Cypra: Čtyřiadvacítka není o běhu

Cypra: Čtyřiadvacítka není o běhu

Nejtěžší česká běžecká čtyřiadvacetihodinovka odstartuje už tuto sobotu v Koutech nad Desnou. Dobrodruzi v rámci závodu Rock Point – Horská výzva 24 hodin detailně poznají Jeseníky. Jedním z adeptů na vítězství je rozhodně Zbyněk Cypra.

Vítězný plán je velmi silná káva, ale rozhodně se budu snažit jít co nejvýš.

Zbyňku, ty ses netajil tím, že si hodláš jít pro vítězství. Plán tedy zůstává beze změn?

Vítězný plán je velmi silná káva, ale rozhodně se budu snažit jít co nejvýš. Závod na 24 hodin s sebou přináší totální destrukci organismu, která nesouvisí s počtem soupeřů, ale s optimálním nasazením jedince, který donutí tělo vydržet to, co mu hlava naordinovala. Je jasné, že se to nemusí vždy ideálně podařit.

Jak ses na 24 hod. připravoval?

Asi nijak speciálně. Letos to bude malá zkouška toho, jestli má tělesná schránka opravdu spolupracuje s mozkem. Po zdravotních problémech se cítím dobře a dlouhý závod „za hranu“ je mým šálkem kávy víc, než klasické běžecké distance.

Co vlastně obnáší běh na 24 hodin? O čem to je především?

V první řadě to není o běhu. (smích) Spíš je to o dobrodružství, které si chceš prožít. Žádný jiný profit z toho není, jen tvůj pocit.

Co na takové délce rozhoduje a na co si člověk musí dát pozor?

V první řadě je to rozdělení sil, a dostatečné nakrmení organismu energií. Jak říká jeden můj kamarád. Kůň, který nepožere-netáhne. Tohle platí myslím především.

Jak je to s jídlem? Bereš si s sebou něco nebo spoléháš na občerstvovačky?

Horskou výzvu 24 hodin jdu poprvé a myslím, že strategie na občerstvovačky bude v pohodě. Nicméně beru si i svoje NUTREND kamarády, kteří mě nenechají ve štychu.

Podobné je to s výbavou – jak je vhodné se obléci?

Především doufám, že nebude mrznout a budu moci jít v trenkách a kompreskách SLS3, což je moje oblíbená kombinace.

Jedině strategie NONSTOP je pro tento druh závodu přijatelná

Plánuješ nějaký odpočinek nebo jdeš nonstop?

Všichni, kdo mě znají, vědí, že delší odpočinek by znamenal nějaký problém, takže jedině strategie NONSTOP je pro tento druh závodu přijatelná.

Na co se nejvíc těšíš, co je na 24 hod pro tebe tak zajímavého?

Asi už jsem to někde řekl. Svítání u horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně je pro mě detail závodu, na který se opravdu ze srdce těším.

Co bys doporučil těm, kteří by ji rádi zkusili, ale stále váhají? Proč do toho jít?

Pokud má někdo pocit, že si to chce zkusit, je to ta správná cesta. Na rozdíl od klasických ULTRA závodů může každý skončit kdykoliv podle pocitu, aniž by nebyl klasifikován ve výsledcích. A to je myslím výzva třeba na následující ročník.

Propozice závodu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: