Palestra Kbelská desítka: Milan Kůtek pokřtí první knihu o nordic runningu

Palestra Kbelská desítka: Milan Kůtek pokřtí první knihu o nordic runningu

Přes dva tisíce běžců zaplní v sobotu 5. března ulice v pražských Kbelích, kde se uskuteční již 30. ročník silničního běhu Palestra Kbelská desítka. Dostatečné vyžití je zde však připraveno nejen pro běžce.

Bohatý doprovodný program nabídne simulátory nárazu či ukázky výcviku vojenských psů. Vrcholem pak bude křest knihy o stále populárnějším nordic runningu nebo autogramiáda veslaře Ondřeje Synka a účastníka Rallye Dakar Martina Macíka jr.

Hlavním bodem doprovodného programu bude křest knihy o nordic runningu

Doprovodný program bude připravený již od 9 hodin a potrvá až do skončení celé akce ve 14 hodin. Hlavním bodem programu bude křest knihy o stále populárnějším sportu, jakým je nordic running. Autor stejnojmenné knihy, Milan Kůtek, jehož publikace je první na světě věnující se celoročnímu běhání s holemi, si pro zájemce připraví i praktické ukázky. Toto sportovní odvětví totiž mohou provozovat jak sportovci v rámci své přípravy, tak i amatérští nadšenci, kteří si chtějí zlepšit kondici a pilovat styl.

„Nordic running má však pozitivní dopad i na osoby s nadváhou, těhotné ženy nebo osoby, které mají sedavé zaměstnání, čímž pádem bolavá záda a šíji,“ radí Milan Kůtek, který by zároveň rád odstranil všeobecnou skepsi týkající se pohybu s holemi.

„Chůze či běh s holemi se u nás bere jako něco negativního, lidé mají v tomto ohledu obrovské předsudky. Přitom je jen potřeba vědět, jak na to. Neznám nikoho, kdo nordic running vyzkoušel, a byl nespokojený. Při běhu s holemi totiž opravdu makáte, nejvíce zabírají ruce, což odlehčí nohy a záda. A pokud se chcete hýbat a přitom nechodit do fitka, ale venku je počasí, jako právě nyní, běh s vysokými holemi je v tomto směru geniální. Zdravotně pomůže a ještě slouží jako prevence proti úrazu v těžším terénu. Zkoumal jsem to sám na sobě během všech ročních období,“ vysvětluje Milan Kůtek, kterému knihu pokřtí běžkyně a loňská vítězka závodu Palestra Kbelská desítka Ivana Sekyrová a basketbalistka Ilona Burgrová.

Závodní kamion i veslařský trenažér

Ani o další známé tváře ze světa sportu však nebude nouze. Pro zájemce bude k dispozici veslařský trenažér, kde bude asistovat nejúspěšnější český veslař a mistr světa Ondřej Synek. Ten se ujme i role startéra celého závodu, ale sám nevylučuje ani možnost, že se běhu sám zúčastní.

„Moc rád bych běžel, ale záleží to hodně na počasí. Přece jen nejsem atlet a nechci se zranit. Každopádně bych neběžel na výkon, spíš by to bylo v poklidném tempu, hezky na pohodu, abych si užil trať. Takovéto sportovní akce mne moc baví, navíc sám na Palestře studuji, takže o to raději se na akci podívám. Mám kladný vztah i k běhání, které tvoří významnou složku mého tréninku. Neběhám sice dvakrát či třikrát do týdne, ale delší běhy mi nedělají problém. Vždyť i veslování je vytrvalostní sport. Jednou jsem, dokonce uběhl 18 km, ale to bylo spíš omylem, když jsem se ztratil v lese. Ale 10 km, které se běží v Kbelích, je pro mne ideální vzdálenost. Navíc nejsem žádný louda,“ dodal s úsměvem Ondřej Synek. Spolu s účastníkem Rallye Dakar 2016 Martinem Macíkem jr. se budou všem zájemcům podepisovat na společné autogramiádě. Martin Macík navíc nechá zájemce nahlédnout do svého soutěžního kamionu pro letošní Dakar.

Doprovodný program tím ale nekončí

V Centrálním parku Kbely bude připravena ukázka zadržení prchající osoby se psem v podání vojáků Armády ČR, veřejnost si může vyzkoušet simulátor nárazu, svůj prostor ale dostane i téma diagnostiky složení těla na přístroji InBody, následný rozbor a výživová doporučení, která zcela zdarma představí studenti VŠTVS PALESTRA. V prostoru dětských závodů bude připraven program „Zážitková prevence“, a také vystoupení improvizační divadelní skupiny RACI, Nadace Světlo pro svět pro změnu připravila tzv. „Slepodráhu“. Nebude chybět ani nabídka sportovního oblečení a výživy.

Během řady doprovodných aktivit pak samozřejmě proběhne i samotný závod Palestra Kbelská desítka. Hlavní trať měří 10 km, kratší vzdálenost 5 km je připravena jen pro ženy a běžce do 19 let. Třísetmetrový okruh si ale zaběhnou i ti nejmenší v dětském závodě přímo v Centrálním parku Kbely. Patronkou dětského závodu je Miss ČR 1998 Kateřina Stočesová, samotnými závody pak provede malé účastníky moderátor ranní show Rádia Relax Profesor.

Více informací o akci naleznete na www.palestrakbelska10.cz

Propozice závodu zde

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: