Jak správně využít taping při běhu?

Jak správně využít taping při běhu?

Trénujete a cíleně se připravujete na běžecké závody, nebo se jen chodíte pro dobrý pocit „proběhnout“? A zkusili jste již aplikaci funkčního nebo pevného tapu k optimalizaci vaší výkonnosti nebo zlepšení vlastního prožitku z běhu?

Správné držení těla

Při běhu je nutné správné držení těla a správné zapojování určitých svalových skupin, tak aby běh znamenal přiměřenou zátěž pro organismus. Je důležité aktivovat tzv. hluboký stabilizační systém, který nám pomáhá odlehčovat a stabilizovat nosné klouby a páteř takovým způsobem, aby pro nás nebyl běh spíše cestou k bolesti než ku zdraví. Pro správné nastavení těla k běhu je možné provést jednoduchý autotest na běžeckém pásu. Nastavte pás na rychlost 7km/hod. a pozorujte, například v zrcadle, držení Vašeho těla, tzn., zda nemáte vytažená ramena k uším, zda máte předsunutou hlavu, jak se chová hrudník při nádechu, zda používáte při pohybu ruce, jak došlapujete. U většiny populace bývá tělo před korekcí nakloněno dopředu, hlava je předsunutá, ramena jsou vytažená k uším. Při došlapu chodidla na podložku pozorujeme došlap na patu, případně na celé chodidlo. To vše způsobuje nesprávné zapojování některých svalových skupin a dochází k nedokonalému odpružení dopadu na podložku, což způsobuje větší opotřebovávání svalů a kloubů.

Korekce držení těla

Pokud chcete svému tělu ulevit od zbytečné zátěže, tak se vytáhněte do výšky, nadechněte se do břicha a mírně podsaďte pánev, zároveň dávejte pozor, abyste se příliš neprohnuli v bedrech

Před během můžete vyzkoušet tyto cviky k nácviku správného držení těla:

●       Tyč (klacek, větev,..) položte na klíční kosti, narovnejte se a předpažte tak, aby položená tyč nepadala. Zkuste s  narovnanými zády provádět dřepy aniž by se tyč skutálela po pažích vpřed.

●       Tyč (klacek, větev,..) uchopte do vzpažených paží a znovu provádějte dřepy. Trup musí být pevný, při dřepu nebo vstávání se tělo nesmí prohýbat a dělat vlnovky.

Cviky pro korekci rytmu běhu

●       Držte tyč v natažených rukách nad hlavou a drobně poskakujte (jako když běžíte). Pokud provádíte výskoky pomalu, cítíte, že většinu pohybu provádí svaly.

Při  mírném zrychlení poskoků se dostanete až do fáze kdy cítíte, že výskok je prováděn z 50% svaly a z 50% je prováděn díky elasticitě vaziva a šlach, které Vám jako trampolína pomáhají vymrštit se znovu vzhůru  Při dosažení takové frekvence je běh k Vašemu tělu nejšetrnější, stojí méně námahy a dochází k menšímu poškození a přetížení svalů, šlach a vazů. Díky tomu je únava menší a regenerace rychlejší. Pokud dosáhnete optimálního rytmu běhu, došlapujete přes špičku a tím tlumíte nárazy, které se přenášejí na kloubu, šlachy a vazy.  Zároveň Vám tento styl běhu umožní běžet rychleji a ekonomičtěji.

Jak využít taping pro běh?

Pokud Vás čeká výraznější trénink, závod, nebo si chcete jen tak „dát do těla“, doporučuji využít aplikace funkčního a pevného tapu („kinesiotapu“). Jde o bavlněné pásky, které se lepí na čistou oholenou kůži. Svým kontaktem, napětím a technikou lepení ovlivňují svaly, klouby, šlachy,… v daném svalovém řetězci. Zároveň napomáhají chránit tělo před poškozením z přetížení nebo úrazem a umožňují rychlejší regeneraci. Napomohou vám využít naplno Váš potenciál a pomohou z vás dostat to nejlepší 🙂

Věděli jste, že 60-85% běžců ročně utrpí zranění v důsledku běhání? Uvedené procento zahrnuje bolesti Achillovy šlachy, natržená svalová vlákna, poškození menisku, atd.

Šetřete si svaly i šlachy používáním kinesiotapu.

TYPY ÚVAZŮ

Pevný taping

Využítí bílé bavlněné pásky k pevné korekci postavení chodidla.

Nejčastěji se využívá při korekci

●       příčné klenby

●       postavení palce ( tzv. vbočené palce)

Pružný taping (tzv. kinesiotaping)

Kinesiotaping využívá elastické, hypoalergenní bavlněné pásky, která se stejně jako pevná tapingová páska lepí na suchou, čistou pokožku, kterou je potřeba zbavit chloupků. Na rozdíl od pevného tapingu působí tato páska i funkčně a dle způsobu nalepení může některým svalům a vazům ulevovat a některé nabudit k lepší funkci

Nejčastěji se využívá:

●       korekce podélné klenby

●       stabilizace kotníku

●       odlehčení Achillovy šlachy a tricepsu

●       stabilizaci kolene

●       odlehčení hamstringů

●       odhlečení adduktorů stehna

●       odlehčení flexorů kyčle

Využití obou těchto technik je společně s udržením správného držení těla cesta k lepšímu pocitu z běhu a zlepšení vaší výkonnosti. Zároveň díky nim můžete předcházet potížím, které Vás trápí přímo při běhu nebo by Vás mohli začít trápit v budoucnu, jako je například přetěžování určitých svalových skupin, bolest „achillovek“, bolesti při došlapu apod.

logo fyzioklinika

Moderní soukromé pracoviště odborné fyzioterapie a rehabilitace zaměřené na prevenci a léčbu bolestivých stavů pohybového aparátu metodami manuální fyzioterapie.Rádi Vám odborně, a šetrnou formou pomůžeme vyléčit Vaše obtíže s dlouhodobým efektem.

Zdroje: Lee Saxby, barefoot runnig coach, USA

Převzato z fyzioklinika.cz se souhlasem autora

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: