Na bájném Spartathlonu z Čechů nejlepší Radek Brunner. Orálek kvůli čelovce diskvalifikován.

Na bájném Spartathlonu z Čechů nejlepší Radek Brunner. Orálek kvůli čelovce diskvalifikován.

Spartathlon patří mezi nejznámější ultramaratonské závody světa. Při závodě, který se koná na počest bájného Řeka Pheidippida, na běžce čeká 246 kilometrů dlouhá trať. Z Čechů se s ní letos nejlépe popral Radek Brunner, který dokončil na 30. místě v čase 30:14:29.

Od Akropole až k soše Leonidase ve Spartě

Spartathlon je unikátní nejen svou historií a tradicí, ale také samotnou atmosférou. Závod totiž začíná pod Akropolí, historickou památkou v samotném srdci Athén. Dle historika Herodota byl právě posel zpráv Pheidippides vyslán z Atén do Sparty s žádostí o pomoc v bojích s perskými nájezdníky. Pheidippides údajně do Sparty dorazil dalšího
dne.

Samotná historie závodu začíná v roce 1983, kdy se konal oficiálně první ročník. Rekord závodu drží časem 20:25 od roku 1984 legendární Yiannis Kouros, který dokázal na Spartathlonu zvítězit hned čtyřikrát. Od té doby se jeho času pozdější vítězové nedokázali výrazně přiblížit.

Letošní ročník ovládl Němec Reus, skvělý závod zaběhl Brunner

Jinak tomu nebylo ani v letošním ročníku, který vyhrál Němec Florian Reus v čase 23:17. Druhý skončil nakonec Brit Dan Lawson (23:53), který většinu závodu strávil v čele startovního pole. Stupně vítězů završil třetím místem Dán Kim Hansen (23:54). Na sedmém místě potom doběhla legenda tohoto závodu Ital Ivan Cudin, který dokázal Spartathlon vyhrát třikrát z posledních pěti ročníků. Celkem se na start postavilo 373 závodníků, z nichž ovšem závod dokončilo pouze 174.

Již po čtvrté se do Řecka chystal Dan Orálek, kterému tentokrát ale magický finiš u sochy krále Leonidase nebyl dopřán. Po 100. kilometru, kdy se držel kolem desátého místa, na Dana přišla velká krize a na občerstvovačce na 112. kilometru ztratil více než hodinu. Jeho trápení nakonec dle serveru dlouhybeh.cz ukončila diskvalifikace kvůli čelovce, kterou si vzal od podpůrného týmu mimo checkpoint.

Naopak druhému českému špičkovému ultramaratonci Radkovi Brunnerovi se v Řecku dařilo mnohem lépe a určitě si na konci sezóny trochu zlepšil náladu po nevydařeném ultramaratonském MS. Radek zaběhl skvělý závod, v jehož průběhu se dokonce pohyboval i v první desítce celkového pořadí. Nakonec svůj první Spartathlon dokončil
na 30. místě v čase 30:14:29. Dle Radkových slov na Facebooku byl pro něj finiš tohoto závodu jedním z největších zážitků jeho běžecké kariéry.

Skvělý závod zaběhl také další český zástupce ve startovním poli Ondřej Velička, který doběhl na pěkném 66. místě v čase 32:56.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: