Moje vydařená premiéra na Horské výzvě v Krkonoších 2018 – osobní zkušenost běžkyně Kateřiny Matrasové

Moje vydařená premiéra na Horské výzvě v Krkonoších 2018 – osobní zkušenost běžkyně Kateřiny Matrasové

O víkendu 21. – 22. září se konal již 5. díl letošní Rock Point – Horské výzvy v Krkonoších, kterého se zúčastnila i výborná běžkyně Kateřina Matrasová. Katka běžela trasu Half a v jednotlivcích mezi ženami zvítězila. Její dojmy si můžete přečíst v následujícím článku…

Pro mě se jednalo o vůbec první zkušenost s těmito závody

Do Krkonoš mě nalákala nejen blízká vzdálenost z domova, ale také pěkná trasa od ambasadora Pavla Brýdla, která slibovala příjemné proběhnutí s relativně malou částí trasy po asfaltu.

Jedná se o oblíbený závod v horském běhu a trekingu, který se koná v Krkonoších. Závod je součástí seriálu Rock Point – Horská výzva.

Kvůli vichru a bouři nemohli vyběhnout závodníci na trasu Long

Po slunečném týdnu s letními teplotami hlásili na víkend citelné ochlazení, kterému jsem ještě v pátek večer úplně nevěřila, ale pro jistotu jsem si do tašky přibalila i buff, rukavice a větrovku. V noci se u nás přehnala asi třicetiminutová bouřka a trochu se zvedl vítr, což však bylo zřejmě nic proti tomu, s čím se museli potýkat pořadatelé v centru závodů. Kvůli vichru a bouři tak nemohli odstartovat závodníci na nejdelší trasu, která měla odstartovat o půlnoci. Podle mě to bylo rozumné řešení, na hřebenech v tom vichru by to bylo skutečně nebezpečné. Závodníci z Longu dostali možnost přehlásit se na kratší trasy, nebo si startovné nechat přepsat na nějaký závod v příštím ročníku.

Ráno v Peci pod Sněžkou nás překvapila skutečně velká zima

Skok o víc než 20 stupňů ze dne na den byl opravdu citelný a na chvíli lituji, že s sebou nemám péřovku a teplou čepici. Přehodnocujeme s kamarádkou oblečení na závod, bereme dlouhý rukáv, s sebou větrovku a buff. I rozklus je takový svižnější, abych se před startem trochu zahřála.

Startovní pole je vzhledem ke zrušení Longu trochu početnější

V 9 hodin jsou už všichni připraveni pod obloukem, startovní pole je vzhledem ke zrušení longu trochu početnější. Start a rovnou běžíme do prudkého kopce, během prvních 2 km musíme nastoupat na hřebínek mezi Zahrádkami a Lučinami. Potom už je trať pozvolnější, příjemný houpavý terén vystřídá na pár kilometrů asfalt na „vodovodu“, který mám naježděný ze zimy na běžkách. Jen to na běžkách sviští trochu rychleji :-)) Ještě před koncem vodovodu ale odbočujeme po zelené značce na lesní pěšinku, po které stoupáme až ke Dvorské boudě, a od ní je to už jen kousek k Bufetu narozcestí, nejvyššímu bodu první části trati. Nahoře je mlha a trochu větrno.

Běžím v klidu a nikam se neženu

Po skyrunningových závodech z minulého týdne cítím, že jsou nohy ještě trochu unavené a nechci, aby mi někde na trati „došlo“. Pohodové tempo se však mění právě u Dvorské, kdy mě dobíhá druhá žena. Společně sbíháme kolem Klínovek a klikatou cestou až do Špindlu. Na občerstvovačce se moc nezdržím a rychle vyrážím po prudké asfaltce nahoru. Čeká nás druhé velké stoupání závodu, po červené na Kozí hřbety. Ze začátku se snažím běžet, později po kamenných schodech spíš jdu a kochám se výhledy, které se objevily za roztrhanými mraky, a občas kouknu pod sebe, kde je druhá žena. Zdá se, že mám trochu náskok.

Závěrečný seběh je za odměnu

Za chvíli se už v dálce objeví Luční bouda, kde je druhá občerstvovačka a za ní z mraků postupně vylézá Sněžka, až se nám ukáže v celé své kráse. Běží se mi krásně, míjím závodníky z nejkratší trasy, kteří se napojili na Luční boudě, a je zde také mnohem víc turistů. Závěrečný seběh je za odměnu, občas uhýbám před turisty a dogtrekaři, ale cesta je poměrně široká. Poslední kilometry po asfaltu už trochu bolí, a to nás ještě čeká závěrečný výběh do horní části Pece, odkud jsme startovali a kde je i cílová brána. Cílem probíhám v čase 3:21 a jsem spokojená, trasa nezklamala a běželo se mi hezky, k tomu navíc panorámata nahoře, které jsem ráno rozhodně nečekala, co víc si přát.

Po doběhu na všechny závodníky čeká občerstvení dle výběru, možnost masáží a na závěr i vyhlášení s bohatou tombolou. Spousta běžců navíc finančně podpořila Kubíka Pecku a přispěla tím na dobrou věc, vždy potěší vidět, kolik je mezi běžci lidí připravených pomoci.

Úvodní foto: Patrik Pátek

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: