Madeira – běžecký ráj Atlantiku jako stvořený pro celoroční běžeckou přípravu

Madeira – běžecký ráj Atlantiku jako stvořený pro celoroční běžeckou přípravu

Pokud hledáte ideální místo pro zimní přípravu nebo na běžeckou dovolenou, které ještě nebylo zasažené turistickým ruchem, ale pořád se nachází v Evropě, tak určitě zvažte Madeiru. Přečtěte si o běžeckém výletu dvou českých běžců.

Ostrov Madeira si v roce 2015 vysloužil ocenění „nejkrásnější ostrov roku 2015“ podle World Travel Awards. V zimních měsících, kdy na většině místech Evropy teploty na horách klesají hluboko pod bod mrazu, se Madeira stává bezesporu jedním z nejpřívětivějších míst pro zimní přípravu. Ačkoliv je Madeira součástí Portugalska, tak má blíže k africkým břehům. Maroko se nachází jen necelých 600 km, zatímco Lisabon téměř 1000 km. Díky této poloze se zde i v zimních měsících teploty pohybují kolem příjemných 18 stupňů.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Rozdílné podnebné podmínky v různých částech ostrova jsou velmi znatelné

Na rozdíl od turisticky známějšího španělského Tenerife je Madeira mnohem opuštěnějším a zelenějším místem, kde na některých místech máte pocit, jakoby se zastavil čas. Ačkoliv se jedná o ostrov, tak nečekejte jemné písčité pláže, ale spíše drsnou přírodu. Na nějaké to regenerační smočení po běhu to ale určitě stačí. Pokud si budete vybírat ubytování, věnujte velkou pozornost lokalitě. Jednotlivé části ostrova se diametrálně liší a to i podnebím (subtropický jih versus deštivý sever s až 2000 mm srážek za rok). Ne zřídka se nám stávalo, že po uběhnutí 5 km teplota stoupla o 10 stupňů. Podnebí se místy podobá až brazilským pralesům.  Vzhledem k tomu, že jsme bydleli na severní části ostrova, která je turisticky téměř nedotčená, tak jsme každý den vybíhali za deště nebo alespoň z mraků. Za přibližně dvě hodiny běhu jsme se ovšem téměř pokaždé dostali nad mraky a tam se nám naskytly neuvěřitelné výhledy. Nízká oblačnost je zde velmi častá. Pravděpodobnost, že se Vám naskytnou podobné výhledy jako nám, je tedy poměrně vysoká.

Čtěte také: Běhání do kopců je náročné, ale odměnou jsou nádherné výhledy. Trénujte kopce správně a vaše fyzická kondice vám bude odměnou.

Díky mapám jsme se dostali i do míst, kam bychom se jinak nedostali

S pomocí serveru mapy.cz, který má zmapovaný celý ostrov, jsme se dostali do míst, kam pravděpodobně několik let nikdo nevkročil a bez navigace v hodinkách bychom tyto stezky jen velmi obtížně našli. Turisticky jsou značené jen nejfrekventovanější cesty u nejvyšší hory Pico Ruivo a Pico Arieiro, kam dokonce vede silnice. Dále jsou turisticky navštěvované již zmíněné levády, které jsou také dobře značeny. Na odlehlejších místech ale prakticky nikoho nepotkáte. My za celý týden na těchto místech potkali jen 5 lidí.

I díky závodu Madeira Ultratrail, který se koná pravidelně již od roku 2008, se Madeira dostává do povědomí trailovým běžcům. V roce 2016 připadá datum pro tento závod na 26. dubna.  Pokud se rozhodnete běžet tento závod, tak doslova přeběhnete celý ostrov z jedné strany na druhou. Přestože nejvyšší hora ostrova Pico Ruivo  měří ,,jen‘‘ 1862 metrů, tak o nastoupené metry opravdu nebude nouze. Všechno totiž nastoupáte od hladiny moře a terén je poměrně technický. Téměř jediné rovinky, které se na ostrově nachází, jsou podél levád, což jsou zavlažovací kanály, které protínají prakticky celý ostrov. Celková délka těchto kanálu je až 1500 km. My jsme za týden nastoupali 10 vertikálních km na 210 km, a to jsme kopce nijak zvlášť nevyhledávali.

Pokud hledáte ideální místo pro zimní přípravu, které ještě nebylo zasažené turistickým ruchem, ale pořád se nachází v Evropě, tak určitě zvažte Madeiru.

Video z výletu Tomáše Hudce a Martina Nytry:

Fotky: Tomáš Hudec, Martin Nytra

Tomáš Hudec

Tomáš Hudec

Milovník výhledů na zasněžené vrcholky hor, po kterých nejraději běhá. Kromě běhu se v současné době oddává tak trochu i korporátu, aby si již brzy začal splňovat sen, kterým je proběhnutí světa nejkrásnějšími horskými oblastmi.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: