HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Jak si naplánovat běžecký kalendář, aneb kolik závodů je ideální běžet v průběhu celého roku

Jak si naplánovat běžecký kalendář, aneb kolik závodů je ideální běžet v průběhu celého roku

Pokaždé na začátku roku se snažím maximálně vyplnit závody svůj běžecký kalendář zhruba z 90 %. 10 % je jakási rezerva, kam během roku vkládám neočekávané, často nově vzniklé závody, abych zkusil něco nového. Co všechno ovlivňuje plánování závodů a kolik jich je ideální za rok absolvovat, si zkusíme nyní podrobněji probrat.

Mějme na paměti, že faktorů je hodně

Otázka množství odběhnutých závodů v roce je zcela individuální, což je logické. Faktorů, které tuto skutečnost ovlivňují, je však velké množství a nejsou to jen fyzické předpoklady samotných běžců, jak by mnozí z nás předpokládali. Na některé ty důležité se občas zapomíná a v konečném důsledku to může mít i opačné následky místo právě těch, které co od běhu všeobecně očekáváme.

Pokud bych některé z faktorů vyjmenoval konkrétně, tak určitě je důležitá již zmiňovaná fyzická výkonnost, věk, dostupnost závodů, pracovní vytížení, rodina, finance, obtížnost závodů a mnohé další – zdánlivé maličkosti, na které jistě musíme brát zřetel. Pojďme se nyní postupně na jednotlivé ty nejdůležitější faktory podívat poněkud bližším pohledem.

Prohlédněte si i další fotografie k článku…

Výkonnost a věk spolu úzce souvisejí

Naše výkonnost, která úzce souvisí s věkem, je asi tím nejdůležitějším argumentem, podle kterého si plánujeme závody. Čím je člověk mladší, výkonnější, tak tím pádem i závodů může mít více. Jenže i zde platí, že výjimka potvrzuje pravidlo. Mnozí veteránští běžci (věkově nad 40 let) jsou mnohdy v lepší fyzické kondici než ti „věkově mladší“ a plánují si v konečném důsledku i více závodů. Přesto doporučuji pro nás starší (věkově už patřím mezi pokročilé veterány) raději méně závodů a více prožitků.

Tělo potřebuje i dobrou a plánovanou regeneraci

Mezi jednotlivými závody je dobré si také řádně odpočinout a zregenerovat síly na další závody. Také jsem se už o tom zmínil ve svých dřívějších článcích. Není radno jít z jednoho těžkého závodu hned do druhého, ale velmi důležitý je odpočinek, regenerace sil, a následně i kvalitní trénink. Ano, naše tělo určitě krátkodobou velkou (mnohdy extrémní) zátěž zvládne, ale v dlouhodobém horizontu to může skončit závažnou nechutí k běhu či v té horší variantě zraněním a často dlouhodobou léčbou (svalové problémy, únavová zlomenina atd.). O to jistě nikdo z nás nestojí, takže bychom na to měli při plánování závodů myslet.

TIP: přečtěte si také článek na co všechno byste neměli zapomenout před velkým závodem.

Rodina nám pomáhá, nezapomeňte to oplatit

Běhání, cestování za závody, tréninky … to vše má určitě velký vliv na naše rodinné vztahy. Rodina nás podporuje, pomáhá, toleruje a je dobré na to nezapomínat a občas jim to vrátit. Takže doporučuji si určitě nechat některé ty víkendy volné, a jejich toleranci jim oplatit třeba krásným výletem, návštěvou kulturní akce nebo společným pobytem v nějakém relaxačním zařízení, kdy vlastně trefíte dvě mouchy jednou ranou. Budete společně s rodinou, a navíc velmi dobře zregenerujete. Mnozí z nás tohle podceňují, ale věřte, tato skutečnost je možná ta nejdůležitější. Nadarmo se neříká, že klid a podpora rodiny je tři čtvrtiny úspěchu na závodech. To už stojí za popřemýšlení, nemyslíte?

Finance, neméně důležitá složka při plánování

Jedny z nejdůležitějších informací, které při přihlášení na závod hledáme je výše startovného a vzdálenost závodu od místa našeho bydliště. Mnozí z nás sice tvrdí, že zážitek z běhu je více než startovné či dopravné na závod, ale nejsem si jistý, zda mluví pravdu. Spočítali jste si někdy, kolik vás stojí cesta a startovné za rok, když si naplánujete 30 závodů? Je to velmi slušná částka, která zákonitě ovlivní váš rozpočet, takže i na to je třeba brát ohled a je vhodné plánovat racionálně. Jet na závod 300 kilometrů, zaplatit 700 korun startovné, odběhnout 10 km závod a zase jet zpět 300 km, není vždy to nejlepší řešení. A to nepočítám čas strávený na cestě.

Kalkulujte i s možným pracovním zatížením

Většina z nás hobby běžců, řekl bych že až 99,9 %, je v pracovním procesu a občas zažíváme velké pracovní zatížení. I na tohle je třeba brát velký zřetel a popřemýšlet, zda při takové zátěži nebude lepší si jít jen tak do lesa zaběhat a vyčistit hlavu od pracovního stresu, než závodit a mít plnou hlavu problémů? I zde je to čistě individuální, přesto bych na tuto skutečnost rád upozornil všechny běžce a doporučil tento faktor promítnout do vašeho závodního kalendáře.

Kolik těch závodů je vlastně ideální běžet?

Kdyby na to existoval nějaký vzorec, tak jen dosadíme potřebné veličiny a neznámá se nám vyčíslí sama. Jenže takto to bohužel mezi běžci nefunguje. Ani nějaké obecné rady či doporučení nelze brát jako směrodatné a jednotně platné. Každý z nás je totiž samostatná individualita a je jen na něm, kolik závodů zvládne s ohledem na uvedené faktory.

Mám už za sebou mnoho běžeckých let a mohu tudíž poradit na základě získaných zkušeností. Abyste do celého roku vtěsnali jak kvalitní trénink, tak i regeneraci, pak by z mého pohledu bylo ideálních maximálně 15 kvalitních závodů za rok, což je i tak velké číslo. Znám i takové, kterým postačí jen 5 závodů, ale kde doslova nechají vše, co natrénovali. Tohle číslo je čistě doporučující a mně plně vyhovuje a mám ho již ustálené ve svém běžeckém kalendáři. Jistě můžete mít i svůj názor a klidně nám ho svěřte, rádi si o tom podiskutujeme.

Veškeré poznatky či názory, které v tomto článku uvádím, jsou vyzkoušeny na základě svých dlouholetých zkušeností, získaných pravidelným běháním na výkonnostní úrovni.

Jiří Mašek

O autorovi – Jiří Mašek

Jiří Mašek, redaktor Světa běhu, je nadšeným běžcem už více jak 14 let, jehož specialitou jsou silniční závody od 5 km až po maraton. V současnosti je vedoucím týmu vodičů PACEMAKERS pro závody ze seriálu RunCzech a TEMPO MAKERS, vodící ostatní vybrané závody v ČR. V Plzni pořádá pravidelně běžecké tréninky. Běhá také horské závody. Jeho oblíbenou lokalitou, kam jezdí nabírat nejen fyzické, ale i psychické síly, je hlavně Šumava.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: