé straně naopak stojí boty, u kterých celý svršek tvoří jen jemná síťovina.

Pronace, supinace, neutrální došlap

Většinou u tréninkových bot se můžeme setkat s pojmy pronační, supinační nebo neutrální typ došlapu. Tyto pojmy značí oblast chodidla, přes kterou je vedena osa kroku. Je ale ovlivněna více faktory, než jen výškou klenby.

Pronační typ došlapu znamená, že se kotníky v přechodu z dopadové do odrazové fáze propadají dovnitř. Klenba není dostatečně silná, aby váhu běžce udržela. Dalšími znaky, které pronační způsob došlapu mohou doprovázet, je kladení špiček ven a tzv. nohy do X.

Diagnostika došlapu
Diagnostika došlapu

Jako protipól zde máme supinační došlap, kde běžec vede svůj krok po vnější hraně chodidla. V tomto případě je klenba příliš vysoká a nevýhoda je menší plocha, na kterou působí váha ve srovnání s neutrálním došlapem. Dalšími znaky jsou naopak nohy do O a kladení špiček dovnitř

Posledním z typů je došlap neutrální. Neutrální došlap je optimální varianta, kdy osa běžeckého kroku prochází středem chodidla.

Na trhu se můžeme setkat s běžeckými boty pro pronační a neutrální došlap. Boty pro supinační došlap se standardně nevyrábí. Je to z toho důvodu, že rizika při supinačním došlapu není zásadní, jako u nadměrné pronace. Pro „supinátory“ jsou tedy vhodné neutrální boty.

Typ svého došlapu zjistíte pomocí tzv. diagnostiky došlapu, kterou můžete absolvovat v každé lepší běžecké speciálce. Kvalita zpracování této diagnostiky bývá ale rozdílná. Co nejvíce s prodejcem rozeberte své preference, minulost a očekávání boty. Protože rozhodně neplatí pravidlo: plochá noha-automaticky pronační bota.

TIP: Přečtěte si podrobný článek o diagnostice došlapu

Samotný výběr

Běžecké boty jsou bezesporu nejpodstatnějším prvkem běžeckého vybavení. Pro výběr si tedy vyhraďte dostatek času a věnujte mu dostatek energie. Ideálně si udělejte předvýběr, takové zmapování nabízeného sortimentu obchodu, ve kterém se chystáte boty pořídit. Při samotné návštěvě potom vyzkoušejte vícero značek, protože každá má různý tvar kopyta a používá jiné technologie. Typologicky teda bota může být stejná, nicméně pocitově naprosto odlišná. Zkušeného poradce rozeznáte od pouhého prodejce podle dotazů, které byste měli na začátku dostat. Prodejce vám pravděpodobně rovnou nabídne konkrétní produkt, samozřejmě nejlehčí a nejrychlejší, zároveň nejpohodlnější a na úplně všechny povrchy. Bohužel univerzální bota na všechno pro všechny neexistuje a poradce by od vás měl tedy získat co nejpřesnější informace o tom, kde, jak často, na jaké úrovni budete běhat atd. Poradce by vám potom měl nabídnout více alternativ. V dnešní době navíc běžecké speciálky, případně konkrétní značky pořádají výběhy s možnosti testování konkrétních modelů. Vyzkoušení bot přímo v terénu je rozhodně nejlepší cesta vybrat ty správné.

Podívejte se na povedené instruktážní video

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: