Mattoni 1/2maraton v Olomouci oslavuje 10. výročí existence

Mattoni 1/2maraton v Olomouci oslavuje 10. výročí existence

V sobotu 15. června odstartuje na Horním náměstí v Olomouci jubilejní 10. ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc

Mattoni 1/2Maraton Olomouc je poprvé zahrnutý do rozšířené série EuroHeroes Challenge

Půlmaraton odstartuje v 19.00 z Horního náměstí. Na stejném místě v 17.00 začíná rovněž dm rodinný běh. Půlmaraton se poběží na jednokolové trase, která startuje v centru Olomouce a tentokrát beze změn. Půlmaraton odstartuje primátor Olomouce Miroslav Žbánek, dm rodinný běh náměstek hejtmana Olomouckého kraje Petr Vrána.

Jedná se o oblíbený závod z dílny RunCzech, který je oceněn zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. Více informací o Mattoni 1/2maratonu Olomouc najdete v termínovce.

Proto se letos na startu závodu objeví pouze kvalitní evropští atleti a atletky. Projekt EuroHeroes má za cíl podpořit rozvoj evropské vytrvalostní atletiky, objevovat nové talenty, představit závodníky z různých evropských zemí a dát jim šanci zvítězit.

Největší hvězdou slavnostního olomouckého závodu bude Brit Callum Hawkins

Největší hvězdou slavnostního olomouckého závodu bude Brit Callum Hawkins, který jako jediný závodník ze startovního pole zaběhl půlmaraton přesně za 1 hodinu. Na vylepšení svého výsledku v EuroHeroes Challenge zaútočí vítěz prvních dvou závodů Yassine Rachik z Itálie (1:02:18),  pod 1 hodinu a 3 minuty běhají také Španěl Camilo Raul Santiago i druhý Ital Ahmed El Mazoury.

Na třetí vítězství v řadě zaútočí Lilia Fisikovici

Třetí závod EuroHeroes Challenge v Olomouci ozdobí další účastí moldavská vytrvalkyně Lilia Fisikovici útočící na třetí vítězství v řadě a držící solidní osobní rekord 1:10:45. Velice dobře v letošní sezoně běhají také Britka Stephanie Twell, Ukrajinka Darya Mykhailova či Maryna Damantsevich z Běloruska.

Z Čechů mají největší zálusk na prvenství Homoláč a Pastorová

Z Čechů se pokusí prokousat na stupně vítězů Jiří Homoláč, jehož zdobí dobrý čas 1:03:23, který by si přál v letošní sezoně ještě pokořit. Soupiska nejlepších Čechů čítá také jména Víta Pavlišty, letošního maratonského mistra, a také českobudějovického Davida Vaše

Tvrdý souboj v českém dámském poli svede hned několik žen. Zálusk na další prvenství si dělá ostravská Petra Pastorová. Minimálně po stupních vítězů touží Petra Kamínková, která je v Olomouci na domácí půdě. Mezi zkušenou dvojici se pokusí vmísit členka Olympu Brno Tereza Ďurdiaková, která běhá velmi podobné časy. Překvapit však může i nejmladší z nich – třiadvacetiletá Hana Homolková z Nového Města na Moravě.

Mattoni 1/2Maraton Olomouc si zaběhnou také známé osobnosti

Mattoni 1/2Maraton Olomouc si zaběhnou také známé osobnosti, mezi nimiž vyčnívá zejména štafeta extraligových hokejistů HC Olomouc, kteří vyslali “do boje” čtveřici útočníků ve složení Vilém Burian, Petr Kolouch, Matěj Kořenek a David Ostřížek. Na startu se objeví také novinář Janek Rubeš provozující úspěšný populární kanál Honest Guide, nebo také cenami ověnčený youtuber Honza Mikulka či bloggerka Andrea Mokrejšová, či populární televizní kuchař Emanuelle Riddi. O zápis do Guinessovy knihy rekordů se pokusí Jiří Šimek. Muž, který chce zaběhnout celý půlmaraton v ploutvích.

Charitativní partnerem Mattoni 1/2Maratonu Olomouc je Spolek Trend vozíčkářů, který si na půlmaratonský víkend opět připravil 12hodinovou štafetu vozíčkářů. Vyráží se ze Smetanových sadů v pátek v 10 hodin ráno a zapojit se může kdokoliv, kdo má chuť překonávat své limity.

Součástí závodu je největší moravský veletrh Moravia Sport Expo

Nejenže se tu lidé mohou vybavit na celou běžeckou sezonu, ale užijí si i opravdu pestrý program na Burze sportovních oddílů, kde se představí až 40 sportovních klubů. Děti si tu mohou vyzkoušet vybavení i samotné sportovní disciplíny.

Zajímavá čísla

  • Dohromady se Olomoucí proběhne 10 200 běžců
  • Ve startovním poli se objeví celkem 43 národností
  • 66 % běžců jsou muži, 34 % tvoří ženy
  • Průměrný věk žen na půlmaratonu je 39,5 let, průměrný věk mužů je 36,3 let
  • Ženy v průměru zvládnou Mattoni 1/2Maraton Olomouc za 2:04:30, muži za 1:48:45
  • Nejstarším účastníkem je Vladislav K. z České republiky (83 let) a nejstarší účastnicí je Češka Dagmar K. (68 let)
  • Při závodě pomáhá 900 dobrovolníků
  • Během závodu se vypije: 12 744 litrů vody Mattoni, 7 200 litrů nápoje Gatorade
  • Sní se: 2 240 kg banánů, 1 380 kg pomerančů, 18 kg soli, 17 kg cukru

Úvodní foto: RunCzech

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: