Moira Stewartová: „Byl to závod, na který jsem čekala“

Moira Stewartová: „Byl to závod, na který jsem čekala“

Moira Stewartová minulou neděli na maratonu ve Valencii zaběhla životní závod. Nejen že překonala svůj osobní rekord o 4 minuty, časem 2:25:36 posunula národní rekord téměř o minutu a navíc si tím zajistila start na olympijských hrách v Paříži v příštím roce.
„Všechno se sešlo tak, jak má, byl to po všech stránkách perfektní závod. Takový mi v kariéře zatím chyběl,“ radovala se česká vytrvalkyně, která tím k národnímu rekordu na 10 000 m a v půlmaratonu přidala i nejlepší český čas na maratonské trati.

„Je to pro mě velké zadostiučinění za předchozí neúspěchy,“ přidává Moira. Maraton je náročná disciplína, často se stává, že i navzdory poctivé přípravě závod nevyjde. Vše se musí v daný den sejít, a to se teď ve Valencii povedlo. „Běželo se za dobrého počasí, zdejší trať je rychlá a pořád byl někdo na dohled, což velmi pomáhá. Prostě vše, co mi v předchozích letech chybělo.“ Navíc obula zcela nový model Fast-R 2 NITRO™ Elite. „Boty jsou výborně odtlumené, až takové pérovací, takže šetří nohy i energii. Při maratonu je to hodně znát,“ pochvalovala si Moira po závodě.

A jaké měla Moira pocity přímo na trati?

„Přišlo mi od začátku, že běžíme dost rychle, ale na desítce i půlmaratonu jsme byli přesně podle plánu na limit, v čase 1:13. Posledních 10 km už bylo hodně náročných, nebyl čas počítat nějaké mezičasy. Měla jsem tak tuhé nohy, že jsem nevěřila, že to na limit vyjde. To, že běžím na limit, jsem zjistila až 300 m před cílem,“ popisuje Moira s tím, že ani neměla záměr druhou polovinu běžet rychleji než tu první, prostě se jen držela vodičů okolo, kteří běželi na limit. Doběh životního závodu si ovšem nemohla patřičně užít, protože posledních 200 m prozvracela. „To je asi jediná část závodu, na kterou nebudu úplně dobře vzpomínat,“ dodává Moira s tím, že svůj úspěch ještě stále vstřebává.

„Příprava na závod probíhala výborně, po dlouhé době bez jakýchkoli komplikací,“ pochvaloval si Moiřin trenér Václav Janoušek, který navíc prozradil, že kromě změn v tréninku změnila jeho svěřenkyně i stravování, které je nyní založené na vysokém příjmu sacharidů, aby tělo zvládlo velkou tréninkovou zátěž. „To byl u Moiry dřív docela problém, dnes si již zvykla zejména na velké množství příloh.“

Teď se jedna z nejlepších českých vytrvalkyň těší na zasloužený odpočinek a ke konci roku plánuje pustit se s trenérem opět do přípravy. Na jaře by si ráda zaběhla desítku a před startem na olympijských hrách ještě půlmaraton, což je mimochodem Moiřina nejoblíbenější distance. Na start maratonu se postaví až na olympijských hrách. Letos zvládla maratonské závody hned tři, což je určitě nadprůměr.

V Paříži by se Moira chtěla představit v co nejlepší formě. S trenérem se pokusí navázat na úspěšnou přípravu do Valencie a případně ji ještě vylepšit. „Každý maraton vás něco naučí. I z tohoto se chceme poučit. Rezervy určitě ještě jsou,“ uzavírá Václav Janoušek.

Foto: PUMA

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: