Maminka Elišky: Při Horské výzvě cítíte nepopsatelnou energii a radost z pohybu

Maminka Elišky: Při Horské výzvě cítíte nepopsatelnou energii a radost z pohybu

S každou zastávkou seriálu Rock Point – Horská výzva se pořadatelé rozhodli podpořit jednoho vybraného mladého človíčka, ke kterému osud po zdravotní stránce zrovna nebyl nakloněný. Od loňského ročníku je nedílnou součástí akce také benefiční Pochod s Mixitkou, kde polovina startovného putuje právě na pomoc vybraného dítěte.

Spolupráce s Rock Point – Horskou výzvou pro ně není jen o předání financí

Šanci přispět na dobrou věc tak mají i další. Na poslední zastávce na Šumavě účastníci pomáhali Elišce Vachtlové z Tupadel na Klatovsku, u které při porodu došlo kvůli nedostatku kyslíku k těžkému poškození mozku. Jak říká její maminka Dana Vachtlová, spolupráce s Rock Point – Horskou výzvou pro mě není jen o předání financí.

Paní Vachtlová, jak vůbec došlo ke spojení s Rock Point – Horskou výzvou?

Synovcova manželka loni Horskou výzvu běhala se svoji maminkou. Na některých závodech pořadatelé hledali koho podpořit na Šumavě a ona navrhla Elišku.

Co se vám honilo hlavou, když jste přišla mezi sportovce?

Než jsme měli Elišku, měla jsem zdravé kluky, se kterými jsme jezdili na kole, chodili po Čechách. Ten pohyb máme v krvi, ale samozřejmě s příchodem Elišky se všechno změnilo. Sice s ní můžete jezdit na
kole. Máme na to pomůcky, ale k těm pomůckám potřebujete peníze a také musíte respektovat její možnosti.

Dnes si nemohu dovolit jet s ní na kole třicet kilometrů, ale třeba jen patnáct, abych ji nezatížila to její zdraví. Horská výzva znamená pohyb, který rozproudí krev v žilách. Tak to vnímám. Když jsme sem přišli a viděli tu masu lidí i psů – všichni mají radost z toho pohybu. Je tu atmosféra, která vás pohltí. Rodičům postižených dětí nebo i samotným postiženým to dává určitě i sílu jít dál.

Pro nás rodiče je hrozně těžké naučit se říci: Už to nezvládnu, potřebuji pomoc

Ono ale není snadné někam přijít pro příspěvek, že?

Je to strašně těžké. Dlouho si myslíte, než vám to všechno dojde, že tu podporu budete mít od státu a pomůcky vám proplatí pojišťovna. Pak, když se, stejně jako já, setkáte s tím, že pojišťovna vám dá vyjádření o zamítnutí pomůcky, protože ji takto postižené dítě vlastně nepotřebuje, tak vás to srazí
na kolena. Umět si říci o pomoc je těžké, protože vy cítíte, že okolí vidí, že jste v nějakém problému a
doufáte, že vám samo nějak pomůže, ale ono to tak nefunguje. Pro nás rodiče je hrozně těžké naučit se říci: Už to nezvládnu, potřebuji pomoc.

Když se dostanete do takové komunity sportovců, tak jste říkala, že to není jen o vybraném příspěvku, že?

Navíc to hrozně nabíjí. Lidé se na vás usmívají a cítíte, i když nevyslovenou, podporu a tu energii pohybu a radosti. To je nepopsatelné.

S Eliškou mám hodně práce, ale je to vidět

Co vám s Eliškou v poslední době udělalo radost?

Mě hodně nabila delfinoterapie. Eliška už několikrát podstoupila delfinoterapii a musím říci, že vždy je to terapie i pro mě. Letos navíc měla ještě nějaký jiný rozměr, který nedokážu správně popsat. Létáme do Egypta. Jinak jsme už čtyřikrát byli za východní medicínou v Rusku u Bajkalu. V Čechách tohle nezažiju, ale tam se setkávám s lidmi, kteří mi řeknou: Ty už nikdy nebudeš mít zdravé dítě. Přestaň to řešit. Budeme tě učit všechno, co umíme, abys s tím mohla pracovat a to dítě na tom bylo lépe a cítilo se spokojeně. Musím říci, že s Eliškou mám hodně práce, ale je to vidět. Eliška je spokojené dítě.

Na co se teď těšíte?

Na Rusko. Ale popravdě mám teď každý týden něco před sebou. Budeme pro rodiny s dětmi dělat seminář o Snoezelenu – o vytváření multismyslového prostředí doma. Přijede mi sem lektorka z české asociace z Ostravy, která mi udělá v Česku jedinečný seminář přímo pro maminky. Pak mě čeká muzikoterapie pro rodiny a postižené děti. Pořád je něco.

Kdybych mohla, tak bych chtěla zdravou Elišku, ale to už nejde. Záleží tedy, jak si to v té hlavě přeberete a přesně k tomu vám pomáhají takové akce, kde si uvědomíte, co chcete. Že nechcete sedět doma. Když ale chcete a tu myšlenku někam vyšlete, tak ono vám to do té cesty přiskočí, ale pak už je jen na vás, jestli se nebojíte udělat ten krok. Je to někdy strašně těžké a je to na úkor vás samých, ale když ten krok uděláte, tak je to někdy fakt mazec.

Elišce může veřejnost přispívat na léčbu i mimo benefiční Pochod s Mixitkou při Rock Point – Horské
výzvě a to třeba darem odeslaným na účet 256281088/0300.

Foto: Patrik Pátek/PatRESS.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: