Doplňování energie během výkonu? Důležité je znát složení potravy a poměr sacharidů

Doplňování energie během výkonu? Důležité je znát složení potravy a poměr sacharidů

Energetické gely, liquid gely, iontový nápoj, energetické tablety nebo tyčinky. Existují různé druhy doplňovačů energie v průběhu běhání a dalších vytrvalostních výkonů. Jaké jsou v těchto produktech rozdíly? Cílem tohoto článku je seznámit vás s odlišnostmi, abyste vždy vyběhli s optimálně zvoleným energetickým doplňkem.

Na co je důležité upozornit předem – v těchto produktech jsou výrazné rozdíly především ve třech faktorech:

1) V rychlosti uvolněné energie, tzn. za jak dlouho po konzumaci energii pocítíte.

2) V době uvolňování energie, tzn. jak dlouho produkt působí.

3) V množství uvolněné energie, tedy jak výrazně jeho energetickou pomoc pocítíte.

Uvedené rozdíly samozřejmě vycházejí ze složení produktů a z toho, jak lidské tělo přistupuje k využívání různých forem energie. My ale k těmto aspektům přistoupíme až poté, co vám představíme jednotlivé produkty a řekneme si, jaké jsou jejich vlastnosti a na jaký druh výkonu se hodí nejlépe.

Poznámka: níže uvedené informace se vztahují výhradně k výrobkům značky Enervit. Ne všechny gely či liquid gely na trhu svojí konzistencí a složením odpovídají níže uvedeným charakteristikám, takže ani zde popisovaná provázanost a synergie mezi produkty nemusí platit u jiných značek.

Vybíhejte vždy s tou správnou energií v kapse

Enervit Liquid Gel = vysokoenergetický „nakopávací“ gel

 • Díky obsaženým sacharidům (maltodextrin, fruktóza) se energie z Liquid Gelu uvolní velmi rychle, vlastně nejrychleji, jak je to jen možné.
 • Energii z Liquid Gelu pocítíte během pár minut po jeho konzumaci.
 • Jedná se o klasickou energetickou bombu, jejíž efekt pocítíte i na vysokém množství uvolněné energie – opět díky kombinaci maltodextrinu a fruktózy.
 • Jde o energetický „nakopávač“, který vysokou dávkou uvolněné energie nakopne na několik minut organizmus k vysokému výkonu.
 • Absolutního efektu dosáhnete díky Enervit Liquid Gel Competititon, který je ještě navíc umocněn o stimulující kofein.

Výhody a tedy nejvhodnější použití:

 • Vytáhne vás z krize,
 • nebo vám pomůže v těžkých pasážích závodu,
 • nebo pomůže vystupňovat tempo v závěru závodu.

Pro zkušené sportovce by to neměl být problém, ale nezkušení sportovci by se neměli pokoušet absolvovat dlouhý běh od začátku na Liquid Gely (protože když důsledně nevnímáte informace vycházející z organizmu, mohlo by se stát, že Liquid Gel přijmete později, než je třeba). Před konzumací v důležitém závodě si Liquid Gel určitě nejdříve otestujte v tréninku nebo při lehčím závodě.  

Enervit Liquid Gel

Enervit Isotonic Gel = vysokoenergetický gel

 • Díky obsaženému maltodextrinu se energie z Isotonic Gelu uvolní velmi rychle, a proto i v tomto případě pocítíte energii během pár minut po jeho konzumaci.
 • Díky multi-glukosové struktuře maltodextrinu se uvolní i vysoké množství energie (ale menší než v případě Liquid Gelu – Isotonic Gel neobsahuje fruktózu).
 • Jeho velkou výhodou je, že je připraven v isotonické hustotě, takže ho není třeba zapíjet.

Výhody a tedy nejvhodnější použití:

 • Pomůže vám v těžkých pasážích závodu.
 • Nechcete-li do závěru závodu Liquid Gel, můžete použít i Isotonic Gel – energetický impulz sice nebude tak vysoký, ale energetické nakopnutí pro vystupňování tempa v závěru závodu přijde.
 • Zkušení sportovci mohou na Isotonic Gel absolvovat i celý závod a výrazně tak přispějí k jeho zdárnému průběhu.

Nezkušení sportovci by dlouhý běh měli absolvovat spíše na klasických gelech nebo energetických tabletách (obojí viz níže) a Isotonic Gely (nebo Liquid Gely) zařadit až v závěru. Před konzumací v důležitém závodě si Isotonic Gel nejdříve otestujte v tréninku nebo při lehčím závodě.

Enervit Isotonic Gel

Enervit Carbo Tablets = energetické tablety na rozkousání

 • Uvolnění energie z Carbo Tablets je o něco pozdější než u výše uvedených dvou rychlých zdrojů energie.
 • Uvolnění energie je oproti rychlým gelům i pozvolnější.
 • Výhodou je, že se tablety musí v ústech rozkousat, což může mít psychologický efekt v případě, kdy se dostavuje pocit hladu (a tedy potřeba něco kousat).

Výhody a tedy nejvhodnější použití:

 • Pro průběžné a plynulé doplňování energie během závodu.
 • Pozitivně podpoří i výkonnost při tréninku a tím přispívají k růstu výkonnosti (která je odrazem síly tréninkového impulzu).

Potřebujete-li intenzivní energetický „nakopávač“, pak Carbo Tablets nejsou tím pravým produktem (citelný zdroj energie pocítíte, ale pro nakopnutí jsou lepší výše uvedené rychlé gely). Před konzumací v závodě si otestujte Carbo Tablets nejdříve v tréninku.

Enervit Carbo Tablets

Enervit Gel = energetický gel s postupně se uvolňující energií

 • Protože energie v gelech je ve formě 4glukózového polymeru (tzn. že vyžaduje nějaký čas na převedení do jednoduché formy sacharidů), poskytují Enervit Gely energii s lehce pomalejším nástupem, ale zato s delší dobou uvolňování.
 • Enervit Gel je tak ideálním produktem v případě, že chcete cca každých 40 přijmout energii a nic neřešit – doplňuje energii postupně a po delší dobu než rychlé gely.

Výhody a tedy nejvhodnější použití:

 • Pro průběžné a plynulé doplňování energie během závodu.
 • Pozitivně podpoří i výkonnost při tréninku a tím přispívá k růstu výkonnosti (která je odrazem síly tréninkového impulzu).

Enervit Gel není energetický „nakopávač“ (efekt přijaté energie pocítíte, ale pro nakopnutí jsou lepší výše uvedené rychlé gely). Před konzumací v závodě doporučujeme otestovat Enervit Gel nejdříve v tréninku.

Enervit Gel

Energetické tyčinky Enervit Competition Bar a Enervit Performance Bar

 • Tyčinky mají pomalejší nástup účinku, ale zato velmi dlouhé uvolňování energie.
 • Energie se uvolňuje rovnoměrně a postupně, spíše v menších dávkách.
 • Velkou výhodou tyčinek je, že se již jedná o tuhou potravu s více různými živinami. Kromě příjmu energie tak mají i sytící efekt, což je velmi přínosné především u dlouhotrvajících výkonů.

Výhody a tedy nejvhodnější použití:

 • Zasytí a přitom nezatíží žaludek, což uvítáte především během dlouhodobých výkonů.
 • Vše v tyčince obsažené je zde primárně za účelem podpory sportovního výkonu.
 • V tyčince není nic nadbytečného, co by tělo během sportu zbytečně zatěžovalo.
 • Vhodné především při velmi dlouhých výkonech.
 • Ideální i během tréninku pro průběžné a plynulé doplňování energie, čímž zvýší efektivitu tréninku jako impulzu pro růst výkonnosti.
 • Energetické tyčinky jsou velmi vhodné i po skončení tréninku nebo závodu.
Enervit Competition Bar a Enervit Performance Bar

Proč je znalost složení důležitá?

Ve složení produktů najdete cestu k doporučením uvedeným výše. Stačí jen znát složení (viz níže) a základní charakteristiky nosných složek v energetických produktech Enervit:

 • Maltodextrin (používaný v Enervit produktech) má stejný glykemický index jako glukóza (100). Je tedy stejně rychlý, ale přitom obsahuje nejčastěji 5 molekul glukózy – takže za stejný čas máte z maltodextrinu k dispozici 5x více energie než v případě glukózy.
 • Kombinací maltodextrinu (glukózy) a fruktózy zaměstnáte oba druhy sacharidových přenašečů, které transportují molekuly sacharidů krví ke svalům. Za stejný čas tak do svalů dostanete 1,7x více energie, než kdybyste konzumovali jen energii z glukózy.
 • Potrava se v žaludku zastaví na několik hodin, než je připravena ke vstřebávání živin v tenkém střevě. Výjimkou jsou jednoduché (rychle vstřebatelné) sacharidy, v řídkém roztoku (isotonický nebo hypotonický), bez tuků, bílkovin a vlákniny – v takovém případě projdou žaludkem během 10-15 minut a to je i důvod, proč energii z Liquid Gelů pocítíte tak rychle.  
 • Když je sacharid ve složitější než jednoduché vazbě (sacharóza, glukózový sirup DP4, izomaltulóza), zabere jeho rozštěpení na jednoduché cukry určitý čas (podle složitosti struktury), což se odrazí v rychlosti nástupu účinku, ve velikosti naráz uvolněného množství energie i na délce uvolňování energie.
 • Bílkoviny, tuky a vláknina zpomalují proces trávení.
 • Vitaminy nejsou zdrojem energie, ale ovlivňují rychlost zpracování energie (jsou tzv. katalyzátory).
Jak doplňovat energii?

Výtah důležitých složek ze složení jednotlivých produktů

Výše jsme popsali charakteristiku jednotlivých produktů a řekli jsme si, že to, jak který produkt ovlivňuje sportovní výkon, vychází ze složení produktů. Právě to se odráží v tom, jak který produkt působí a tedy i v tom, kdy je optimální doba na jeho konzumaci. Se znalostí všech informací uvedených výše pro vás bude hračka rozklíčovat, proč Enervit produkty pro doplnění energie fungují, jak jsme popsali. A sami si to můžete z hlavních složek vyvodit.

Enervit Liquid Gel
Voda, maltodextrin (22,8 %), fruktóza (17 %), vitamin B1.

Enervit Isotonic Gel
Voda, maltodextrin (30 %), vitaminy B (B3, B6, B1).

Enervit Carbo Tablets
Fruktóza (31,5 %), dextróza (28,1 %), sacharóza (27,5 %), maltodextrin (3,9 %), hořečnaté soli mastných kyselin, kukuřičný škrob (0,83 %), uhličitan hořečnatý, chlorid sodný, mix vitamínů a minerálních látek (B1, B2, B3, vápník D-pantothenát).

Enervit Gel
Glukózový sirup DP4 (73 %), fruktózový sirup (2 %), maltodextrin (1 %), trehalóza (1 %), izomaltulóza (1 %), vitaminy B (B3, B6, B1).

Enervit Competition Bar
Glukózo-fruktózový sirup (33,3 %), rýžové vločky (22,6 %), bezlepkové ovesné vločky (17,5 %), maltodextrin, izomaltulóza (0,4%), vitamíny B6 a B1.

Enervit Performance Bar
Glukózo-fruktózový sirup (16,5 %), mléčný bílkoviny (11,6 %), maltodextrin (9,2 %), fruktózový sirup (9 %), sušené odstředěné mléko, dextróza (7,5 %), škrob z tapioky, ovesné vločky, kondenzované mléko, sušený vaječný bílek, vitamin C, citronan hořečnatý, citronan draselný, antioxidant: vitamin E.

Enervit je sportovní výživa specializující se na vytrvalce. Enervit pomáhá sportovat lépe, protože vychází ze základních principů fungování organizmu a nabízí tak špičkovou sportovní výživu na dobu před, během a po sportu. Enervit představuje kvalitu ověřenou miliony vytrvalců po desítky let, nejlépe ale vy sami oceníte, jak vám může Enervit zvýšit výkonnost. Enervit je italská značka sportovní výživy, která disponuje více než 45 lety zkušeností. Oficiálním distributorem v Česku je společnost VITAR Sport.
Kompletní nabídku i další užitečné informace o výživě vytrvalců najdete na webu Enervitu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: