Ironman Petr Vabroušek vyhrál extrémní maraton na severním pólu

Ironman Petr Vabroušek vyhrál extrémní maraton na severním pólu

Petr Vabroušek v uplynulých dnech opět dokázal, že extrémy všeho druhu mu prostě sedí. Nejznámější český ironman a triatlet dokázal vyhrát mrazivý maraton na severním pólu, kde kromě soupeřů čelil zejména extrémním mrazům.

Právě nebezpečné počasí bránilo několik dní závodníkům-extrémistům ve startu závodu, který nese výstižný název North Pole Marathon. Petr Vabroušek s dalšími odvážlivci musel o několik dní prodloužit tréninkový přípravný pobyt na Špicberkách, odkud se závodníci nakonec přepravili ruskými armádními letadly do místa startu na severním pólu.

Samotný start závodu musel být kvůli počasí nakonec posunut ze středy až na sobotu. V extrémních podmínkách (-29 stupňů Celsia a vítr okolo 20 km/h) se nakonec na start postavilo startovní pole čítající dle startovní listiny 45 závodníků z 22 zemí.

Do arktického cíle doběhl Vabroušek v čase 4:22

Český zástupce v pestrém startovním poli se ovšem posunem startu nenechal rozhodit a na trati nikomu nedal šanci. Do cíle North Pole Marathonu nakonec doběhl Vabroušek s českou vlajkou v ruce ve skvělém čase 4:22:24 a druhého Australana Douglase Wilsona (5:01:38) porazil dokonce o více než půl hodiny! Na bronzové pozici závod dokončil Slovák Daniel Palko (5:08:56). Kromě Petra Vabrouška se na start postavil také další Čech Martin Havlena, který závod dokončil v čase 9:36:39.

Na severním pólu se na start postavilo také šest odvážných žen, z nichž byla nejrychlejší Australanka Heather Hawkinsová (6:57:39).

Jak Petr avizoval na svém Facebooku, původně tajně doufal v překonání stávajícího rekordu závodu, který drží irský vytrvalec Thomas Maguire. Ten dokázal nejstudenější maraton na světě zaběhnout v roce 2007 v neuvěřitelném čase 3:36:10. Povětrnostní a sněhové podmínky ale Vabrouškovi tentokrát stály v cestě za rychlejším časem. Jak uvedl na Facebooku, 80 % trati tvořil hluboký sníh a situaci neulehčovala ani pocitová teplota až -41 °C.

Vabroušek dokázal zužitkovat zkušenosti z Antarktidy i trénink v mrazírnách

Vítězstvím na severním pólu Vabroušek dokázal zúročit zkušenosti, které nasbíral v extrémních zimních závodech v minulosti. Nebylo to totiž poprvé, kdy se Petr Vabroušek vydal závodit do extrémních mrazů. Již v roce 2013 se vydal na Antarktidu. Na jižním pólu se tehdy zúčastnil dvou závodů – ultramaratonu (100 km) a maratonu. Oba závody tehdy Petr vyhrál, na maratonské distanci na Antarktidě Petr dokonce stále drží traťový rekord o hodnotě 3 hodin a 34 minut.

Ultramaraton dlouhý 100 km na Antarktidě, který se tehdy konal pouze 2 dny po maratonském startu, dokázal Vabroušek také vyhrát naprosto bezkonkurenčně s náskokem více než 5 hodin!

Kromě zkušeností z Antarktidy se na specifický arktický závod připravoval Vabroušek také tréninkem v mrazírnách v Uherském Brodě. V průběhu posledních měsíců také navštěvoval tzv. kryokomoru, kde pravidelně absolvoval 4-5 minutové časové úseky v teplotách mezi -160 až -170°C.

Výsledky – muži:

  1. Petr Vabroušek (CZE) 4.22.24
  2. Douglas Wilson (AUS) 5.01.38
  3. Daniel Palko (SVK) 5.08.56

Výsledky – ženy:

  1. Heather Hawkins (AUS) 6.57.39
  2. Alice Burch (GBR) 7.04.42
  3. Jennifer Cheung (CHN /HKG) 7.06.06

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: