Favority letošního maratonu v New Yorku 2016 hledejte mezi obhájci titulu z loňského roku

Favority letošního maratonu v New Yorku 2016 hledejte mezi obhájci titulu z loňského roku

O Američanech je známé, že ctí veškeré tradice. Nejinak tomu bude i letos. Proto již tradičně první neděli v listopadu (6.11.) odstartuje 36. ročník TCS New York City Marathon, jeden z nestarších a nejznámějších maratonů světa.

Tento maraton sice nepatří mezi nejrychlejší na světě, hlavně z důvodu profilu trati a počasí, které v tomto období v Americe panuje (chladno), ale protože se běží v jednom z nejkrásnějších měst celého světa. Proto je o něj velký zájem. Z tohoto důvodu se do New Yorku sjede vždy to nejlepší z vytrvaleckého světa a vítězství znamená velkou prestiž a uznání v běžeckém světě.

Mezi favority patří zvláště obhájci prvenství z loňského roku

neděli 6. listopadu 2016 se tedy postaví na start i oba vítězové z loňského roku Stanley Biwott a Mary Keitany z Keni. Pro oba je tento závod výzvou a pokusem obhájit loňské vítězství, což se tady v Americe velmi cení.

V mužské kategorii se čeká velmi urputný boj, neboť startovní listina čítá velká závodní esa a Stanley Biwott, jako obhájce, to nebude mít rozhodně jednoduché, ba naopak. Velkou konkurenci mu bude například Ghirmay Ghebreslassie z Eritreje, Lelisa Desisa z Etiopie či Lucas Rotich z Keni, který v loňském roce triumfoval například na maratonu v Hamburku.

Mezi ženami se také dají očekávat zajímavé souboje. Loňská vítězka Mary Keitany bude mít největší soupeřky právě mezi svými krajankami, které jí určitě nebudou chtít darovat vítězství zadarmo. Joyce Chepkirui, Gladys Cherono a Sally Kipyego z Keni mají za sebou v letošním roce již spoustu úspěchů, a hlavně vynikající časy, takže běžecké klání o nejlepší ženu bude poutat tu nejvyšší pozornost.

Maraton má své osobité kouzlo, ale bezpečnost nade vše

Newyorský maraton má spoustu nej přívlastků, ale také jedno z nejpřísnějších bezpečnostních opatření mezi všemi maratony na světě. Stále se totiž nad městem vznáší stín známých událostí z 11. září 2001. Jak už ale na tomhle maratonu bývá zvykem, cílem je užít si běh, takže událost pořadatelé berou jako oslavu sportu, a to Američané umí dobře zorganizovat, a hlavně zajistit po stránce bezpečnosti.

Tak jako při každém podobném velkém a prestižním závodě, se v celém startovním poli odehrávají desítky a možná stovky mini příběhů, které rozehrají běžci z řad amatérů. Mezi nimi bude i letos pár vyvolených Čechů, kteří uspěli v loterii a mohou si závod zaběhnout. Díky tomu, že účastníci závodu se losují, je možné, že start na tomto závodě může být jediný v životě. A právě proto si běžci této příležitosti nesmírně váží a vše si na trati maximálně užívají.

Favorité maratonu – muži:

Lucas Rotich, KEN 02:07:17 (osobní rekord maraton)
Dátan Ritzenhein, USA 02:07:47
Ryan Vail, USA 02:10:57
Hiroyuki Yamamoto, JPN 02:11:48
Matt Llano, USA02:12:28
Shadrack Biwott, USA 02:12:55
Tyler Pennel, USA 02:13:32
Craig Leon, USA                       02:13:53
Christo Landry, USA                 02:14:30
Moses Kipsiro, UGA 02:15:48

Favorité maratonu – ženy:

Mary Keitany, KEN                     02:18:37 (osobní rekord maraton)
Aselefech Mergia, ETH               02:19:31
Gladys Cherono, KEN                 02:19:25
Buzunesh Deba, KEN                02:19:59
Joyce Chepkirui, KEN                 02:24:11
Lanni Marchant, CAN                 02:28:00
Kellyn Taylor, USA                       02:28:40
Janet Bawcom, USA                    02:29:45
Sara Hall, USA                            02:30:06

Jiří Mašek

O autorovi – Jiří Mašek

Jiří Mašek, redaktor Světa běhu, je nadšeným běžcem už více jak 10 let, jehož specialitou jsou silniční závody na půlmaraton a maraton. V současnosti je členem týmu vodičů pro závody ze seriálu RunCzech. Pravidelně ale běhá i horské závody, poněvadž má moc rád pohyb v přírodě. Oblíbenou lokalitou, kam jezdí nabírat nejen fyzické, ale i psychické síly, je Šumava a Krušné Hory.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: