Proč začít běhat? Důvodů je mnoho, od zdraví až po vyšší sebevědomí!

Proč začít běhat? Důvodů je mnoho, od zdraví až po vyšší sebevědomí!

Lidé si často hledají důvod, proč něco nemůžou udělat, s něčím novým začít či změnit. Zkuste si položit trošku jinou otázku: „Proč ne? Proč to nezkusit?“ Nehledejte zápory, ale klady. V následujících řádcích se dočtete hned několik důvodů, proč být aktivní. A jistě vymyslíte i spoustu dalších.

1. Fyzická kondice

Běhání je nejúčinnější tréninkovou formou pro srdce a celý oběhový systém. Pokud nebudete absolvovat hned dvou až třífázový trénink každý den, jako nejlepší atleti, nehrozí vám přetížení. Stačí půlhodinka běhu třikrát až čtyřikrát týdně a zakrátko budete v nadprůměrné kondici. Nutno bohužel podotknout, že většina naší moderní společnosti je na tom s fyzičkou dost špatně.

2. Dostupnost

Ze všech vytrvalostních sportů je běh nejdostupnější. Co k tomu potřebujete? Skoro nic. Základ tvoří dobré běžecké boty. To je všechno. Nemusíte mít moderní hodinky, GPS měřící vaši uběhnutou vzdálenost ani hrudní pás zaznamenávající tepovku. Vůbec ne. Dokonce i bez funkčního oblečení se lze obejít, především v letních měsících. Vhodných tras je nespočet, běhat můžete prakticky všude. V okolí vašeho bydliště, práce, na chalupě nebo na dovolené. Dokonce i na služební cestě. Prostě až si zvyknete běhat, budou tenisky patřit mezi nezbytnosti stejně jako peněženka nebo mobil.

3. Čas

Nemáte dostatek peněz nebo času na pravidelné tréninky, trenéra a vybavení na většinu sportů je příliš drahé? I zde vyhrává běh na celé čáře oproti mnohým dalším sportovním aktivitám. A když se vám i boty budou zdát příliš drahé, na venkově či v parcích to vždycky můžete zkusit i naboso. Nezapomeňte, že právě běžci z nejchudších afrických států jsou nejlepší. Jaké mají podmínky na trénování například v Keni? Konkurence je tam veliká, běhají všichni a patří mezi světovou špičku.

4. Odbourávání stresu

Máte náročnou práci? Stresujete se každý den? Běhání je naprosto ideální pro odbourání stresu, uklidňuje. Samozřejmě i ostatní sportovní aktivity vám můžou zlepšit náladu, ale když si jdete zaběhat, nemusíte s nikým závodit, nestresujete se, že dostanete gól, že nepochopíte nový cvik ani že s vámi při bojových uměních někdo opravdu silně praští o zem. Jen tak si pohodově běžíte a abyste přestali myslet na pracovní nebo rodinné starosti, pustíte si příjemnou hudbu. Budete se divit, jaké divy způsobí již slabá půlhodinka.

5. Hubnutí

Věčné téma žen – dieta a hubnutí. Někdo neomaleně odpoví na toto téma: „Nežer!“. Ale většina z nás ví, že ne všemu lze odolat. Těžko najdete jinou sportovní aktivitu, kde se kalorie odbourávají rychleji, než při běhu. Ani plavání nebo jízda na kole se běhání nevyrovnají. Samozřejmě je důležitá i rychlost. Pokud budete klusat co noha nohu mine a už tomu nepůjde říkat ani jogging, výsledek bude nulový. Čím častěji budete běhat či se jakkoliv pohybovat, tím zdravější jídelníček budete mít. Tady nezáleží vždy jen na dobré vůli jíst zdravě, ale na tom, že když si před sportováním dáte něco nezdravého, nebude vám zrovna nejlépe. Z vlastní zkušenosti bych jmenovala smažené brambůrky. Je to moje oblíbená nezdravá pochoutka a zkusila jsem dvě hodiny po jejich snědení jít běhat. Nikdy více! Opravdu to nebyl příjemný pocit.

6. Skupinové výběhy

Hledáte kamarády nebo dokonce partnera či partnerku? Skupina sportovců nabízí nenásilné a přirozené seznamování. Pokud vám připadá běh jako individuální sport, porozhlédněte se po nejrůznějších běžeckých skupinách a běžeckých seznamkách. Existuje spousta lidí, co nechce běhat sama. Děti trénují zpravidla pod vedením trenérů, ale běžci ostatních věkových skupin jsou tak různí, že si mezi nimi jistě vyberete toho ideálního spoluběžce/ spoluběžkyni. A pokud se třeba vaše děti zrovna učí jezdit na kole, bude vaše běžecké tempo pro ně ideální.

7. Celková spokojenost

Běhání přináší spokojenost. Nejen kvůli zlepšení zdraví a výkonům, ale snadno se vám zvýší i sebevědomí. Pokud sportujete, určitě znáte ten pocit, když překonáte sami sebe. Půjdu běhat/ plavat/ na kolo nebo nepůjdu? Pakliže se rozhodnete kladně, zaručeně se vám nejen zlepší nálada, ale budete hrdí, že jste se dokázali přemluvit, že jste nezamáčkli budík a nezůstali v posteli nebo se jen dál neváleli u televize. Pokud se běhu budete věnovat intenzivněji a dokážete uběhnout třeba půlmaraton nebo maraton, sebevědomí bude o to vyšší a vy spokojenější. Takže zbývá jen začít!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: