Puchýře, zarůstající nehty

Puchýře, zarůstající nehty

Plíseň, puchýř či zarůstající nehet – co s tím? Nemusíme své kuří oko hned prezentovat na polední pauze, ale je zbytečné se za něj stydět.  Ne všechny bolesti jsou hned vážným zraněním. Ale už při nevinném puchýři se vyplatí vědět, jak se ho nejrychleji a nejefektivněji zbavit.

Plíseň na nohou

Plísni se daří ve vlhkém prostředí především mezi prsty u nohou. Riziku se dá zabránit, když tuto plochu řádně a pravidelně myjeme a sušíme. Nikdy bychom si neměli na vlhké nohy navlékat ponožky. Ve společných sprchách jako například v bazénu, v sauně nebo v převlékacích kabinkách v tělocvičně bychom měli nosit pantofle nebo žabky. Pokud ale dojde k infekci, pomůžou protiplísňové krémy jako Lamisil nebo Daktarin, se kterými musíte ošetřit i běžecké boty. Je totiž více než pravděpodobné, že už se tam plíseň zabydlela a vytváří si tam své prostředí.

Puchýře a kuří oka

Puchýře vznikají opakovaným třením na stále stejných místech na noze. Tím se mezi vrstvami kůže vytvoří nechtěná tekutina. Kdo se silně potí, je k puchýřům náchylnější. Často vznikají kvůli špatnému ošetření ponožek a bot. Vázání tkaniček je v tomto případě také podstatný proces. Nohy v botě musí při běhu zůstat v pevné poloze. Běžci by měli nosit ponožky bez švu. Není na škodu oblékat si při běhu ponožky dvoje.

Jak na puchýř vyzrát?

Puchýř můžete před dalším třením chránit náplastí. Propichování puchýřů není doporučováno, opravdu jen v případě, že je puchýř velmi bolestivý. Poté použijte sterilizovanou jehlu a propíchněte ho na jeho okraji, tak aby mohl hnis vytékat. Nezapomeňte ošetřit antiseptickým prostředkem a nalepit náplast, která by měla na postiženém místě zůstat nejméně 48 hodin. A mějte náhradní náplast vždy při sobě. Kuří oka vznikají kvůli silnému tlaku na určité kožní místo. S nimi není radno si zahrávat a proto si raději zajděte k lékaři.

Zarůstající nehty

Zarůstající nehty vznikají, pokud je vaše bota příliš těsná nebo když prsty u nohou nemají dostatek prostoru a vzduchu k špičce boty. Pak začne nehet zarůstat hluboko pod nehtové lůžko. Toto zatlačení zapříčiní následný zánět. Pokud se pod nehtem nahromadí krev, nechá se bolest zmírnit, když sterilizovanou jehlou píchnete pod nehet a tlakem to odstraníte. Kdo ale takové nátury, měl by si dojít k lékaři. Zarůstajícím nehtům zabráníte, když je budete stříhat jen krátce a rovně. Vybírejte takové boty, abyste měli ve špičce obuvi prostor pro pohyb prstů.

Pocení nohou je samozřejmost

Vhodné je, čas od času dát boty na balkon a nechat je zotavit na čerstvém vzduchu. Pokaždé, když jdete běhat, tak se potíte nejen na místech, která sami vidíte, ale i na nohou, ačkoliv to tolik nepociťujete a hlavně to není na první pohled vidět. Po namáhavém delším běhu dopřejte vašim nohám bezvadnou olejovou koupel s protizánětlivými účinky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: