EPO TrailManiacs Slapy 2016: Náročná, ale za to krásná, 61 km dlouhá trať přinesla nový traťový rekord pro Tomáše Rybáře. V ženách kralovala Barbora Válková.

Po povedeném červnovém mistrovství republiky v horském maratonu v Krkonoších si běžci mohli užít druhý čistě běžecký závod organizovaný týmem EPO Survival. V sobotu 22.10.2016 se totiž v okolí Slapské přehrady konal již 3. ročník trailového závodu EPO TrailManiacs.

Závodníci si kromě tradičních tratí na 61 km a 47 km mohli nově vychutnat i 33 km dlouhou trasu

Všechny tři tratě vedly po naučné stezce Albertovými skalami. Podobně jako v minulých ročnících i letos na běžce čekalo příjemné zpestření na trati v podobě dvou rychlostních prémií. Nějakou cenu tedy pro sebe mohli urvat i závodníci, kteří neběželi celou dobu v čele. Stačilo dosáhnout 130 % času vítěze.

Celý závod byl víceméně nahoru dolu s minimem asfaltu a ačkoliv nejvyšší bod měřil pouhých 511 metrů, tak závodníci na 61km trati museli nastoupat 2300 metrů, na té kratší pak 1850 metrů. Pokud vezmeme v potaz, že start závodu se konal pouhých 45 minut od Prahy, tak se pořadatelům podařilo vykouzlit převýšení, za které by se nemusely stydět ani naše nejvyšší hory.

Jedná se o trailový závod, který nabízí krásnou trať a nádherné výhledy v okolí Slapské přehrady. Více informací o závodu EPO TrailManiacs najdete v termínovce.

Výhledy na Slapskou přehradu stály za to

Závodníci ani na té nejkratší trati nedostali nic zadarmo, neboť i ti museli nastoupat 1200 metrů. A to především v okolí Albertových skal, kde se museli vypořádat s opravdu vydatným stoupáním, nicméně výhledy na Slapskou přehradu za to stály. V cíli pak na běžce čekala tradičně přátelská atmosféra, pro vítěze pak hodnotné ceny.

Na dlouhé trati mezi muži zvítězil loni čtvrtý Tomáš Rybář (Lokál Blok), který navíc prvenství získal novém rekordu trati, který vylepšil o více než 10 minut. Na druhém místě doběhl Jan Ďuk (Triatlon klub Příbram), stupně vítězů pak uzavřel Martin Jiskra (X Team Bano KV).

Mezi ženami obhájila loňské prvenství Barbora Válková (EPO/Salomon Suunto), která závod pojala jako přípravu na nadcházející Mistrovství světa v adventure race, které se koná v listopadu v Austrálii. Cílovou pásku protnula v čase 6:52:01, zároveň doběhla na 9. místě celkově. Přibližně se 14 minutovou ztrátou na ni doběhla Lucie Samcová (Dudáci). Na třetím místě se pak umístila Jana Ryantová s časem 7:41:03.

Kratší 47 km dlouhou trasu ovládli Karel Svoboda a Klára Velenská

Na kratší 47 km trati vítězství vybojoval Karel Svoboda (Betonski.cz), který doběhl o přibližně 5 minut před loňským vítězem Tomášem Hudcem (Svět běhu) v čase 4:33:34. Pod 5 hodin ještě dokázal zvládnout tuto trať i třetí Martin Topfer.

Mezi ženami se z vítězství radovala Klára Velenská, která vyhrála závod stylem start-cíl v čase 5:50:23 o přibližně 6 minut před druhou Klárou Janouškovou (Ekonom Outdoor team). Jako třetí doběhla Veronika Horáková v čase 6:18:59 (TJ Turnov).