Chceš si okořenit běžecký trénink? Zkus Bcross Run!

Chceš si okořenit běžecký trénink? Zkus Bcross Run!

Pro letošní rok se do České republiky dostal zcela nový druh závodění. Nejedná se o klasický běh, ani překážkový závod typu Spartan, dokonce ani o fitness závod, jak by některé mohlo hned napadnout. Jedná se o kombinaci běhu s posilováním. Zajímavá a zábavná variace pro všechny, kteří mají rádi výzvy.

Bcross Run je seriál unikátních závodů, která kombinuje běh a workouty (silové cviky). Tentokrát se jednalo o závod s pořadovým číslem 7. který se konal 14.června v Brně. Toho jsme se zúčastnily i s redakcí Světa běhu.

Jak takový závod probíhá?

Tento závod byl postaven na čísle „7“ – bylo zde sedm stanovišť a na každém probíhal jiný druh silového/vytrvalostního cviku. My jsme startovaly v kategorii „Fun – ženy“, kde bylo nutné absolvovat následující trať:

  1. 30x angličáky – 30 kousků, nemusíte jít přes klik, stačilo jít prostě na zem, vyskočit a tlesknout nad hlavou
  2. 1000 m veslařský trenažér – cca na středním stupni zatížení – tento cvik byl pocitově jeden z těch lehčích
  3. 200 m nést 2 kettle belly (celkem 16 kg) – nic náročného, ale na tento cvik důležité mít zpevněný střed těla, aby to neodnesla záda. Pro ženy v domácnosti to je jako nést 2 tašky plné nákupu – nic neobvyklého 😊
  4. 77x squat se závažím 10 kg – moje první krize – udělat 77 dřepů s 10 kg závažím doopravdy není s prstem v nose
  5. 50 m tažení 90 kg závaží po koberci – tady jsem málem vzdala, doopravdy jsem s tím nebyla schopná hnout, ale člověk se prostě přemůže a nějak to utáhne
  6. 150 m výpadů s 10 kg závažím – výpady jsem už v tréninku považovala za to nejhorší, tady mi to oproti tažení závaží už přišla celkem brnkačka
  7. 1000 kalorií na ski trenažeru – tohle trvalo dlouho, ale po tom všem to vlastně byla pohodě

Mezi cviky se běželo vždy 1200 metrů v libovolném tempu. Někteří z neběžeckých učastníků to i šli, ale pro mě bylo vyběhnutí osvobozující a odpočinková záležitost. Také jsem si uvědomila, jak je běh krásná disciplína, byť ty poslední úseky už rozhodně nebyly běžeckou přehlídkou. Celkem se těch 1200 metrů běželo 6x, naběhalo se tedy 7200 metrů a dohromady to byl slušný silově intenzivní výkon.

Pro pokročilejší byla kategorie SPORT, kde šlo zejména o vyšší váhy případně o vyšší počet opakování. A další kategorie pak byly dvojice, kde je nejzásadnější synchronizované provádění cviků, v dalších závodech budou na programu i štafety nebo dětské závody.

Perfektní organizace a zázemí

Organizace byla na jedničku, na trase byla dokonce občerstvovačka, což jsem cenila v tom vedru a po náročných cvicích. Běželo se v garážích OC Královo pole, které jsou otevřené, ale jiné závody byly v největších pavilonech ČR s rozlohou 4000m2 nebo na venkovních plochách s běžeckým oválem.

Velké díky patří organizátorům, kteří si museli máknout s postavením trati a stroje byly v perfektním stavu, což jsem cenila i já jako fitness amatér (čti – posilovny moc nevymetám).

Organizátoři se vždy snaží volit workouty na dané místo a přizpůsobují se ploše a místu konání. Workouty jednou za čas opakují, aby si závodníci mohli zlepšit a porovnat výsledek z minula. Taktéž atleti překonávají rekordy trati, kde za každý nastavení překonání je finanční odměna 5.000,- Kč.

Benefity Bcross Runu pro běžce

Kombinace běhu a silové zátěže je skvělá! Jednak vás donutí k vyšší intenzitě a zátěži než při obvyklém běhu, a jednak to má pozitivní tréninkové účinky na běh samotný. Já to třeba pocítila následně v kopcích, kde jsem byla výrazně silnější. Posilování je tedy nezbytnou součástí, pokud se běžec chce zlepšovat.

Výhodou kombinace workoutů a běhu je ta, že po cvičení přichází běh, který nohy prokrví a odplaví laktát, který vzniká při silovém výkonu. V tréninku jsem zkoušela obě varianty: cviky následující po sobě i prokládané během a při prokládání během jsem se jednak cítila lépe a s chutí nastupovala do dalšího cviku, jednak jsem se po tréninku cítila lépe a svaly nebyly tak bolavé.

A podstatná věc je zábava. Někdo posilovnu nenávidí. Toto je možnost, jak se namotivovat a navíc sdílet ono utrpení s ostatními. Prostředí je motivující, ale vzhledem k tomu, že se běží ve vlnách, tak nikdo neví, jak na tom je, nemusí se zbytečně stresovat aktuálním pořadím a může si celý závod naplno užít. Pokud naopak má někdo chuť závodit, může sledovat tabuli s pořadím, která je na trase nebo se pokusit ve své skupině s někým soutěžit. Rozhodně si své najdou i ambiciózní jedinci.

Příprava – jen běhat nestačí

Tu bych doporučila každému, kde se na Bcross run vydá. Pro nás běžce, kteří posilujeme nahodile a běh máme vysloveně jako koníček a pro radost, je silová příprava nutná. Hlavně, aby jste se nezranili u těch silových pasáží, které jsou náročné dost, o tom žádná. Od Dominika Orlovského, který se jako jediný v ČR nominoval na MS v USA v této disciplíně pro hendikepované (rozhovor s ním si můžete přečíst v časopise Svět běhu 2/2025, který vyšel 10. června 2025), jsme dostaly pár tipů, jak se na závod připravit, aby to tolik nebolelo:

Jedná se o sérii (opakujeme 3x a postupně navyšujeme):

  • 20 dřepů s váhou 10 kg
  • 15 výpadů vpřed na každou nohu se závažím 10 kg (celkem 30)
  • 20 angličáků (burpees)
  • 20 mountain climbers
  • 30 s high knees (běh na místě s vysokými koleny)
  • 60 s plank

Z vlastní zkušenosti doporučuji dělat 2x týdně. Po prvním tréninku jsem nemohla 2 dny pořádně chodit 😊

Jaké závody se budou ještě konat?
30. srpna – Plzeň
20. září Mladá Boleslav
6. prosince Praha

Více informací a registrace na závody na www.bcrossrun.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: