Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce? Jógou

Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce? Jógou

Potká se bojovník číslo dva s mrtvolou, kobrou a tanečníkem a …ne, to není začátek vtipu. Ale toto shledání může nastat, když si několik lidí zacvičí jógu a použije tyto pozice (nebo-li ásany). I já měl možnost okusit tuto na první pohled ladnou, zároveň ale i chvílemi bolestivou sportovně-pohybovou činnost a uvědomil jsem si, jak mi pomáhá při zlepšování se v běhu

Zásadním předpokladem kvalitního cvičení jógy je provozovat jí pod dohledem zkušeného učitele nebo-li jogína. Kdo mě zná, toho nepřekvapí, že já dal samozřejmě přednost jogínce… Nic proti chlapům-jogínům, ale při poslouchaní ženského hlasu se dokážu do toho cvičení více položit. Třeba při slovech: „z hluboka se nadechni a s výdechem nech odplout myšlenky, které nechceš“, či „věz, že za každým mrakem svítí slunce“.  Z ženských úst to prostě zní lépe.
Navíc moje cvičitelka jógy má moc příjemný hlas a navíc jsem ji dlouhodobě znal, takže jsem věděl, že do čeho se ona pustí, to bude mít kvalitu. Po této pochvale od ní očekávám slevu u příštího cvičení…

Začátky jógování

Zpočátku jsem cvičil spolu s dalšími nadšenci u ní doma, poté na její zahradě, ale nejvíce mě nadchnulo jógování v přírodě, přesněji u rybníku. Jak jsem při minulém díle Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce? Otužováním popisoval výhody nahého otužování, které dodává větší pocit splynutí s přírodou, tak i to jógování na louce to splynutí s přírodou stoprocentně naplňuje. Teď mě napadá, že úplná dokonalost by byla nahá jóga…
No ale vraťme se do oblečené reality, přesněji k rybníku. Jóga začíná zklidněním mysli. „Většina z nás nezašmodrchá nohy do preclíku, nezavře oči a nedokáže myslet na nic. Určitá praxe může být meditací v pohybu (možná podobně jako běh), člověk se soustředí na určitou asanu a díky tomu je v přítomném okamžiku a tím se i mysl zklidní,“ říká Eva Galambová, která se zabývá jógou sedmnáct let, z toho deset let jí učí.
Zatímco většina zavírá oči, já je nechávám otevřené a kochám se krásnou přírodou – stromy zlehka ševelí, modré (z) nebe je připravené k snesení, po vodní hladině si poklidně plují labutě a z nedalekého domku se line vůně palačinek. Z romantického rozjímání mě probudí hlas: „Otevřeme oči“, zatímco já je pomalu zavírám.

Jogínské pozice

Jak už jsem na začátku článku předvedl, jogínské pozice mají zajímavé názvy a já bych rád nyní představil několik z nich, které jsem nejčastěji cvičil a vnímám je tak přínosné pro protažení těla a především nohou, což mi pak dovolilo podávat na můj věk (no, to zní přísně k člověku mezi 40 – 50 lety) velmi uspokojivé běžecké výkony.

  • Bojovník 2 – Tato pozice posiluje kromě dolních končetin i hýždě. Navíc je dobrá na protažení třísel. S touto pozicí jsem zpočátku hodně bojoval kvůli rovnováze, ale časem se to poddalo.
  • Kobra – Tato ásana je dobrá na tzv. hrudní dýchání a také si při tom skvěle protáhneme páteř.
  • Dítě – Tato poloha nám pomůže při uvolnění zad a krční páteře.
  • Svíčka – Jako školní dítě jsem měl vždy problémy s gymnastikou (a se šplhem, s kruhama, s výmykem, s kozou, se švédskou bednou, atd., atd….), nebýt běhání tak jsem snad z tělocviku několikrát propadl. Proto bylo pro mě nyní určitou výzvou se naučit svíčku, kterou asi nemusím nikomu představovat. Ale jo, bylo to příjemné dívat se do koruny stromu, skrz jehož větve prosvítala modrá obloha. Jóga v přírodě je jak dělaná pro romantiky.
  • Prkno – už patří k současným oblíbeným cvikům na břicho a celkově k zpevňování těla, takže též netřeba příliš vysvětlovat, zato např. pod pozicí vrána si toho lidé mohou mnoho představit a navíc ta se mi nikdy nepovedla… Tak jí necháme uletět.
  • Mrtvola – Nakonec přichází moje (ale asi i většiny) nejoblíbenější jogínská poloha, tzv. mrtvola. „Zajímavé na této pozici je, že se řadí mezi nejtěžší. Jak jsem se již zmínila, většina z nás neumí myslet na nic. A to nás učí tato pozice. Někdy instruktor hlasem vede řízenou relaxaci, která je také vhodná. Člověk poslouchá hlas a „nelítají“ mu myšlenky,“ podotýká Eva Galambová, která se (mimo dobu covidu) setkává se svými cvičenci na českolipské průmyslovce v Shift Centru, přes celé léto venku a v Novém Oldřichově ve Cvaku.

Nedá mi to, abych se s vámi nepodělil o názvy pozic (asán), které mi na první poslech tedy nepřipadaly jako jogínské pozice – vyháněč větrů, kleště či pyramida. Některé pozice se i hodně inspirovaly faunou – kromě zmiňované vrány třeba holubí král, kobylka, kráva, motýlek, páv či velbloud.

