Myšlenky vodiče aneb cesta do hlubin běžce vodiče – II. část

Myšlenky vodiče aneb cesta do hlubin běžce vodiče – II. část

Obliba a zvláště přítomnost běžců vodičů na závodech, je v dnešní době téměř nutností či povinností. Díky tomu si spoustu lidí myslí, že pokud rychle běhají, tak mohou okamžitě plnit roli vodiče, a navíc dobrého vodiče. Mnoho z nich se pak hlásí na jednotlivé závody, že právě oni jsou ti vyvolení, kteří budou pomáhat jiným běžcům.

Realita ale poněkud odlišná, jak se na první pohled jeví. Nahlédněme v tomto pokračování pod pokličku přípravy a hlavně do myšlenek zkušeného běžce vodiče.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Jak vlastně probíhá cesta ke zrodu vodiče či vodičky

Běžecká komunita je zvláštní uskupení lidí, kteří propadli fenoménu jménem „běhání“. Mezi nimi se pak najde „malinká“ skupinka těch, kteří mají předpoklady, aby pomáhali ostatním plnit si své sny a překonávat nejenom rekordy, ale i mety, které se mnohdy zdály nemožné pokořit. K tomu všemu slouží běžci s označením „vodiči“.

Přečtěte si také první část článku Myšlenky vodiče, kde se mimo jiné dozváte o tom, co je údělem vodiče a jak celý závod prožívá on.

To poznání, že jednou budou takto pomáhat, v nich zraje dlouhou dobu. Nejprve se snaží svými vlastnostmi a dovednostmi splnit si své cíle. Poté na závodech pomáhají svým kamarádům a kamarádkám třeba jen tím, že s nimi doběhnou závod až do cíle, bez ohledu na výsledek či čas. Jsou jim oporou, hnacím motorem, jistotou, že se to vůbec povede. Jakmile ucítí, že jejich práce při závodě pomáhá a má smysl, tak se snaží postupně vodit i na předem domluvený čas. Tím se pro ostatní stávají pomocníkem, na kterého se mohou spolehnout, že pomůže vždy, když bude třeba. Brzy se tento způsob běhání stane jejich koníčkem a pomoc druhým něčím, na čem se stanou závislými. Své běžecké ambice plně oddají tomuto poslání.

Vodiči mají svoji zvláštní přípravu

Když se vodič postaví na start závodu, kde bude plnit svoji úlohu, tak musí být maximálně soustředěn a hlavně dokonale připraven. Právě příprava je velmi důležitá. I když se na první pohled od klasické přípravy neliší, tak jisté odlišnosti se přece jen najdou. Základem vodičova běhu na určitý čas je držení pravidelného a zvláště rovnoměrného tempa. Takže i v tréninku se snaží běhat tak, aby se jednotlivé časy na kilometr od sebe lišily minimálně. Pokud totiž při závodě budete nepřiměřeně měnit tempo, tak mnozí z těch, kteří spoléhají na tuto vaši pomoc, se mohou takovým způsobem běhu vyčerpat a tím pádem končí i jejich naděje na plánovaný čas. To poté postrádá ten základní smysl práce vodiče.

Vodičství ale není jen o běhu samotném

Běh přesto není úplně až to hlavní, co je třeba výtečně zvládat. Možná větší dovedností jsou vodičovi komunikační schopnosti. Ono běžet na přesný čas, a ještě dobře komunikovat s okolními běžci, hlavně povzbuzovat a motivovat, to není pro každého dost dobře zvládnutelné. Zkuste si třeba někdy běžet jen takovou desítku na čas 50 minut, což není až tak pomalé tempo a přitom povzbuzovat, odpovídat na dotazy, hlídat si tempo, sledovat a dávat informaci, kdy bude občerstvovací stanice, jak si při běhu odpočinout, uvolnit či kdy nasadit k finiši a ještě vylepšit čas. Řeknete si, že je to nemožné? Přesto na závodech můžete zcela zřetelně vidět, jak to vodiči výborně a bez sebemenších problémů zvládají.

Stále si myslíte, že máte předpoklady nebo vlastně schopnosti výborně vodit? Neodradili vás všechny ty činnosti, které budete muset během závodu plnit a dobře plnit? Pokud ne, tak jste na dobré cestě stát se plnohodnotným vodičem. My, co vodíme už dlouho a dobře, o svých schopnostech nepochybujeme, že to dokážeme a jsme na to patřičně hrdí. Na druhou stranu, nikdy tyto své přednosti nedáváme na obdiv. Před svými „svěřenci“ cítíme velkou pokoru a podle toho i ke každému přistupujeme. I to nás odlišuje od ostatních běžců.

Proč jsou stále oblíbenější ženy vodičky

Tohle téma nelze přejít, aniž bychom se nezmínili o ženách vodičkách. Na závodech jsou stále žádoucí, což vyvolává otázku, proč asi? Důvodů je hned několik a není to jen o tom, že jsou například lepší běžkyně. Ženy mají několik vlastností, které u mužů nenajdete, a právě díky tomu jsou možná i žádanější. Jistě vás nyní napadne otázka, které to vlastnosti jsou?

Ženy mají například větší smysl a umění se lépe vcítit do pocitů běžce, hlavně pak toho začínajícího. Jejich povzbuzování dává dotyčnému možná větší pocit sebevědomí, které běžec potřebuje, aby překonal sám sebe nebo hranici, co si vytýčil. I komunikační schopnosti žen jsou vyšší než u mužů. Není tajemstvím, že pro mnohé je žena více inspirujícím faktorem, poněvadž si v duchu řeknou, že pokud tohle dokáže takové křehké stvoření, tak určitě je to i v mé moci. Není to výraz nějaké závisti, arogance či nadřazenosti, ale naopak, vyjádření úcty a jakási neverbální forma poklony.

My vodiči jsme se pro tuto činnost přímo narodili

Běžecký život vodiče je velmi pestrý a díky tomu, co při závodě činí, tak i nabitý krásnými příběhy, které by vydaly na několik knih. Každý příběh je totiž originál. Dělám vodiče již šestou sezónu a nikdy nelituji, že jsem se na tuto činnost dal. Pomáhat druhým překonávat nejen rekordy, ale třeba i sebe samotného, se stalo mým životním běžeckým krédem. Ano, jsou během roku závody, které si zaběhnu naplno nebo jen tak pro dobrý pocit, přesto převážná část mých závodů je s vodičským baťůžkem na zádech či rozlišovacím dresem označeným časem, kterým určitě protnu cílovou pásku závodu.

Z mého pohledu jako zkušeného vodiče

Určitě nejsem tím vyvoleným, ale myslím, že jsem se pro tuto činnost přímo narodil. To neříkám jako často otřepané klišé, ale jako skutečnost, což dokazuji každým závodem, ve kterém vodím. Ti, kteří chcete jednou pozici vodiče vykonávat, tak si to pořádně rozmyslete. Opravdu to není jednoduchá činnost, poněvadž občas si vyslechnete i nelichotivá slůvka, která vás mohou odradit. Běžci ve vás vkládají své naděje a je velmi zavazující jejich důvěru nezklamat. Myslete na to, když se rozhodnete stát se tím pravým, a hlavně dobrým vodičem. Vítejte mezi námi vodiči, kde nezištná pomoc ostatním běžcům a běžkyním je více, než pouhou samozřejmostí či povinností.

Jiří Mašek

O autorovi – Jiří Mašek

Jiří Mašek, redaktor Světa běhu, je nadšeným běžcem už více jak 10 let, jehož specialitou jsou silniční závody na půlmaraton a maraton. V současnosti je členem týmu vodičů pro závody ze seriálu RunCzech. Pravidelně ale běhá i horské závody, poněvadž má moc rád pohyb v přírodě. Oblíbenou lokalitou, kam jezdí nabírat nejen fyzické, ale i psychické síly, je Šumava a Krušné Hory.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: