Horská výzva byla po řádění vichru opravdovou výzvou. Po zrušení královské tratě Long byl na trase Half absolutně nejrychlejší Otto Krattner

Horská výzva byla po řádění vichru opravdovou výzvou. Po zrušení královské tratě Long byl na trase Half absolutně nejrychlejší Otto Krattner

Mimořádně dramatická byla poslední zastávka Rock Point – Horské výzvy. Také v Krkonoších řádila bouře s vichrem, která se prohnala Evropou. Silný poryv větru pak doslova smetl celé zázemí závodu. Pořadatelé nakonec museli půlnoční start kategorie Long zcela zrušit.

Všechno přišlo doslova ve vteřině

„Všechno přišlo doslova ve vteřině. Nejprve lehce poprchávalo a náhle fouknul vítr takovou silou, že s neskutečnou lehkostí zvedl hlavní stan a začal ohýbat a lámat jeho konstrukci. Dvacet lidí na ni skočilo a snažilo se stan zatížit a udržet, jinak by odletěl jako papír. Ve velmi krátké chvilce bylo naše zázemí srovnáno se zemí. Jedna věc byla, že bychom nestihli komfortně odbavit registraci a závod odstartovat, druhou otázkou byla bezpečnost, kdy jsme po domluvě s horskou službou závod Long museli zrušit. Po tom, co jsme tu zažili, nikdo z nás nechtěl riskovat, že se komukoli cokoli stane. To, že nedošlo k jiným než materiálním škodám, tak trochu považuji za zázrak a nehodlali jsme nikoho ohrozit. Nikdo totiž nevěděl, jak moc by to pak na hřebeni bylo nebezpečné,“ popsal dramatické chvíle Pavel Zitta, ředitel seriálu Rock Point – Horská výzva.

Podívejte se na další fotografie k článku…

Silný vítr, který se prohnal celým Českem lámal stromy a způsobil značné škody. Pořadatelé závodu ale závěrečný podnik letošního 8. ročníku skrečovat nehodlali. „Věděli jsme, že pokud už nic dalšího nepřijde, jsme schopní zázemí do rána znovu připravit a starty dalších závodů zajistit,“ prohlásil Zitta.

Jedná se o oblíbený závod v horském běhu a trekingu, který se koná v Krkonoších. Závod je součástí seriálu Rock Point – Horská výzva. Více informací o závodu Rock Point – Horská výzva Krkonoše najdete v termínovce.

Horská výzva se stala výzvou tentokrát nejen pro závodníky, ale i pro pořadatele

Horská výzva se stala výzvou tentokrát nejen pro závodníky, ale i pro pořadatele, kteří svedli boj nejen s přírodním živlem, ale i s časem. Přes noc se vše podařilo znovu provizorně postavit a sobotní část mohla proběhnout přesně podle plánu. „Dokonce bych se vsadil, že ti, kteří netušili, co nás v pátek večer potkalo, to ani nepoznali. Můj tým si zaslouží velké poděkování, jak si se vzniklou situací dokázal poradit, protože si troufám říci, že to závod až na trasu Long nijak nepoznamenalo,“ byl hrdý na své parťáky Pavel Zitta.

A závodníci se odvděčili skvělým přístupem i výkony

Do Pece pod Sněžkou nakonec dorazilo na pět set běžců, kteří si to mezi sebou rozdali natrasách Half (35 km) a Short (17 km) ve tradičních kategoriích rozdělených na jednotlivce, dvojice a dogtrekaře. „Podle pravidel můžeme v takovém případě bez náhrady zcela zrušit, ale přihlášeným na trasu Long jsme umožnili přeregistraci na Half nebo převedení startovného do jimi vybraného závoduv příštím ročníku,“ popsal vstřícný krok ředitel Zitta.

Krkonoše byly závěrečnou 5. zastávkou seriálu, kde se braly poslední body do celkového hodnocení. „Trasu Long, díky svému zrušení, jsme prostě uzavřeli po čtvrtém závodě. Byla by hloupost začít s body jakkoli jinak spekulovat. To by nebylo fér,“ řekl Zitta.

Na start se postavila řada hostů a známá běžecká jména

Krkonoše jsou brány jako královna českých hor a na závěrečný podnik dorazila také řada hostů a známých jmen v běžeckém světě. Ti všichni si nakonec závod užili na střední distanci Half. Účastníci se poměřili třeba s velkým dobrodruhem Pavlem Paloncým, nejlepším českým ortopedem – běžcem Mílou Rouskem, ale i se Zdeňkem Křížem či Tomášem Macečkem, mistrem ČR v ultratrailu nebo i s ambasadorem závodu Pavlem Brýdlem, aktuálním mistrem ČR ve skymaratonu.

„Ke mně ty Krkonoše patří. Byl jsem tu několikrát a vždycky se tu děly věci. Jednou tu na Sněžce mrzlo a sněžilo, jednou jsem si sám šil nohu, jednou tu bylo strašné vedro, teď jsme přijeli na Long a šli Half a k tomu ten vichr, takže tady jsem měl zážitek vždy velký,“ usmál se Pavel Paloncý, který s Magdalenou Čejkovou jasně zvítězil v kategorii Mix týmů. „U mě je ten týmový závod, a mám to v sobě hluboce zakořeněné, o tom, že tým jde spolu, pomáháte si navzájem, vyhráváte spolu, prohráváte spolu, to je prostě to základní pravidlo,“ připomněl své základní principy, které by měl ctít každý týmový hráč, Paloncý.

Absolutním vítězem Halfu se ale stal Otto Krattner z Plzně

Absolutním vítězem Halfu se ale stal Otto Krattner z Plzně, který se jako jediný dokázal dostal pod tři hodiny. Druhý za ním byl právě ortoped Míla Rousek a pódium uzavřel Miroslav Šmatolán. Na poloviční trase se ale neztratili ani Longaři. Lucie Samcová s Veronikou Martínkovou ukázaly, že nejrychleji zvládnou zaběhnou i Half. To suveréni letošního ročníku na Longu Radek Steklý a Honza Žaloudek byli tentokrát stříbrní za vítěznou mužskou dvojicí Martinem Janikem a Tomášem Kubičíkem. Dalším suverénem na dlouhé trati Vlastou Vágnerem se nenechal zaskočit vítězný dogtrekař na Halfu Jan Krabec. Dogtrekařům tedy stále kralovali Plzeňáci., přestože Dominiku Slavotínkovou porazila se svým psem Jana Kakáčová. „Byl opravdu velký rozdíl jít z Longu na Half. Běželo se rychleji a větší intenzitou. Kolega chtěl závod původně vypustit, ale nakonec jsem ho přemluvil, ale určitě jsme chtěli vyhrát,“ popsal rozdíly Radek Steklý, člen stříbrného mužského týmu na Halfu.

Opět nechyběl nesoutěžní benefiční Pochod s Mixitkou

Nakonec se ale soupeřilo ve čtrnácti kategoriích a nechyběl ani nesoutěžní benefiční Pochod s Mixitkou, který se v Krkonoších šel pro Kubíka Pecku, který od narození trpí svalovou dystrofií. Pořadatelé chlapci, který je se svojí maminkou pravidelnou součásti pochodu, nakonec přispěli částkou 11100 korun. „I přes všechny peripetie a silné ochlazení byla v rámci poslední zastávky seriálu na místě atmosféra naprosto fantastická. Tím jsme prakticky uzavřeli letošní 8. ročník, ale skutečné finále nás ještě čeká,“ připomněl skutečnost Pavel Zitta, že pořadatelé pro běžce připravili ještě šestý bonusový závod na Pálavě. Ten se uskuteční 13. října v Mikulově a bude předcházet slavnostnímu vyhlášení celkových výsledků letošního ročníku.

Výsledky

Half Muži

1. Otto Krattner  2:57:42

2. Míla Rousek  3:03:37

3. Miroslav Šmatolán  3:04:59

Half Ženy

1. Kateřina Matrasová  3:21:17

2. Jana Kakáčová (dogtreking)  3:22:04

3. Kateřina Zvolánková  3:26:35

Half Mix

1. Extreme Trolling – Pavel Paloncý + Magdalena Čejková  3:30:20

2. GEEZERRUN – Lenka Haramulová + Radim Šikling  3:49:21

3. MiLu tym – Milan Kopp + Friedlaenderová  3:58:59

Short Muži

1. Martin Mužík  1:30:38

2. Vlastimil Lysák  1:30:41

3. Pavel Adámek  1:31:16

Short Ženy

1. Jaroslava Marešovská (dogtreking) 1:46:28

2. Zuzana Ožanová  1:48:22

3. Kristina Běloušková  1:48:39

Short Mix

1. Jiří Hanzl + Martina Křelinová  2:01:33

2. Behejsepsem.cz – Dan Kysilka + Zuzana Palasová  2:03:15

3. ToMa – Tomáš Hospr + Markéta Kaňková  2:07:58

Celkové výsledky

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: