Orientační běh poprvé součástí Olympijského běhu

Orientační běh poprvé součástí Olympijského běhu

Novinkou nejen v letošním roce, ale i za celou dobu konání T-Mobile Olympijského běhu, který se koná po celé ČR ve středu 19. června 2019, je obec Milíře. V tomto závodě totiž nepůjde jen o běh, ale i o správnou orientaci a práci s mapou.

Různí běžci, různá místa, jedna myšlenka. To je heslo, s kterým je propojen Olympijský běh už několik let. Je jedno, jestli závodíte v prvních řadách, nebo běháte jen občas pro radost. Na T-Mobile Olympijském běhu jde především o to se hýbat, a hlavně pro radost.

V rámci Olympijského dne se uskuteční ve středu 19. června celkem 81 běžeckých závodů po celé republice a k tomu dalších 270 běhů na školách. V jeden čas se tak spojí 80 tisíc běžců, kteří vyběhnou na tratě závodů ve všech 14 krajích. Po jejich boku budou stát i známí olympionici a chybět nebudou ani ambasadoři běhu – biatlonistka Markéta Davidová a kajakář Jiří Prskavec, bronzový medailista z LOH 2016 v Riu de Janeiru.

Český svaz orientačních sportů se zapojil do této mezinárodní akce a v letošním roce uspořádá jeden závod i v orientačním běhu v rámci Olympijského běhu. Pokud máte rádi výzvy, neváhejte, přihlaste se a vyzkoušejte si orientační běh. Pořadatelé si připravili 3 trasy různé obtížnosti, takže na své si přijdou úplní začátečníci, stejně tak jako zkušení matadoři tohoto sportu. A samozřejmě i v tomto závodu každý, kdo se postaví na start, tak podpoří Českou olympijskou nadaci.

Orientační běh je moderní přírodní odvětví, kde úkolem závodníka orientačního sportu je překonat danou trať v co nejrychlejším čase. Trať je tvořena tzv. kontrolami, na kterých se nachází oranžovo-bílý lampión a speciální elektronické zařízení k zaznamenání průchodu kontrolou. Každý závodník nese svůj osobní čip, který vkládá do krabičky na kontrole. Průchod kontrolou (tzv. „oražení“) je zaznamenám ve zlomku sekundy a poté může závodník pokračovat ve své trase. Mezi jednotlivými kontrolami si závodník volí trasu dle svého uvážení – někdo obtížným terénem překonává kopec, jiný si jej naopak oběhne po delší, ale rychlejší silnici. Odtud tedy pramení slovo orientační. O výsledku tak nerozhoduje jen sportovní výkonnost, ale i schopnost udržet chladnou hlavu a vybírat si nejlepší cestu terénem.

Vše se koná v malebné obci Milíře na Liberecku, která se nalézá v blízkosti nové rozhledny Císařský kámen. Ideální tip na výlet před nebo po závodě. Pokud jste zatím orientační běh nikde nevyzkoušeli, vůbec to nevadí. Vše na registraci vám bude vysvětleno, nemusíte se ničeho obávat. Registrace probíhají online do 12. června (při platbě převodem do 5. června). Registrace na místě v den akce nebudou možné.

Závod také probíhá součástí doprovodných závodů Mistrovství světa v orientačním běhu, které se koná v termínu 3. – 10. července 2021 v Doksech. Více naleznete na https://woc2021.cz/.

Jan Picek

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: