HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Jak začít běhat z nuly? Indiánský běh jako odrazový můstek

Jak začít běhat z nuly? Indiánský běh jako odrazový můstek

Co na tom běhu vlastně všichni mají? Nasoukat se do elasťáků. Shazovat drahá kila ze svého těžce vypěstovaného pivního břicha nebo čokoládového zadku. Odepisovat nehty, boty, hodiny, které člověk mohl strávit spánkem.

Přečtěte si také, jak si udržet chuť do běhání

Ačkoli se může běh zdát jako něco absurdního, věřte, že je to jeden z nejpřirozenějších pohybů pro lidský organismus a jeden z nejlepších způsobů jak neumřít. Třeba na cukrovku. Nebo když vás bude honit hladový medvěd. No dobře, medvěd by vás dohnal v jakékoli kondici, ale jako prevence proti obezitě, prostředek pro zlepšení imunity a práce srdce je běh perfektní. No jo, jenomže jak začít, když mám nějaké to kilo navíc? Nebo když mi vybuchují plíce po 100 metrech běhu? Pokud máte výraznou nadváhu, doporučuji začít chůzí nebo cyklistikou. Při běhu totiž působíte na celý aparát vícenásobkem své váhy. U plavání, chůze nebo cyklistiky je zátěž výrazně menší. Pakliže se dostanete pod určitou hranici (zde záleží hlavně na celkové konstituci – poměr svalů a tuku), je na čase zařadit do repertoáru běh. A ideálním začátkem může být indiánský běh.

Co vlastně indiánský běh je?  

Jak už název napovídá, jde o běžeckou disciplínu využívanou v počátcích převážně indiány. Jedná se o střídání chůze a běhu. Indiáni se tímto stylem přemisťovali na dlouhé vzdálenosti. Také se můžeme setkat s pojmem wogging – spojení slov „walk“ a „jogging“. Lidský organismus se z evolučního hlediska stále brání a připravuje na horší časy. Proto si tělo vytváří tukové zásoby. Proto, když malému dítěti řeknete, ať někam doběhne, po chvíli přejde do chůze a za další chvíli se zase rozběhne. Právě indiánský běh je jednou z nejefektivnějších forem pohybu (pokud pomineme dopravní prostředky a jiné pomůcky). Pánové Leroy Long a Manoj Srinivasan vydali v roce 2013 studii, kde testovaní lidé dostali jistou časovou dotaci, aby se dostali z místa A na místo B. Nezávisle na délce časové dotace se testovaný dostavil do cíle vždy jen chvíli před limitem. Tento fakt značí to, že přirozeností lidského organismu je vždy zvolit nejefektivnější způsob a minimalizovat vydanou energii. Přece jenom ji za chvíli může potřebovat k ulovení večeře nebo útěku před predátorem.

Pro koho je indiánský běh vhodný?

Bylo by snadné říci „pro všechny“. A v zásadě bychom nebyli daleko od pravdy. Nicméně pro někoho je vhodnější a pro ostatní méně. Začneme tím, pro koho vhodný není. Jak už jsem zmínil, pro lidi s výraznou nadváhou, zde bych doporučil začít čistou chůzí a jinými sporty. Jinak se dá říct, že indiánský běh je nejlepší variantou pro všechny začátečníky. Určitě je vhodný i pro lidi s cukrovkou nebo s kardio-vaskulárními problémy, zde bych ale silně doporučil pravidelné konzultace s lékařem. 

Občas vás v noze píchne? Přečtěte si o častých běžeckých zraněních

Jak správně (indiánsky) běhat?

Jak jsem výše zmínil, jde o střídání chůze a běhu. Více „oficiálních“ pravidel definice indiánského běhu nemá. Nicméně existuje pár rad, kterých je vhodné se držet. První je nízká intenzita. Doporučuje se zhruba 50%-65% maximální tepové frekvence. Rozumím, člověk co ještě ani nevyběhl, si nebude hned kupovat sporttester s hrudním pásem. Jde o intenzitu zátěže, kdy jste relativně schopni mluvit a nezadýcháváte se nějak výrazně. Vyvarujte se příliš rychlému běhu a nutnosti zastavit (a čekat, dokud vás nedoběhnou vaše vyvržené plíce). Do chůze byste měli přecházet plynule, pokud cítíte, že se zadýcháváte. Ze začátku klidně zvolte režim 2:1 – minutu běžet dvě minuty jít. Fantazii se meze nekladou. Pokud si na rozplánování chůze a běhu netroufáte, zde je osmitýdenní plán, který vás indiánským během efektivně provede.

Příklad plánu indiánského běhu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: