Kdy začít běhat po porodu?

Kdy začít běhat po porodu?

Jste vášnivá běžkyně a zároveň nastávající či novopečená matka? Nemůžete se dočkat, až oprášíte běžecké boty a vrátíte se ke svým obvyklým tréninkovým dávkám? Samozřejmě vám nic nebrání věnovat se nadále vaší oblíbené aktivitě, jakou je běh, ale rozhodně není dobré nic uspěchat a raději začít opatrně a pozvolna…

Obecně se udává, že žena by se měla vyvarovat náročnému cvičení a tělesné zátěži šest týdnů po narození miminka. To ovšem neznamená, že po uplynutí tohoto období je žena připravená zvládat stejnou fyzickou aktivitu, na jakou byla zvyklá před těhotenstvím. Tělo se může vracet do původního stavu i několik měsíců a během šestinedělí se zahojí pouze základní poranění. Některé cílevědomé běžkyně můžou být po porodu velmi netrpělivé a snaží se co nejdříve vrátit k původní výkonnosti a za vzor si někdy dávají úspěšné vrcholové sportovkyně, které se zvládly vrátit k náročným tréninkům velmi brzy a zároveň dosáhly úžasných sportovních výsledků. Tyto sportovkyně ale jsou pod dohledem zkušených fyzioterapeutů a doktorů, kteří pečlivě sledují zdravotní i psychický stav novopečené matky. Pro většinu aktivních žen je tento zdravotní dohled však nedostupný, proto by každá běžkyně neměla po porodu nic uspěchat, bedlivě poslouchat své tělo a při jakékoliv komplikaci vyhledat doktora či fyzioterapeuta. Mezi základní oblasti, na které by se měla každá běžkyně po porodu zaměřit patří:

Pánevní dno

Během celého těhotenství a při porodu dochází vždy k oslabení či narušení svalů pánevního dna. Tento problém je důležité nepodcenit, protože by mohlo dojít k dlouhodobým zdravotním problémům, jakými jsou především inkontinence či sestup pánevních orgánů. Tato komplikace se netýká pouze žen, které rodily přirozeně, ale i žen, kterým byl proveden císařský řez, protože tlak miminka, placenty a plodové vody na dělohu a okolní orgány způsobuje právě ochabnutí těchto svalů. Nejlepším řešením, jak se vyhnout nepříjemným komplikacím, je posilovat tuto oblast již v těhotenství. Cviky na pánevní dno jsou velmi jednoduché a časově nenáročné a doporučuje se začít je cvičit ihned po porodu a tyto cviky opakovat aspoň půl roku po narození miminka.  Pokud novopečená matka běžkyně tuto zdravotní komplikaci podcení a začne trénovat dříve, než jsou svaly pánevního dna dostatečné silné a připravené ustát otřesy a fyzickou námahu, může si přivodit zdravotní problémy, které ji můžou vyřadit i na několik měsíců z tréninku. Proto se vyplatí nic neuspěchat, začít pozvolna a při jakékoliv zdravotní odchylce se poradit s lékařem.

Příčný břišní sval

V průběhu těhotenství a po porodu většinou dochází k mírnému či závažnějšímu rozestupu přímých břišních svalů. Pokud se jedná o mírný rozestup, který je po porodu zcela normální, není důvod nijak panikařit a usilovně dělat nápravu, protože rozestup ve většině případů vymizí sám po několika měsících. Jako preventivní opatření úspěšného vymizení tohoto poporodního jevu je posilovat příčný břišní sval. S posilovacími cviky ovšem není v žádném případě vhodné začínat dříve, než jsou dostatečně posíleny svaly pánevního dna, protože pak by veškerá snaha byla zbytečná a akorát by jste si přivodila ještě větší zdravotní komplikace. Pokud porod proběhl císařským řezem, je vhodné začít posilovat břišní svaly až po úplném zahojení jizvy. Zanedbaní rozestupu břišních svalů může později způsobit zdravotní problémy v okolí bederní páteře.

Dostatek spánku, jídla a tekutin

Péče o malé miminko může být někdy hodně náročná, hlavně z důvodu nedostatečného spánku a zanedbávaného stravovacího režimu. Pokud nemáte dostatek spánku v noci, je dobré zdřímnout si i v průběhu dne, nejlépe když spí i vaše miminko, nebo si zajistit hlídání a prostě si odpočinout. Důležité je také nepodceňovat vyváženou stravu a dostatek tekutin, protože jedině tak můžete dosáhnout výsledků odpovídajících vašemu tréninku. Pokud se cítíte velmi unaveně, nemá cenu překonávat sama sebe a daleko efektivnější je trénink vynechat a místo něho si pořádně odpočinout a nasbírat energii na další trénink.

Jedním z nejdůležitějších aspektů úspěšného návratu ke kvalitnímu běhání po porodu, je nedávat si na sebe přehnané nároky a pěkně pozvolna se přibližovat k vašim obvyklým tréninkovým dávkám. Tělo každé ženy se může s fyzickou kondicí po porodu vyrovnávat zcela odlišně, některá může po pár týdnech opět závodit a jiná je ráda, když po roce se aspoň trochu přiblíží ke své původní výkonnosti. Obecně je dobré řídit se rčením: „Méně někdy znamená více“.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: