Mattoni 1/2maraton Olomouc: Rachik i Fisikovici„doletěli” pro vítězný hattrick. Mezi Čechy nejrychleji Pavlišta a Joglová!

Mattoni 1/2maraton Olomouc: Rachik i Fisikovici„doletěli” pro vítězný hattrick. Mezi Čechy nejrychleji Pavlišta a Joglová!

Desátý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc, šestý závod sezony RunCzech oceněný IAAF Road Race Gold Label, ovládl ve spalujících povětrnostních podmínkách Ital Yassine Rachik (1:04:26) a vyhrál v řadě už třetí závod EuroHeroes Challenge, projektu vyvinutém RunCzech ve spolupráci s Evropskou atletikou. Ženský závod rozhodla až v posledních kilometrech Lilia Fisikovici z Moldavska (1:13:32) a stejně jako Rachik se raduje z třetí výhry v seriálu. 

Jedná se o oblíbený závod z dílny RunCzech, který je oceněn zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. Více informací o Mattoni 1/2maratonu Olomouc najdete v termínovce.

Pětadvacetiletému Italovi Yassine Rachikovi po Karlových Varech a Českých Budějovicích svědčila i Haná

Ital Yassine Rachik je historicky prvním atletem, který v seriálu EuroHeroes Challenge vyhrál třikrát po sobě. Muž, který doběhl devátý na letošním Londýnském maratonu, zaběhl ve velkém vedru dobrý čas 1:04:26. Rachik za sebou znovu nechal ukrajinského vyzyvatele Romana Romaněnka, který běžel většinu závodu sám, přesto se vyburcoval k času 1:06:01 a už potřetí doběhl druhý. Bronzová příčka tentokrát patří irskému reprezentantovi Paulu Pollockovi, který cílovou pásku protnul za 1 hodinu 6 minut a 12 vteřin. „Bylo těžké běžet dlouho sám, ale nebylo vůbec lehké také bojovat s tím ohromným vedrem,” přiznal vítězný Rachik.

V ženském závodě se nakonec z třetího vítězství za sebou radovala Moldavka Lilia Fisikovici

V závodě dlouho vedla britská olympionička Stephanie Twell, ale Fisikovici na posledních kilometrech smazala ztrátu více než patnácti vteřin a přehnala se přes ní. „Snažila jsem se držet Stephanie, ale na osmém kilometru jsem se necítila dobře, a proto jsem zaostala. Od dvanáctého jsem se začala opět přibližovat a na konci vystartovala. Jsem strašně šťastná, že se mi jí nakonec podařilo porazit,” líčila dojmy bezprostředně po závodě Fisikovici. 

Twell nakonec došly síly a obsadila až pátou příčku. S horkem se nakonec lépe popasovala stříbrná Olha Kotovska výkonem 1 hodina 14 minut a 35 vteřin. Třetí místo obsadila další Ukrajinka Darya Mykhailova (1:14:57). 

Češi se tentokrát solidně rvali i s evropskou špičkou.

V Olomouci byl nejlepším z nich znovu Vít Pavlišta, který skončil v celkovém pořadí na vynikajícím 5. místě v čase 1:08:09 a vrátil tak Jiřímu Homoláčovi nejen porážku z minulého roku, ale v krátké době už nad ním třikrát zvítězil. Druhému Jiřímu Homoláčovi se výrazně vzdálil a porazil jej o více než tři minuty (1:11:30). Bronz patří mezi tuzemskou špičkou českobudějovickému Davidu Vašovi, jehož výkon má hodnotu 1 hodina 12 minut a 24 vteřin. 

Mezi Češkami se po dvou jasných vítězstvích Petry Pastrorové radovala Marcela Joglová, která se do jubilejního klání v Olomouci přihlásila na poslední chvíli. Joglová zaběhla i solidní čas 1:17:55. Na druhé pozici se překvapivě usadila Hana Homolková z Nového Města na Moravě (1:20:02), která předběhla Petru Pastorovu, které v Olomouci letos patří třetí místo za čas 1:20:53. 

V sérii EuroHeroes Challenge následuje 21. září Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem, závod oceněný IAAF Road Race Gold Label, kterým vygraduje celá série. 

Úvodní foto: RunCzech

Výsledky:

Muži

 1. Yassine Rachik 1:04:26
 2. Roman Romanenko 1:06:01
 3. Paul Pollock 1:06:12

Ženy

 1. Lilia Fisikovici 1:13:32
 2. Olha Kotovska 1:14:35
 3. Darya Mykhailova 1:14:57

Muži ČR

 1. Vít Pavlišta 1:08:09
 2. Jiří Homoláč 1:11:30
 3. David Vaš 1:12:24

Ženy ČR

 1. Marcela Joglová 1:17:55
 2. Hana Homolková 1:20:02
 3. Petra Pastorová 1:20:53

Celkové výsledky


Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: