Fenomén orienťáckých map: k čemu jsou dobré?

Fenomén orienťáckých map: k čemu jsou dobré?

Mapy pro orientačních běh, nedílné vybavení každého závodníka, ale také pomůcka pro řadu dalších profesí. Jedná se téměř o nejpodrobnější mapy našich lesů a měst, které jsou k dispozici. Pojďme se podívat do skalních průchodů, pořádných kopců nebo historických center měst.

„Proč běžíš s tím papírem v ruce?“ „To je přece orienťácká mapa!“ Mapa pro orientační běh musí obsahovat informace o všech objektech v terénu, které může závodník použít pro výběr nejvýhodnější trasy na postupu mezi jednotlivými kontrolami na trati. Z mapy musí být patrný nejen charakter terénu, jeho členitost, důležité navigační body a vodící linie, jako jsou cesty a pěšiny, vodní toky a vegetační hranice, ale rovněž překážky v pohybu, jako jsou zdi, ploty, skalní srázy, vodní plochy a bažiny a hustá vegetace.

Už jsi četl také článek Proč se nebát orienťácké mapy?

Mapy v lese, ve školách i u lesníků

Kdo dále kromě závodníků vnímá výhody orienťáckých map? Ke svým aktivitám je někdy využívají skauti, turisté nebo táboroví vedoucí, to se ale stále bavíme o nějaké formě orienťáku. V některých případech mají mapy lesníci jako doplněk ke svým porostovým mapám. Na základě orienťácký map se často vytvářejí turistické mapy, základní mapy ČR a jsou používány i geology. 

Kde jsou orienťácké mapy? Všude!

Téměř všechny orienťácké mapy nyní najdeš na Mapovém portálu ČSOS, kde je přes 10 tisíc map pro různé disciplíny (lesní / sprintové) i odvětví orienťáku (pěší OB, lyžařský orienťák, MTBO). Když se podíváme do statistik, tak rok od roku se počet vydaných map zvyšuje a spolu s ním roste také český orienťák. V loňském roce vzniklo nejvíce map v Libereckém kraji. Důvod je jasný — Mistrovství světa 2021 bylo vrcholným svátkem orientačního běhu a byla vydána řada map jak tréninkových, tak závodních. 

Krajpočet vydaných map
Hlavní město Praha42
Jihomoravský kraj27
Jihočeský kraj32
Pardubický kraj20
Královéhradecký kraj43
Kraj Vysočina21
Karlovarský kraj12
Liberecký kraj93
Olomoucký kraj39
Plzeňský kraj36
Středočeský kraj49
Moravskoslezský kraj50
Ústecký kraj59
Zlínský kraj17
Počet vydaných map v jednotlivých krajích v roce 2021

Ačkoli nejvyšší a nejnižší bod ČR, vrchol Sněžky i obec Hřensko, si na orienťáckou mapu ještě musí počkat, najdeme napříč republikou opravdu hodně zajímavých zmapovaných míst. Za zmínku stojí třeba lesy v okolí hradu Kašperk, skiareálu Špindlerův Mlýn, skalním městě Drábovna a nová mapa se připravuje také přímo na Ještědu, tam se poběží na konci června 2023. Sprintové terény jsou např. v historickém centru Prahy, v Telči nebo zoologických zahradách na Svatém Kopečku a v Ústí nad Labem. A to jsem nakousl jen několik málo známých turistických cílů. Orientačně krásné terény máme po celém Česku, hlavně pískovcové skály jsou světovým unikátem a my bychom měli být za možnost běhat v těchto špičkových terénech rádi.

Jak vzniká mapa

Kartografem, neboli mapařem, může být prakticky kdokoli. Na rozdíl od profesionálních zeměměřičů lze orienťáckou mapu vytvořit i s menšími zkušenosti. Je ovšem velmi důležitá pečlivost a cit pro mapovaný terén. Výsledná mapa by měli být přesná a obsahovat všechny objekty, které by mohly být použity pro orientaci během závodu. Zároveň také musí být dobře čitelná, aby se jednotlivé objekty v mapě nepřekrývaly a nesplývaly. K tomu pomáhají mapové klíče, které přesně určují barvy a velikosti mapových značek a poodkrývají řadu dalších důležitých mapařských zásad. Mapový klíče pro orientační běh jsou dva — ISOM2017-2 pro lesní závody a ISSprOM2019-2 pro sprint — a tvoří jakousi ‚kuchařku‘ pro mapaře.

Příprava mapy

V praxi příprava mapy probíhá tak, že mapař si připraví v počítači mapové podklady, ty nahraje do tabletu/mobilu a vydá se do terénu (freeware programem je např. OpenOrienteering Mapper nebo OCAD Sketch App, mapování ručně pomocí zakreslování tužkami už se téměř nepoužívá). Tam zmapuje vše, co by mělo v orienťácké mapě být. Není to práce na jedno odpoledne! Mapař někdy stráví v terénu desítky až stovky hodin, záleží na velikosti a členitosti prostoru. Následuje překreslení a úprava mapy opět doma u počítače do finální podoby (při kreslení mapy v terénu nejde přesně udělat mapu tak, jak by měla být — mapaři používají různé pomocné čáry a poznámky). Na mapovém portálu lze najít přes 2000 autorů, kteří vytvořili alespoň jednu mapu, drtivá většina z nich jsou ale jen dobrovolníci a nadšenci, profesionálních mapařů je přibližně 15-20, poloprofesionálů o něco více. 

Nalákaly tě orienťácké mapy? Pojď si zkusit orienťák na výukové mapě nebo v areálu pevných kontrol! Více na zacitorientak.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: