Saucony Kinvara 14 – lehká silnička na všechno

Saucony Kinvara 14 – lehká silnička na všechno

Parametry

Značka Saucony
Celé jméno recenzovaného výrobku Saucony Kinvara 14
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink, Závod, Spíše kratší tratě (do 10 km), Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 200 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 4 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3699 Kč
Dodává www.aspire.eu
Více info na mysaucony.cz/

Zaujalo mě

  • Výborné tlumení se zachováním dostatečného čtení povrchu
  • velmi lehká
  • reflexní vlákna pod síťovinou
  • funkční pružné poutko na patě sloužící k obouvání

Shrnutí recenze

Lehká a prodyšná. Tato slova se budou prolínat celou recenzí. Kinvary v dřívějších variantách byly díky nižšímu tlumení určeny spíše pro kratší běhy. Po jeho zvýšení o 3 mm bych se nebál vzít boty ani na delší trénink či závod, klidně třeba i na maraton. Pro hobby běžce je lze určitě doporučit jako jediné silniční boty, zkušenější běžci je určitě využijí jako tempovky. Jsou to čistokrevné silničky, ale občasný výlet do parku vám odpustí, stejně tak běh po mokrém povrchu. Na běh v dešti bych pouze uvítal větší ochranu špičky. V bílé variantě se po běhu na mokré cyklostezce na špičkách objevily ošklivé černé fleky od vody.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek si zachoval všechny typické vlastnosti z předcházejících verzí, tedy lehkost a prodyšnost. Pod síťovanou vrstvou je látka obsahující reflexní nitky. Příjemným překvapením je prošití paty, které také obsahuje reflexní materiál. Poutko na patě sloužící ke snažšímu nazouvání je skutečně funkční, vyrobené z pružného materiálu. Polstrování paty drží nohu přesně tam, kde má. Jazyk boty je vyroben pouze ze síťoviny s vyztužením jeho středu, aby se tkaničky nezařezávaly do nártu.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Podrážka oproti předchozím verzím o 3 mm ztloustla, což se kladně odrazilo na výši tlumení. PWRRUN pěna má nyní na patě výšku 31 mm a ve špičce 27 mm. Tlumení zajišťuje mezipodešev z EVA pěny. Tlumení je dostatečné dle našeho názoru i na delší běhy, ale zároveň citlivé na intervaly a ideální na tempové běhy.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážka je skutečně minimalistická, na dvou nejexponovanějších místech je tvrdší guma, zbytek podešve má jiný vzorek. Při prvním pohledu na ni jsme měli trochu obavy o jejím chování na mokrém povrchu, ty se ale nakonec ukázaly zbytečnými. Bota na silnici drží víc než dostatečně, ale skutečně doma je na suchém povrchu.

Dynamika odrazu

Velkou změnou oproti předchozím verzím je implantace rockeru (tedy kolébky) do podrážky. I přes dostatečné tlumení EVA pěna pomáhá vracet energii zpět do odrazu.

Osobní zkušenost

Velmi příjemná lehká bota vhodná pro letní běhy po silnici. Občasný lehký výlet mimo silnici zvládne s grácií, je ale znát, že na to není určena. Pro hobíka a nepříliš závodně stavěného běžce lze doporučit jako jedinou silničku. Vyzvedl bych dostatečné tlumení, které ale není přehnaně měkké.  Pro závoďáka lze doporučit na tempové běhy, či závody okolo 10 km. Uvítal bych větší ochranu špičky, při běhu na mokrém povrchu dovnitř snadno pronikne mokro a zároveň se špička i při běhu pouze po silnici velmi rychle zašpiní. Dále bych preferoval delší tkaničky, kontrolní uzel na nich uděláte pouze s potížemi.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: