Horský maraton Trhové Sviny: Přijďte si užít opravdu silný zážitek!

Horský maraton Trhové Sviny: Přijďte si užít opravdu silný zážitek!

„Zveme všechny příznivce silných zážitků“ – tak lákají pořadatelé ze Sportcentra Novohradské hory závodníky na Horský maraton. A mají pravdu, každý, kdo zdolal trať z Trhových Svinů do Hojné Vody v Novohradských horách, může potvrdit, že to je opravdu mimořádný zážitek.

V neděli 9.4. bude startovat již 19. ročník Horského maratonu. Na trasu 32 km dlouhou s převýšením 1200 m se vydávají kromě jednotlivců, také štafety a běžci Canicrossu. Kromě této trasy startují také závodníci na poloviční trati z Benešova nad Černou, která je dlouhá 14 km s převýšením 600 m.

Jedná se o náročný horský závod se startem v Trhových Svinech a kratší varianta v Benešově nad Černou. Více informací o Horském maratonu najdete v termínovce.

Silné zážitky zřejmě lákají silné osobnosti

Silné zážitky zřejmě lákají silné osobnosti a tak se každým rokem schází více a více běžců dychtivých poměřit svoji vytrvalost. Pro některé běžce možná čas okolo 2:35 – 3:00 hodin na 32 km nevypadá nijak úchvatně, dokud se ovšem nepodívají na výškový profil trati a nejlépe na snímky z horských úseků. Téměř celá trasa se běží po červené turistické značce, což jsou, jak známo, ty nejnáročnější turistické cesty.

Z Trhových Svinů se trať zpočátku sice zvedá jen mírně, pak opět klesá do údolí Klenského potoka, ale za Dobrkovskou Lhotkou už začíná opravdový horský výstup – výšvih ze 600 na 860 m n.m. Pak už lesní cesty střídají téměř horolezecké vložky při výstupu na Vysoký kámen, následované prudkým klesáním po kamenech a kořenech. Profil trati se potom trochu vyrovnává a do Benešova nad Černou nabídne běžcům několik odpočinkových kilometrů.

Trať vskutku vede po nefalšované červené značce pro otrlé turisty

Po občerstvení v Benešově však přijdou další kopce, další šplhání po kamenech, další riskantní seběhy, přelézání padlých stromů a opatrné slézání po kluzkých kamenech. Je to vskutku nefalšovaná červená značka pro otrlé turisty přes Zaječí a Cikánský vrch a závěrečné výstupy na 950 m n.m. na Kuní a Kraví hory pak vysají poslední zbytky sil. Seběh z Kraví hory a poslední úsek po silnici do cíle u hospody v Hojné Vodě je pak taková odměna za všechno to utrpení.

Uznání si zaslouží všichni, kteří tento náročný a krásný závod doběhnou

Není sporu o tom, že kdo tento profil dokáže běžet v průměrném tempu kolem 4:40 na kilometr, zaslouží opravdové uznání. Ale uznání si zaslouží i všichni ostatní, kteří tento náročný a krásný závod doběhnou, protože všichni musí vystoupat na každý kopec na trati, všichni si sáhnou na dno, všechny po 25 kilometrech bolí každý další krok. A jistě mnohý běžec si ve druhé polovině trati říká – proč já to vlastně dělám? Aby po doběhu do cíle, a je úplně jedno v jakém čase, úplně vyčerpaný, ale s pocitem, že to zase dokázal, si mohl říci – proto!

Videoupoutávka na Horský maraton 2017:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: