Jak trénují reprezentanti na Mistrovství světa ve Švýcarsku?

Jak trénují reprezentanti na Mistrovství světa ve Švýcarsku?

Orienťácké mistrovství světa, to je nejprestižnější závodní týden roku. Letos se poběží v unikátních švýcarských terénech v okolí Flims Laax v termínu 12.–16. července. A čeští reprezentanti nebudou chybět!

Letošní MS nabídne tři medailové závody – klasickou trať, krátkou trať a štafety, pro které bude společným pojítkem náročný horský terén v nadmořské výšce až kolem 2000 m n. m. Český tým může do každého závody vyslat 3 muže a 3 ženy a zatímco ještě není rozhodnuto o finální nominaci, někteří reprezentanti by měli mít účast alespoň v jednom závodě jistou. Jak se na vrchol sezóny připravují Denisa Kosová, Tomáš Křivda a Vendula Horčičková.

Denisa Kosová

Jak se těšíš na Mistrovství světa ve Švýcarsku?
Těším se! Předpokládám, že middle bude velmi technický a pěkný závod. Celkově to určitě bude určitě hodně náročné, takže je potřeba se na to dobře fyzicky připravit.

Na čem budeš v následujících měsících směrem k MS nejvíce pracovat?
Nejvíc směřuji k middlu, tedy krátké trati, takže se zaměřím hodně na mapovou techniku, pokusím se oběhat hodně tréninků v těchto specifických terénech a budu také samozřejmě ladit fyzičku. Plánuji před MS objezdit nějaké terény v Rakousku, pak strávím několik dní v Itálii a přípravu zakončím závěrečným tréninkovým kempem už přímo ve Švýcarsku.

Jaká je tvá silná stránka ve švýcarských terénech?
Mojí nejsilnější stránkou byly seběhy, ale aktuálně bojuji s kotníkem, a tak jsou seběhy spíše slabinou. Budu si teď muset trochu ulevit od běhu v terénu, protože na cestách kotník nebolí. Nejde to ruku v ruce s tím, co jsem si naplánovala, ale bohužel to jinak nejde.

S jakým výsledkem budeš na MS spokojená?
Určitě budu spokojená, když to bude výsledek do desítky. Když to nevyjde, tak hodně záleží, jak moc to ode mě bude povedený výkon. Konkurence se pořád zahušťuje a za nejlepší desítku je člověk vždycky rád.

Tomáš Křivda

Jak se těšíš na Mistrovství světa ve Švýcarsku?
Těším se samozřejmě moc, hlavně proto, že si myslím, že letos poprvé opravdu můžu zaběhnout nějaký hezký výsledek. Terén nám bude poměrně svědčit. Jsem zvědavý, co si pro nás pořadatelé připraví.

Na čem budeš v následujících měsících směrem k MS nejvíce pracovat?
V nadcházejících týdnech bych se rád věnoval základnímu tréninku. Na poslední tři týdny před MS plánuji odjet na vysokohorskou přípravu, právě proto, že hlavně klasická trať na MS se poběží ve vyšších nadmořských výškách. Během těch tří týdnů se budu snažit oběhat co nejvíce relevantních mapových tréninků, ať už horské klasiky nebo technické terény pro krátkou trať. 

Jaká je tvá silná stránka ve švýcarských terénech?
Hlavně klasická trať v horách mi technicky celkem sedí, může to trochu připomínat i české lesy. Nebude to až tak mapově náročné, ale spíše o volbách postupů a potom jejich správné realizaci. Výhodou pro mě může být tvrdá podložka, na rozdíl třeba od bažinatých světových pohárů v Norsku, kde jsem se celkem trápil. Fyzicky bych mohl být konkurenceschopnější vůči světové špičce.

S jakým výsledkem budeš na MS spokojený?
Předem je těžké to hodnotit. Chtěl bych soupeřit o nejlepší šestku, to ale neznamená, že ten výsledkový cíl je TOP 6. Tam už potom záleží na tom, jak to sedne soupeřům, nicméně rád bych se pohyboval v bojích o ty nejvyšší příčky.

Jaký je tvůj tip na umístění české štafety mužů?
Překvapíme a urveme medaili.

Vendula Horčičková

Jak se těšíš na Mistrovství světa ve Švýcarsku?
Těším se moc, myslím si, že to budou hezké závody s orienťácky povedenými tratěmi, které nebudou jen pro televizi a diváky. Bude to hodně náročné, ale těším se na pěkný orienťák.

Na čem budeš v následujících měsících směrem k MS nejvíce pracovat
Já mám zatím jistotu startu na klasické trati, která bude fyzicky určitě hodně náročná. Myslím si, že mám určité rezervy v technice seběhů, takže na to se určitě zaměřím a nebudu trénovat jen výběhy kopců. Před samotným MS mi dává největší smysl jet s dalšími českými reprezentanty do italského Livigna a tam se poslední tři týdny připravovat ve vyšší nadmořské výšce.

Jaká je tvá silná stránka ve švýcarských terénech?
Myslím si, že umím opravdu dobře volit postupy. Koukám se na dřívější závody v těchto terénech a na zvolení nejrychlejších postupů mám opravdu dobré oko, ale určitě to budu ještě pilovat.

S jakým výsledkem budeš na MS spokojená?
Má ambice je převést výkon, se kterým budu spokojená a uvidíme, jak se zvládne připravit konkurence. Do patnáctého místa je to vždy pěkný výsledek. Nejlepší desítka je moc fajn, ale když jsi v TOP 10, tak máš pocit, že už je to strašně blízko k té šestce, pak je to o to horší. Do nejlepší desítky bych se určitě ráda podívala, ale bude to hodně těžké.

My budeme českým reprezentantům na Mistrovství světa ve Švýcarsku určitě držet palce, tak taky zůstaň v obraze!

Foto: foto: IOF / Terje W. Pettersen a FB WOC

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: