Pražský mezinárodní maraton slibuje opět výtečnou podívanou

Pražský mezinárodní maraton slibuje opět výtečnou podívanou

Tradičně v květnu, a letos již po dvaadvacáté, se v neděli 8. května sejdou v Praze prakticky nejlepší maratonci celého světa, aby se opět po roce utkali v ulicích historické Prahy o vítězství na nejdelší vytrvalecké trati.

Na 10 300 běžců a běžkyň z 93 zemí celého světa vystartuje ze Staroměstského náměstí přes Karlův most, dále po obou březích řeky Vltavy, aby nakonec dorazili do cíle zpět na Staroměstské náměstí. Volkswagen Maraton Praha je časem 2:05:39 hodin nejrychlejším květnovým maratonem všech dob. Dá se tedy očekávat, že i letos bude k vidění opět kvalitní čas.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Favority hledejte z řad afrických elitních běžců a běžkyň

Tak jako každý rok, i letošní startovní pole se hemží těmi nejlepšími závodníky a závodnicemi z celého světa včetně domácích elitních atletů. Ti mají o motivaci navíc. Někteří z nich se pokusí zdolat limit na letošní olympijské hry v Riu. Takže o tuto skutečnost bude závod zajímavější a navíc i pro diváky atraktivnější a o důvod více, proč na závod přijít.

Čtěte také: Redaktor SvetBehu.cz Jiří Mašek se na Pražském maratonu pokusí zaběhnout osobní rekord. Přečtěte si více o jeho přípravě.

Letošní výčet elitních atletů je jako pokaždé velmi atraktivní. Nebude chybět obhájce loňského prvenství Felix Kipchirchir Kandie z Keni, kterému určitě nejvíce budou konkurovat jeho krajané Eliud Kiptanui a Eric Ndima. Ten je navíc nejmladším běžcem ze startovního pole mezi absolutní elitou. O vítězství budou usilovat i další keňští vytrvalci například Gilbert Kipruto Kirwa, Peter Cheruiyot Kirui či Samuel Kiplimo Kosgei. Možným černým koněm může být Patrik Kipyegon Tereb, který v Praze triumfoval v roce 2014.

Fotografie z Pražského maratonu zdarma pro všechyn závodníky!

Pokud také poběžíte Pražský maraton, nezapomeňte se v neděli těšit na fotografie, které pro vás připravíme v sekci „fotografie ze závodů„. Budou zdarma ke stažení a volnému použití pro závodníky. 🙂

Největší favoritkou ženského závodu je asi Biruktayit Eshetu z Etiopie. Žena, která dlouhodobě trénuje a závodí v USA a jejíž osobní rekord v maratonu z Houstonu je 2:23:51 hodin. Do České republiky přijíždí poprvé a právě proto se bude chtít pražským divákům ukázat v tom nejlepším světle. Asi nejvíce na ni bude útočit její krajanka Marta Lema, která již letos v lednu dokázala běžet maraton v čase 2:24:32 hodin, což ji řadí mezi žhavé kandidátky na vítězství.

Nelze opomenout ani další keňské či etiopské závodnice. Překvapit může i nejrychlejší Evropanka ve startovním poli Olena Shurkhnová z Ukrajiny. Její osobní rekord 2:23:32 hodin z roku 2012 ji dává naději bojovat o přední umístění.

Pro české závodníky je největší motivací olympiáda

Z českých závodníků bude asi největší pozornost upřena na dvojici Jan Kreisinger a Jiří Homoláč. Prvně jmenovaný má již s touto výzvou zkušenosti, neboť v roce 2012 právě na pražském maratonu splnil limit pro OH v Londýně, kde nás poté reprezentoval. A právě zkušenosti mohou v tomto závodu hrát obrovskou roli.

Oba svorně touží pokořit A limit (2:15 hodin) a v létě se těšit na olympiádu do Ria. Zvláště pro Jirku Homoláče je to velká výzva, navíc po skvělém výkonu a čase, který předvedl začátkem dubna na Pražském půlmaratonu.

Nedávno, na maratonu v Hamburku, neúspěšně atakoval A limit a zaostal za ním jen o dvě minuty, přesto doběhl v osobním rekordu. Na svém facebookovém profilu pak dodal: „Po neúspěšném útoku na olympijský limit jsem pár dní přemýšlel, jestli to znovu zkusím v Praze. Rozhodl jsem se, že to tak snadno nevzdám a budu bojovat! Mohl jsem doma fňukat a říkat si, že to je jen sport. Ale to není můj styl.“

Vítek Pavlišta, další z favoritů, bohužel kvůli problémům s Achillovkami startovat nebude.

Na startu se postaví netradičně také Zbyněk Cypra, kterého známe především z dlouhých horských závodů. Pro ilustraci se stal vítězem loňským vítězem Beskydské sedmičky.

Pokus o zdolání limitu na OH ohlásila i Eva Vrabcová Nývltová

Také české vytrvalkyně bude zajímavé sledovat. Eva Vrabcová Nývltová se jisto jistě pokusí o zdolání limitu (2:35 hodin) na olympiádu. Ostatně to již delší dobu avizuje a přípravu podřizuje právě tomuto cíli. Dokonce vynechá příští zimní sezónu a plně se věnuje atletice. Maraton dosud nikdy neběžela, přesto odhodlání má veliké, jak sama popsala: „Na ten pražský už se moc těším. Nemůžu ani dospat. Ale mám i respekt. Jen když to doběhnu, tak si splním sen.“ Dočkáme se splnění limitu právě v Praze?

Ani Ivana Sekyrová rozhodně nesložila zbraně a i ona bude chtít na olympiádu zvláště proto, že už jednou tuto výbornou atmosféru zažila. Útok na limit ohlásila i další česká vytrvalkyně Monika Preibischová. Sice je ve stínu úspěšnějších kolegyň, ale o to více může překvapit.

V rámci Pražského maratonu se koná také tzv. Rodinný minimaroton, který je určen pro rodiny s dětmi. Jeho trasa začínám na Náměstí republiky a  končí na Staroměstkém náměstí, čímž je velmi atraktivní a umožní tak i těm nejmenším zažít atmosféru velkého závodu.

Čeká se tradiční skvělá atmosféra

Rozhodně se dá očekávat velmi kvalitní závod. V ulicích nádherné Prahy a jako tradičně i s výbornou diváckou kulisou, která jistě přispěje k dosažení co nejlepších časů. Závodníci na Praze oceňují zvláště skvělou atmosféru, která je po celé délce závodní trati, a to je nutí nevypustit jediný metr či vteřinku ze svého úsilí. Díky tomu, se pak na konci mnozí z nich radují z osobních rekordů, což určitě bude i při letošním dvaadvacátém ročníku.

Hlavní favorité závodu – muži:

Felix Kipchirchir Kandie KEŇA

Eliud Kiptanui KEŇA

Eric Ndima KEŇA

Gilbert Kipruto Kirwa KEŇA

Peter Cheruiyot Kirui KEŇA

Samuel Kiplimo Kosgei KEŇA

Patrik Kipyegon Tereb KEŇA

Jan Kreisinger CZE

Jiří Homoláč CZE

Petr Pechek CZE

Hlavní favorité závodu – ženy:

Biruktayit Eshetu – ETIOPIE

Marta Lema – ETIOPIE

Purity Cheritich Rionoripo – KEŇA

Lucy Karimi – KEŇA

Afera Godfay – ETIOPIE

Rispet Chebet – KEŇA

Olena Shurkhno – UKRAJINA

Eva Vrabcová Nývltová CZE

Ivana Sekyrová CZE

Monika Preibischová CZE

Šárka Macháčková CZE

Jiří Mašek

O autorovi – Jiří Mašek

Jiří Mašek, redaktor Světa běhu, je nadšeným běžcem už více jak 10 let, jehož specialitou jsou silniční závody na půlmaraton a maraton. V současnosti je členem týmu vodičů pro závody ze seriálu RunCzech. Pravidelně ale běhá i horské závody, poněvadž má moc rád pohyb v přírodě. Oblíbenou lokalitou, kam jezdí nabírat nejen fyzické, ale i psychické síly, je Šumava a Krušné Hory.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: