První díl Salomon Trail Running Cupu na Dolní Moravě ovládli Krupička a Matrasová

První díl Salomon Trail Running Cupu na Dolní Moravě ovládli Krupička a Matrasová

Další ročník Salomon Trail Running Cupu odstartoval již tradičně na Kralickém Sněžníku. Do moderního areálu na Dolní Moravě se sjela kvalitní konkurence včetně dlouhodobě nejlepšího českého vrchaře Roberta Krupičky, který 30 km dlouhý závod stejně jako minulý rok opanoval velmi rychlým časem pod dvě hodiny. V ženách nenašla konkurenci Kateřina Matrasová, která zvítězila v čase 2:20.

Krupička zvítězil bezkonkurenčně více než o 10 minut

V 11 hodin odstartoval hlavní závod na 30 km a běžce hned od startu čekaly náročné kilometry se stoupáním k vrcholu Slamník. Čelo závodu udávalo takřka „silniční“ tempo, i skupina kolem 10. místa běžela první dva kilometry tempem hluboko pod 4 minuty na kilometr. Hned v úvodním stoupání se od zbytku startovního pole oddělila skupina, ve které kromě Krupičky běželi také další spolufavorité Zemaník, Mrázek a Kratochvíl. A přesně tito borci si to v následujících kilometrech rozdali o stupně vítězů.

Po úvodních devíti kilometrech a prvním náročném stoupání čekalo na běžce konečně to pravé trailové běhání. Pod vrcholem Podbělka (1308 m.n.m) závodníci naběhli na krásné traily vedoucí na hřeben Kralického Sněžníku. S trailem přišly také první technické úseky a náročné seběhy, nicméně krása okolní krajiny musela všechny běžce hnát dopředu.

Zhruba na 17. kilometru čekala na běžce druhá občerstvovací stanice, které v horkém počasí využili snad všichni. Hned po občerstvovačce závodníci naběhli do dalšího náročného seběhu plného kamenů a kořenů, ze kterého ovšem pokračovali již několikakilometrovým seběhem po prašné cestě. Následující kilometry byly v porovnání s krásným trailem nahoře na hřebeni pro běžce spíše trápením. Zejména závěrečný asfaltový stoupák zpět nad sjezdovku nad Dolní Moravou dal v poledním teplotách zabrat opravdu všem.

Stejně jako minulý rok se se všemi těmito nástrahami vypořádal nejrychleji Robert Krupička z týmu Salomon/Runsport, který zaostal za svým traťovým rekordem z minulého roku pouze o minutu. Necelých 30 kilometrů s více než 1000 nastoupanými metry zvládl v parádním čase 1:54:56.

Zajímavější byl již souboj o druhé místo, který pro sebe rozhodl doslova o několik vteřin Jan Mrázek (Salomon) v čase 2:06:13. Třetí Miloš Kratochvíl (SKP Hvězda Pardubice) zaostal za Mrázkem o 25 sekund.

Kateřina Matrasová dokázala na Kraličáku zvítězit již podruhé

Mezi ženami absolutně kralovala orienťačka Kateřina Matrasová, která do závodu šlapala od prvních metrů naplno a hned v prvním stoupání se zařadila mezi borce kolem desátého místa absolutního pořadí. Svoje tempo udržela až do cíle a proto po 2 hodinách a 20 minutách mohla slavit zasloužené vítězství.

Pro druhé místo si doběhla Daniela Čepová (2:41) a stupně vítězů uzavřela Tereza Procházková (2:53).

Pořadatelé připravili doprovodný program i závod na 10 km

Kromě hlavního horského závodu na 30 km si pořadatelé pro účastníky připravili také bohatý doprovodný program a vložený závod na 10 km. Na krátké distanci byl nejrychlejší Marek Novotný v čase 46:54, v ženách potom vyhrála Petra Škodová (48:33).

Součástí celého dne, kterým provázel moderátor a bývalý olympijský vítěz Aleš Valenta, byly také dětské závody a jiné dětské aktivity.

Salomon Trail Running Cup pokračuje již za dva týdny v sobotu 27.6. zajímavým závodem v Praze. Na 11 kilometrech na běžce čeká takzvaný citytrail s převýšením 500 metrů.

Stáhněte si zdarma své fotky v tiskové kvalitě. V rozsáhlých fotogaleriích se najde opravdu každý!

Výsledky

Výsledky – muži: 1. Robert Krupička – Salomon (1:54:56), 2. Jan Mrázek – Salomon (2:06:13), 3. Miloš Kratochvíl – Hvězda SKP Pardubice (2:06:38)

Výsledky – ženy: 1. Kateřina Matrasová – SK Chrast (2:20:30), 2. Daniela Čepová – Lejzcek OK (2:41), 3. Tereza Procházková (2:53).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: