Jubilejní 10. ročník PANEVROPSKÉHO PŮLMARATONU se uskuteční v sobotu 18. srpna 2018 v Poběžovicích

Jubilejní 10. ročník PANEVROPSKÉHO PŮLMARATONU se uskuteční v sobotu 18. srpna 2018 v Poběžovicích

V roce 2009 vznikla myšlenka společného běžeckého závodu mezi bavorskou obcí Stadlern a městem Poběžovice. Navíc naměřená vzdálenost 21 kilometrů odpovídá délce ½ maratonu. Myšlenka dostala brzo reálné obrysy a v letošním roce se v sobotu 18. srpna uskuteční již jubilejní 10. ročník závodu.

Závod vede přes bývalou hranici tehdejší “železné opony“

Panevropský půlmaraton je vyloženě přeshraniční běh z bavorského Stadlernu, kde se startuje úderem 11 hodiny, s cílem na náměstí v Poběžovicích. Na start závodu vás dopraví autobus vyjíždějící z Poběžovic jen pro účastníky závodu. Trať vede nádhernou přírodou bavorsko-českého příhraničí v nenapodobitelném prostředí bývalé „železné opony“ přes hraniční přechod Švarcava, dále nízkým sedlem Českého lesa, v těsné blízkosti pramene řeky Radbuzy, až do Poběžovic.

Podívejte se na další fotografie k článku…

Profil trati je hodně specifický. Od prvních metrů prudce klesáte k hraničnímu přechodu, od kterého poté zase pozvolně stoupáte až zhruba do poloviny závodu. Následně dojde opět ke zlomu a až do 18 km běžíte jen z kopce. Poslední tři kilometry už je ideální rovina. Díky takovému profilu jsou dosahovány velmi zajímavé cílové časy.

Půlmaraton, který vede z osady Stadlern převážně po asfaltu na česko-německou hranici Schwarzach a pokračuje členitým terénem do Poběžovic. Více informací o Panevropském půlmaratonu najdete v termínovce.

Pořadatelé se snaží získat pokaždé zajímavou osobnost

Pořadatelé se pokaždé snaží přilákat nějakou zajímavou osobnost, které se stává patronem závodu a mnohdy i závod sama běží. V minulých ročnících tu třeba běžela Ivana Sekyrová, která závod vyhrála a je i držitelkou nejlepšího času v ženské kategorii. V loňském roce zde působila jako patronka bývalá mistrně světa na 800 metrů z roku 1999 a účastnice olympijských her v Atlantě a Sydney Lída Formanová.

Záštitu nad letošním jubilejním ročníkem převzal Jan Pešava, vynikající český běžec na dlouhé tratě, který je v současnosti stále držitelem platných českých rekordů na 3 000 m, 10 000 m a půlmaratonu.

Účast každoročně stoupá

Při prvním ročníku v roce 2009 se závodu účastnila prakticky hrstka běžců. Postupem času, a také díky kvalitě závodu, se startovní listina neustále rozšiřuje a v loňském roce se na start postavilo rekordních 101 běžců a běžkyň. „Závod má již svoji tradici a předpokládám, že účast bude mít stále vzrůstající tendenci, prozradil hlavní organizátor závodu Hynek Říha z Poběžovic, který s myšlenkou takového závodu poprvé přišel.

Pravidelnými účastníky a také těmi, kteří závod opanují jsou převážně výborní běžci z blízkého okolí. Takže oddíly jako Mílaři Domažlice či z různých atletických oddílů z německého pohraničí, vždy vyšlou to nejlepší. Výtečný traťový rekord 1:08:06 hodin drží Jiří Voják právě z atletického oddílu z Domažlic. Ten uvedený závod vyhrál již třikrát, a to v letech 2009, 2011 a v loňském roce.

Tradičně výtečná atmosféra při doběhu na náměstí v Poběžovicích

Závod je součástí již tradiční Poběžovické pouti, která se koná ve stejném termínu. Takže ti, kteří přijedou na závod s dětmi a musí čekat, až běžci ze startu z Německa doběhnout do cíle, mohou využít místní pouťové atrakce a své děti takto zabavit. Atmosféra při doběhu na poběžovickém náměstí pod zámkem bývá velmi bouřlivá a každému, kdo doběhne do cíle, zatleská spoustu nadšených diváků. Trať závodu zase až tak jednoduchá není a oni to dokáží náramně ocenit. Kdo ještě nemá ve svém běžeckém diáři zaplněné okénko u soboty 18. srpna 2018, tak nechť si poznamená „PANEVROPSKÝ PŮLMARATON“a může se chystat na skvělý závod.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: