Na ŠKODA FIT půlmaratonu v Plzni dominovali Přemysl Švarc a Petra Kavijová + FOTKY ZÁVODNÍKŮ ZDARMA KE STAŽENÍ

V Plzni se v sobotu 28. května uskutečnil první ročník URBAN půlmaratonu pod názvem ŠKODA FIT. Na běžce čekala jednokolová trať okolo Plzně vedoucí z náměstí Republiky, kde byl start, přes areál bývalé Škodovky, Borský park, cyklostezku pod vrchem Homolka, zpět na náměstí Republiky.

Závod se uskutečnil jak pro jednotlivce, tak jeho součástí byla i soutěž dvoučlenných týmů na 2 x 10 km a čtyřčlenných štafet na 4 x 5 km. Nezapomnělo se ani na ty nejmenší. Pro ně byl určen dětský závod a rodinný běh v délce 2,5 km.

Závodu se zúčastnili jak současní sportovci, tak i ti bývalí

Startovní pole bylo velmi vyrovnané, což slibovalo zajímavé souboje o celkové prvenství či nejlepší umístění. Mezi hlavní favority závodu patřili zejména současní sportovci z Plzně a nejbližšího běžeckého okolí. Asi největším favoritem v mužské kategorii byl plzeňský rodák, triatlonista a olympionik z Londýna Přemysl Švarc. V ženské kategorii se čekal boj o prvenství mezi Evou Potůčkovou, reprezentantkou v triatlonu a Petrou Kavijovou z atletického oddílu Klatovy, běžící svůj první půlmaraton v životě.

Na startu půlmaratonu se objevilo také množství zajímavých hostů či patronů závodu. Mezi ně patřili například bývalí hokejisté Martin Straka a Michal Dvořák, nebo známý český ultramatonec Miloš Škorpil, jeden z ambasadorů tohoto závodu a celého projektu ŠKODA FIT.

Slunečné počasí bralo síly, ale dramatičnosti závodu to neubralo

Úderem 11 hodiny, po startovním výstřelu docentky Ilony Mauritzové, se na trať půlmaratonu vydalo zhruba 700 běžců a běžkyň včetně účastníků štafet. K tomu je doprovodilo velmi slunečné počasí s teplotou okolo 25°C, což se nakonec stalo asi hlavním protivníkem pro všechny závodníky.

Plzeňský triatlonista Přemysl Švarc suverénně zvítězil

Od začátku závodu se do čela propracoval Plzeňák Přemysl Švarc a nikým neohrožován postupně navyšoval svůj náskok před ostatními a do cíle doběhl s velkým náskokem v čase 1:17:26 hodin. Na otázku, zda mu na trati nebylo horko, odpověděl: „Nedávno jsem trénoval v Mexiku, kde teplota dosahovala dokonce 42°C, takže tohle dnešní teplo nebylo až tak hrozné“.

Na druhém místě poté doběhl Karel Pilař ze Sokolova. Jeho ztráta na vítěze byla téměř čtyři minuty, ale čas 1:21:19 hodin byl zase o více jak tři minuty lepší než čas třetího v pořadí Marka Adlera. Ten vystoupil na bronzový stupínek v čase 1:24:32 hodin.

Velmi dramatický závod žen

Závod žen byl o poznání dramatičtější. Po startu se na špici utvořila skupina běžkyň Petra Kavijová, Kristýna Junková, Eva Potůčková a Anna Ulrychová. S postupem závodu a zhruba po polovině trati, se na mezi jednotlivými závodnice vytvořily drobné rozdíly, které se nakonec ukázaly jako rozhodující pro celkové umístění.

V cíli se pak z vítězství radovala Petra Kavijová z Klatov. Cílovou pásku protrhla v čase 1:35:11 hodin. „Byl to můj první půlmaraton a o to mám větší radost, že byl hned vítězný“, konstatovala vítězka ihned po proběhnutí cílem. Druhá žena v pořadí Kristýna Junková z Plzně dorazila do cíle za 1:36:34 hodin a třetí místo si pohlídala triatlonistka Eva Potůčková. Ta celý půlmaraton zvládla v čase 1:37:25 hodin.

Plzeň se opět ukázala jako vhodné místo pro velké závody

V poslední době v Plzni přibylo několik nových zajímavých běžeckých závodů. ŠKODA FIT půlmaraton patřil k těm, které jednoznačně obohatily sportovní činnost v tomto městě. Výborná organizace, velmi zajímavá a technicky náročná trať, kvalitní startovní pole a hlavně zajímavé boje na trati závodu. To jsou hlavní devízy tohoto nového sportovního podniku.

Závěrem lze jednoznačně říci, že Plzeň má další ze závodů, který si jistě každý běžec či běžkyně poznamená do svého běžeckého diáře a každoročně se ho zúčastní. Myslím, že i takové názory byly slyšet v cíli a nejen z úst účastníků, ale i přihlížejících a hlavně pořadatelů. První ročník se vydařil a již nyní se těšíme na druhý ročník opět za rok.