Jóga není jen pro ženy

Skoro jako každá činnost i jóga vyvolává několik nesmyslných předsudků. Např. že je jen pro ženy. Nebo že jogíni jedí jen kořínky. „V kolébce jogy, v Indii, byla dlouho joga záležitostí spíše můžů. Na západě jsou to zase více ženy, kdo chodí na lekce. I když vznikají směry jako BroYoga, joga pro neohebné muže apod.,“ říká Eva Galambová a pokračuje: „Možná je to i tím, že joga není soutěž a to některým „mužům“ nevoní. Většinou jsou muži soutěživí a zároveň méně ohebnější, takže se zpočátku (než toto odhodí) můžou cítit na lekcích ne příliš příjemně.“
A nyní Eva podotkne věc, kterou vnímám stejně, ale neodvažoval jsem se to nahlas říci… „I když pánové, představte si, že jste v poslední řadě, před vámi spousta žen provádějících různé pozice typu kočka nebo pes hlavou dolů. Není to příjemná představa?“ směje se Eva a ještě k tématu předsudky podotýká: „Možná si lidé myslí, že jogín by měl být vegetarián, či možná breatharian. To by hodně pomohlo naši planetě. Každý ať si jí samozřejmě co chce. Možná po delším praktikování zjistí, že bůček před lekcí není nejvhodnější a sám si začne měnit svůj jídelníček.“
Na wikipedii jsem si vyhledal, že breatharianismus nebo také inedia je názorový směr, podle kterého není pro lidský život nutné jíst a v některých případech ani pít… No, nic pro mě. I když ten bůček také zrovna ne.

Jóga a běhání

Je pravda, že józe jsem se hodně věnoval před dvěma, třemi lety (poslední dva roky kvůli covidové situaci či pobývání v Praze jsem neměl mnoho možností) a právě v roce 2019 po intenzivním jógování (a samozřejmě díky pravidelnému běhání a návštěvě posilovny) jsem byl schopen zaběhnout desítku za 51:21. Vím, že to není nijak světoborný čas, ale já byl z něj nadšen. Věřím, že jsem schopen to běžet i pod padesát minut, ale k tomu potřebuju se zase věnovat intenzivně józe a možná i té nahé…

Nejdůležitější otázky a odpovědi o józe

Pro případné zájemce o jógu tu mám několik podstatných informací, o které se s námi podělila Eva Galambová.

  • V čem je jóga jinačí oproti klasickému strečinku?
    Nejprve bych možná měla upřesnit, že jóga není strečink. Jóga je životní filozofie, ale pravdou je, že k nám „zápaďákům“ přichází právě přes asany (pozice). Po prvních lekcích se možná člověk cítí příjemně protažený, ale možná časem zjistí, že mu jóga dává mnohem víc než toto. Kdo cvičí jógu, nestává se jogínem. Kdybych měla na lekci skupinu baletek, vystřihly by nádherné pozice a zašmodrchaly by se i do těch nejnáročnějších. Na „oko“ by to vypadalo nádherně. Ale o tom jóga není. Jóga má několik stupňů a cvičení asán je jen jednou z nich. Mnohem důležitější než asana je pranajama- dech + další stupně, např nelpění apod. Základních stupňů je osm. Vše toto dohromady je jóga.
  • Jak často cvičit jogu, aby to mělo smysl?
    Když budete cvičit jógu 1x týdně, bude to o protažení. Např. Ashtanga yoga praví – praktikuj každý den, odpočívej jeden den v týdnu + na novoluní a o úplňku.
  • Co má jóga celkově přinášet člověku?
    Pokud člověk u jógy chvíli vydrží a zjistí, že se jen neprotahuje, začne cítit, že se něco děje nejen fyzicky, ale i psychicky.
    Obecně je pak dobré zůstávat v pozicích déle než 5 dechů. U obrácených pozic (tzv. královských pozic) i několik minut. Až potom se pozice stávají zajímavější i pro naši mysl. Někomu přinášejí více pozice záklonové, někomu obrácené. Na to si musí přijít každý časem sám.
    Většinou jde určitá pozice člověku lépe a proto ho baví. Je ale dobré zkoušet právě pozice, které nejsou úplně příjemné a opouštět tak svoji komfortní zónu. Samozřejmě s plným respektem ke svému tělu. Když je někdo po operaci kolene, nebude „rvát“ nohy do lotosu. Vše musí být nenásilné, na vlně jemnosti, na vlně svého dechu .
  • Je jóga pro každého?
    Ano, pokud se respektuje.
  • Před sportem je ideální tak minimálně hodinu nejíst. Jak je to před jógou?
    Většinou se doporučuje 2h před cvičením žádná těžká jídla.
  • Může začátečník cvičit sám nebo je vždy ideální mít u sebe někoho zkušeného?
    Ono, těžko říct, kdo je zkušený. Na jednom workshopu jsem zažila indického učitele, který byl velmi zkušený, ale na své žáky různě lehal, aby ho dostal do pozice hlouběji. Aniž by se předtím zeptal na zdravotní omezení. Podobně když jdete na thajskou masáž, masérka s vámi kroutí a křupe a většina z nás si myslí, že ví, co dělá. Když někdo bude mít výhřez ploténky a ona s ním škubne, tak ten člověk už nemusí vstát z lůžka (úsměv). Učitele je třeba brát jen jako takového průvodce a není třeba rvát tělo do pozic, jaké dělá on. Netřeba koukat napravo, či nalevo, jak to dělá soused. Neposuzovat, nesoutěžit. Nejlepší je zavřít oči a být jen se svým dechem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: