Co promyslet před závodem?

Co promyslet před závodem?

Už běháte několik týdnů a chcete si vyzkoušet svou výdrž „naostro“. Nebo jen máte rádi výzvy a chcete poměřit své síly s přáteli. Rozhodnutí padlo, přihláška na závod podána, příprava začíná.

Tady je Top 5 věcí, které je třeba vzít před závodem v úvahu.

Kolik času musím věnovat tréninku?

Vezměte do ruky svůj rozvrh a ujasněte si, kdy je pro vás ten správný čas na trénink – běhání by nemělo zasahovat do vaší práce ani omezovat vaše blízké. Tento čas je tedy velmi individuální, každý si musí svůj tréninkový plán upravit podle svých možností. Pokud máte malé děti, mohlo by pro vás být to pravé běhávat brzy o víkendech nebo až dítka uložíte ke spánku. Jestliže máte práci na směny, můžete se uvolnit a trénovat předtím?

Jak mohu maximalizovat svůj tréninkový čas?

Spousta lidí má obavy, že budou mít potíže s plněním svého přípravného tréninkového programu prostě proto, že na něj nemají dostatek času. Ale jak se říká, kde je vůle, je i cesta. Můžete běhat do práce? Můžete k běhání využít svou pauzu na oběd? Pokud máte i jen chvilku volna, využijte ji ke krátkému cvičení.

Měl bych změnit své stravovací návyky?

Ne, jen byste měli svému jídelníčku věnovat větší pozornost. Určitě není nutné se začít cpát talíři těstovin za účelem zvýšení svého uhlovodanového příjmu (uhlovodany jsou základním zdrojem energie), když je váš závod až za 4 měsíce. Jen je potřeba se zamyslet nad tím, co jíte a nepředpokládat, že vaše tělo bude ve formě, když je základem vašeho stravování fast food.

Nebude to pro mě příliš těžké?

Ne, pokud závodu věnujete dostatečnou přípravu v poměru s vytouženým výsledkem. Pokud se však v den závodu postavíte na startovní čáru, když jste se zrovna vrátili z prohýřených prázdnin, kde jste nedoběhli dál než na autobus, ano, asi to bude příliš těžké. Však to znáte, štěstí přeje připraveným!

Jak mohu zapojit svou rodinu či blízké?

Neběhejte v izolaci, dejte lidem okolo sebe vědět, na co se chystáte. Nechte partnera, své děti nebo přátele držet láhev s pitím, zatímco budete závodit. Sdílené břímě je poloviční břímě – a i když oni za vás ten závod uběhnout nemohou, mít někoho s sebou jako podporu vám určitě dodá potřebnou psychickou pohodu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: