NN Mission Marathon pro Kipchogeho, závod navíc zanechal výraznou českou stopu

Jeden z nejlepších maratonců historie Eliud Kipchoge si napravil reputaci po nevydařeném Londýnském maratonu loni na podzim a na NN Mission Marathon v Holandském Twente vyhrál v čase 2:04:30. Mezi ženami si vylepšila osobní rekord a taky splnila limit pro OH Němka Katharina Steinruck. Cílový čas stlačila na neskutečných 2:25:59. Pro české fanoušky byla výborná zpráva, že Marcela Joglová také splnila limit pro OH v Tokiu s časem 2:28:16!

Už od počátku (původně se měl konat o týden dříve v Hamburgu) byl závod prezentován jako vstupenka na Olympiádu. Ne, že by běžci dostávali kvalifikační limity jako „takovou pozornost“, ale rovinatá trať s kvalitním povrchem a konkurence nejrychlejších maratonců nastavovala skvělé podmínky pro splnění limitu. O tom vypovídá i 15 mužů a 10 žen, kteří se nově na OH kvalifikovali. Po restrikcích a špatné epidemické situaci kolem Hamburgu, bylo třeba rychle jednat, a tak se NN Group chopila organizace a přesunula závod do „domácího“ Nizozemska.

Pro Kipchogeho to byl skvělý návrat po nevydařeném Londýně. Půlmaratonem proběhli s týmovým parťákem Jonathanem Korirem v čase 1:01:43 a bylo jasné, že se poběží rychle. Na jeho nástup na 33. km nebyl nikdo ze závodníků schopný reagovat.

Korir doběhl za Kipchogem druhý s příjemným bonusem v podobě zlepšení osobního rekordu o 5 vteřin.

Eritrejský běžec, Goitom Kile, bral 3. místo s časem 2:08:07, což bylo dvě sekundy za jeho dosavadním PB. První kvarteto doplnil Philemon Kacheran, který běžel v roli pacemakera a dokončil v čase 2:08:47.

Eliud po vítězném závodě řekl: „Mise je splněna, podmínky byly velmi dobré, přestože trochu foukalo, nemůžu si stěžovat. Všichni jsme dobře spolupracovali. NN Mission Marathon byl opravdový test pře OH, závodníci si tak mohli vyzkoušet svou formu, někteří navíc ještě splnit limit pro OH. Děkuju všem, kteří se na organizaci podíleli a stihli vše naplánovat během necelých 10 dnů.“

V ženském poli byla nejvýraznější běžkyní Katharina Steinruck, a to jednak proto, že jako jediná běžela v dlouhých elasťácích, triku a s nákrčníkem. Ale hlavně díky vítěznému času 2:25:59, který zaběhla strojovým tempem. Necelou minutu a tři čtvrtě za ní doběhla Portuglka Sara Moreira. Vítězné trio uzavřela s osobním rekordem Rabea Schoneborn z Německa.

Pro všechny je to náročné období a pro organizátory bylo ještě obtížnější, protože se závod měl konat původně o týden dříve 11.4 v Hamburgu. Nakonec se ale podařilo uspořádat maraton na 8 kol. Letiště má rychlý povrch, nenajdeme tam kostky ani koleje. Přesto byla lehká obava o povětrnostní podmínky, které nakonec vyšly. Celý podnik je tedy považován za velice úspěšný.

Marcela Joglová se kvalifikovala na OH v Tokiu

Na Olympijských hrách budeme mít opět maratonské zastoupení. Marcela Joglová si vyrovnaným tempem doběhla pro limit a finišovala v čase 2:28:16. Pro Marcelu to byl osobní rekord a celkově to byl 3. nejrychlejší maraton zaběhlý českou atletkou.

NN Group
Pojišťovna, která působí v 18 zemích světa se silným zastoupením v Evropě a Japonsku. NN Group byla založena v Holandsku před téměř 170 lety. Svým klientům pomáhají finančně zabezpečit budoucnost. Poskytují důchodové pojištění investiční a bankovní produkty. Dlouhou dobu také intenzivně podporuje silniční běhy. Aktuálně NN Group sponzoruje více než 25 silničních závodů po celé Evropě a jsou hlavním partnerem Rotterdamského Maratonu. NN Životní pojišťovna a NN Penzijní společnost v České republice sponzoruje NN Night Run, sérii zážitkových nočních běhů.

/foto: NN Running Team/